Իրավիճակը կարող ենք լիարժեք փոխել, եթե երեք բանից կարողանանք ազատվել. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունում բուռն քննարկման առարկա դարձավ «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» որոշման նախագիծը, որով առաջարկվում է ՀՀ հարկային օրենսգրքի 64-րդ հոդվածով սահմանված ավելացված արժեքի հարկից ազատված գործարքների ու գործառնությունների ցանկում ընդգրկել նաև էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը։
Քննարկման ընթացքում Ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը, ՊԵԿ նախագան Դավիթ Անանյանը իրենց դիտարկումները և բացասական գնահատականը ներկայացրեցին նախագծի շուրջ: Անանյանն ասաց, որ 2019 թվականը բյուջետային մուտքերի համար ռիսկային տարի է, և առաջարկեց մեկ տարի հետաձգել նախագծի ընդունումը: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով հետևանքներին, ասաց, որ ետ են բերելու այն գումարը, որն այսօր կորցնում են:
«Ակնհայտ է, որ մենք շահագրգռված ենք, որ էլեկտրոմոբիլները շատանան, և այս նախագծով դա ցույց ենք տալիս: Սա դեռ պետք է քննարկման մի քանի փուլ անցնի, ինչի արդյունքում կառավարությունը կարող է ետ կանչել այս նախագիծը: Մինչև մարդիկ գլխի ընկնեն, թե ինչ օրենք է ընդունվել, երկու տարի կանցնի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նա և կարևորեց նման քննարկումները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ մեր երկրում տասնյակ հազարավոր ավտոմեքենաների կմախքներ կան, և դա շատ լուրջ խնդիր է: «Ես բանաձև ունեմ, որ մեր երկրում իրավիճակը կարող ենք լիարժեք փոխել, եթե երեք բանից կարողանանք ազատվել: Մեկը՝ աղբը, որ ամենուրեք է, երկրորդը կրպակներն են, որ ամենուրեք կան, և երրորդը ավտոմեքենաների կմախքներն են, որոնք տասնյակ տարիներ շարունակ մարդիկ իրենց բակում պահում են»,-ասաց նա: Քննարկումից հետո նախագիծն արժանացավ հավանության:

‘We can fully change the situation if we get rid of three things’, says Pashinyan
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. The Armenian government today approved the legislative initiative on making amendment in the Tax Code, according to which the import of electric cars will be exempt from the Value Added Tax (VAT).
This led to heated discussions in the Cabinet during which acting finance minister Atom Janjughazyan, State Revenue Committee Chairman Davit Ananyan presented their views and negative opinion on the draft.
Davit Ananyan said 2019 is a risky year for budget entries and proposed to postpone the adoption of the draft for one year.
Commenting on the consequences, Prime Minister Nikol Pashinyan said they will bring back the money which they lose today.
“Obviously, we are interested in the increase of number of electric cars, and we are showing this with this draft. This still needs to pass some discussion stages, based on which the government can recall the draft. Two years will pass until people notice what law has been adopted”, Pashinyan said, adding: “I have a formula that we can fully change the situation in our country if we get rid of three things. The one is garbage that is everywhere, the second ones are small shops and the third ones are the skeletons of cars which people keep in their yards for decades”.