Իրավիճակը կարող ենք լիարժեք փոխել, եթե երեք բանից կարողանանք ազատվել. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունում բուռն քննարկման առարկա դարձավ «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» որոշման նախագիծը, որով առաջարկվում է ՀՀ հարկային օրենսգրքի 64-րդ հոդվածով սահմանված ավելացված արժեքի հարկից ազատված գործարքների ու գործառնությունների ցանկում ընդգրկել նաև էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը։
Քննարկման ընթացքում Ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը, ՊԵԿ նախագան Դավիթ Անանյանը իրենց դիտարկումները և բացասական գնահատականը ներկայացրեցին նախագծի շուրջ: Անանյանն ասաց, որ 2019 թվականը բյուջետային մուտքերի համար ռիսկային տարի է, և առաջարկեց մեկ տարի հետաձգել նախագծի ընդունումը: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով հետևանքներին, ասաց, որ ետ են բերելու այն գումարը, որն այսօր կորցնում են:
«Ակնհայտ է, որ մենք շահագրգռված ենք, որ էլեկտրոմոբիլները շատանան, և այս նախագծով դա ցույց ենք տալիս: Սա դեռ պետք է քննարկման մի քանի փուլ անցնի, ինչի արդյունքում կառավարությունը կարող է ետ կանչել այս նախագիծը: Մինչև մարդիկ գլխի ընկնեն, թե ինչ օրենք է ընդունվել, երկու տարի կանցնի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նա և կարևորեց նման քննարկումները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ մեր երկրում տասնյակ հազարավոր ավտոմեքենաների կմախքներ կան, և դա շատ լուրջ խնդիր է: «Ես բանաձև ունեմ, որ մեր երկրում իրավիճակը կարող ենք լիարժեք փոխել, եթե երեք բանից կարողանանք ազատվել: Մեկը՝ աղբը, որ ամենուրեք է, երկրորդը կրպակներն են, որ ամենուրեք կան, և երրորդը ավտոմեքենաների կմախքներն են, որոնք տասնյակ տարիներ շարունակ մարդիկ իրենց բակում պահում են»,-ասաց նա: Քննարկումից հետո նախագիծն արժանացավ հավանության:

Мы можем кардинально изменить ситуацию, если сумеем избавиться от трех вещей — Никол Пашинян
Предметом жарких дискуссий  в  правительстве  стал проект закона «О внесении изменений в Налоговый кодекс», которым предлагается  в список  предпринимателей и функций, освобожденных от  предпринимателей и функций, освобожденных от налога на добавленную стоимость (ст.64 Налогового кодекса) включить  также ввоз электромобилей.
В ходе  дебатов исполняющий обязанности министра финансов Атом Джанджугазян и председатель комитета по госдоходам Давид Ананян представили  свои взгляды и негативныеоценки проекта.Давид Ананян заявил, что 2019 г. -  рисковый для бюджетных поступлений, и предложил отложить принятие проекта на один год.Комментируя последствия, премьер-министр Никол Пашинян сказал, что они вернут деньги, которые они теряют сегодня.
«Очевидно, что мы заинтересованы в увеличении количества электромобилей, и этим проектом мы показываем это. Для этого еще нужно пройти некоторые этапы обсуждения, на основании которых правительство может отозвать проект. Пока люди  поймут, какой закон был принят,пройдет года два», - как  передает Арменпресс, сказал Пашинян.
При этом премьер отметил, что в  нашей  стране скопилось десятки тысяч  «скелетов»  автомобилей, и это весьма  серьезная проблема.
«У меня есть формула, с помощью которой мы можем кардинально изменить ситуацию в нашей стране, если сумеем избавиться от трех вещей. Первое - мусор, который повсюду, второе - лавки, которые тоже повсюду,третье - скелеты автомобилей, которые люди держат в своих дворах десятилетиями».