Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստացել Էստոնիայի և Լատվիայի վարչապետներից
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի վարչապետ Յուրի Ռատասը և Լատվիայի կառավարության ղեկավար Մարիս Կուչինսկիսը շնորհավորական ուղերձներ են հղել Նիկոլ Փաշինյանին` ՀՀ վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Յուրի Ռատասի ուղերձում, մասնավորապես, ասված է. «Ընդունեք, խնդրեմ, իմ անկեղծ շնորհավորանքները` ՀՀ վարչապետի պաշտոնում Ձեր նշանակվելու կապակցությամբ: Հաջողություն եմ մաղթում Ձեզ բարեփոխումների առաջընթացն ապահովելու պատասխանատու գործում, որպեսզի Հայաստանը դարձնեք առավել ժողովրդավարական և բարգավաճ երկիր: Որպես անցումային գործընթացի միջոցով անցած երկիր, Էստոնիան բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ ավելի սերտ հարաբերություններ զարգացնելու հնարավորությունը՝ առկա դրական փորձը կիսելու առումով:
Մեր երկրների միջև առկա լավ համագործակցությունը, հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու մշակույթի ոլորտներում, ամուր հիմք է՝ երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար: Համոզված եմ, որ ձեր պաշտոնավարման ընթացքում մենք կընդլայնենք երկուստեք շփումներն այլ ոլորտներում եւ կամրապնդենք արդեն գոյություն ունեցողները:
Հուսով եմ՝ Հայաստանը կշարունակի զարգացնել հարաբերությունները Եվրամիության հետ, մասնավորապես, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և Արևելյան գործընկերության շրջանակներում: Սերտ համագործակցության ակնկալիքով՝ լիահույս եմ, որ շուտով մենք հնարավորություն կունենանք կարծիքներ փոխանակել անձամբ»:
Մարիս Կուչինսկիսի ուղերձում նշվում է. «Լատվիայի Հանրապետության կառավարության անունից հղում եմ ձեզ իմ ամենաջերմ շնորհավորանքները` ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ: Ուրախալի է տեսնել Լատվիայի և Հայաստանի միջև հաստատված համագործակցության զարգացումը: Համոզված եմ, որ մեր հարաբերությունները կշարունակեն ամրապնդվել՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների բարօրության և բարգավաճման»:

Nikol Pashinyan receives congratulations from Prime Ministers of Estonia and Latvia
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. Prime Ministers of Estonia and Latvia, Jüri Ratas and Māris Kučinskis have sent congratulatory messages to Nikol Pashinyan on being appointed Prime Minister of Armenia.
As ARMENPRESS was informed from the official website of the Prime Minister of Armenia, the message of Jüri Ratas particularly runs as follows, “Please, accept my sincere congratulations on the occasion of being appointed Prime Minister of Armenia. I wish you success in the responsible task of ensuring the progress of the reforms in order to make Armenia a maximally democratic and prosperous country. As a country that has passed through a transitional period, Estonia highly assesses the opportunity to develop close relations with Armenia in terms of sharing the existing positive experience.
The existing good cooperation between our countries, particularly in the spheres of IT and culture, is a firm ground for deepening bilateral relations. I am confident that during your tenure we will expand bilateral interactions in other spheres and will strengthen those already existing.
I hope Armenia will continue developing relations with the EU, particularly in the sidelines of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and the Eastern Partnership. With the expectation for a close cooperation I hope that soon we will have the opportunity to exchange views personally”.
Prime Minister of Latvia and Māris Kučinskis notes in his message, “I extend to you my warmest congratulations on behalf of the Government of the Republic of Latvia on being re-appointed Prime Minister of Armenia. It’s a pleasure to see the development of cooperation between Latvia and Armenia. I am confident that our relations will continue to strengthen for the benefit of the welfare and prosperity of our peoples”.