Խորհրդականները Թրամփին առաջարկել են հասնել բյուջետային ճգնաժամի շուտափույթ դադարեցման. WSJ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տանը ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի խորհրդականները նրան առաջարկում են առանց հապաղելու հասնել կառավարության աշխատանքի վերսկսման, որն այժմ մասնակիորեն դադարեցված Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 16-ին հայտնել Է The Wall Street Journal թերթը:
Նրա աղբյուրների տեղեկություններով, ԱՄՆ-ի վարչակազմի մի քանի աշխատակիցներ գտնում են, որ ԱՄՆ-ի ղեկավարը դեռեւս չի գիտակցում իրադրության լրջությունը, որն ստեղծվել Է բյուջետային ճգնաժամի պատճառով, եւ «կրակի հետ Է խաղում»: Նրանք կարծում են, որ բյուջետային միջոցների այսչափ երկար բացակայությունը կարող Է «կործանարար հետեւանքների» հանգեցնել:
Դրա հետ մեկտեղ Սպիտակ տան առանձին աշխատակիցներ հանդես են գալիս այն բանի օգտին, որ ԱՄՆ-ի նախագահը հաստատակամություն դրսեւորի եւ չընկրկի իր պահանջներից: Նրանք գտնում են, որ այդպիսով վարչակազմը ժամանակի ընթացքում կկարողանա հասնել իր առջեւ դրված նպատակին: Հասարակական կարծիքի վերջին հարցումների համաձայն, ամերիկացիներն առայժմ առավելապես հակված են ԱՄՆ-ի կառավարության աշխատանքի մասնակի դադարեցման մեջ մեղադրել Թրամփին, այլ ոչ թե նրա քաղաքական ընդդիմախոսներին: Անցած տարվա դեկտեմբերի 22-ից դաշնային կառավարության աշխատանքը մասնակիորեն դադարեցվել Էր բյուջետային միջոցների բացակայության պատճառով:
Դա տեղի Է ունեցել այն պատճառով, որ Կոնգրեսում հանրապետականներին ու դեմոկրատներին չի հաջողվել համաձայնեցնել բյուջեի պարամետրերը, որում Թրամփը եւ նրա կուսակիցները վերջնագրի ձեւով ցանկանում են միջոցներ ներառել Մեքսիկայի հետ սահմանին արգելապատ կառուցելու համար: Դեմոկրատները հայտարարում են, որ հավանություն չեն տա դրա համար դաշնային գանձարանից փող հատկացնելուն: Հանրապետական Թրամփի վարչակազմը պահանջում Է այդ նպատակով հատկացնել 5,7 մլրդ դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: советники рекомендуют Трампу добиваться скорого прекращения бюджетного кризиса
Советники президента США Дональда Трампа в Белом доме рекомендуют ему без промедления добиваться возобновления работы правительства, которая сейчас частично приостановлена. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в среду газета The Wall Street Journal.
По сведениям ее источников, несколько сотрудников администрации США полагают, что американский лидер пока не осознает серьезности положения, сложившегося из-за бюджетного кризиса, и "играет с огнем". По их мнению, столь продолжительное отсутствие бюджетных средств может привести к "разрушительным последствиям".
Вместе с тем, некоторые сотрудники Белого дома выступают за то, чтобы президент США проявил настойчивость и не отступал от своих требований. Они полагают, что таким образом администрация со временем сможет добиться поставленной цели.
Согласно последним опросам общественного мнения, американцы пока в большей степени склонны винить в частичной приостановке работы правительства США Трампа, а не его политических оппонентов.
С 22 декабря прошлого года в США частично приостановлена работа федерального правительства из-за отсутствия бюджетных средств. Это произошло из-за того, что республиканцам и демократам в Конгрессе не удалось согласовать параметры бюджета, в который Трамп и его однопартийцы в ультимативном порядке хотят включить средства на сооружение барьера на границе с Мексикой. Демократы заявляют, что не одобрят выделение на это денег из федеральной казны. Администрация республиканца Трампа требует ассигновать на эти цели $5,7 млрд.