Գրիպի դեմ պատվաստվել ցանկացողների թիվը Հայաստանում ավելացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության հորդորներից հետո գրիպի դեմ պատվաստվողների թիվն աճել է: Նոյեմբերից սկսած գործընթացը մեծ թափ է առել, և հունվարի 17-ի դրությամբ ամբուլատոր պոլիկլինիկական կազմակերպություններում մոտավորապես 42 000 պատվաստում է իրականացվել:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի խորհրդական և իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը:
«Առողջապահության նախարարությունը պատվաստանյութերը ձեռք է բերել ռիսկի խմբերի համար, որոնք են հղի կանայք, երեխաները, առողջական խնդիրներ ունեցող անձինք, տարեցները, բուժաշխատողները և այլք»,-ասաց նա:
Խոսելով սուր շնչառական վարակների մասին` Սահակյանն ընդգծեց, որ դրանք բազմաթիվ են, բայց պատվաստանյութը պաշտպանում է գրիպի ենթատեսակներից, որոնք կարող են ճակատագրական լինել և անբարեհաջող ելք ունենալ:
Անդրադառնալով «Տամիֆլյու» դեղամիջոցին, որը վերջին շրջանում մեծ պահանջարկ ունի, Սահակյանը հիշեցրեց, որ այն բուժական միջոց է, որը տրամադրվում է այն մարդկանց, որոնք արդեն հիվանդ են, հոսպիտալացվել են և անհրաժեշտ է թեթևացնել նրանց վիճակը:
««Տամիֆլյուն» տրամադրվել է բոլոր ստացիոնար կլինիկաներին, որպեսզի հարկ եղած դեպքում կազմակերպվի հիվանդների բուժական միջամտությունը: Շեշտեմ, որ այն կանխարգելիչ նպատակով չի բաշխվում, անվճար տրվում է ստացիոնար բուժման մեջ գտնվող հիվանդներին, իսկ ռիսկի խմբերը, որոնց մասին խոսեցի, պատվաստվում են գրիպի դեմ»,-եզրափակեց Գայանե Սահակյանը:
Հանրապետությունում սուր շնչառական վարակներով (ՍՇՎ) հիվանդացությունն աճման միտում ունի: Դիմելիության ակտիվություն դիտվում է թե՛ պոլիկլինիկական, թե՛ ստացիոնար կազմակերպություններում: Հունվարի 14-ի դրությամբ՝ պոլիկլինիկական ծառայության դիմել է սուր շնչառական վարակներով 1080 հիվանդ, ստացիոնարներում բուժում է ստանում 837 քաղաքացի, որոնց 95%-ը երեխաներ են: Նախարարության մասնագետները շարունակում են իրականացնել մանկական նախադպրոցական հաստատություններում և դպրոցներում շնչառական վարակներով հիվանդ երեխաների նկատմամբ հսկողությունը՝ «համաճարակաբանական ֆիլտրը»: Հունվարի 14-ին 499 երեխայի մոտ դիտվել է ՍՇՎ և վերջիններս տուն են ուղարկվել: Հայաստանում մահացած երկու անձի մոտ հաստատվել է գրիպի Ա տեսակի H1N1 ենթատեսակը:

Число желающих привиться против гриппа в Армении выросло
Призывы Минздрава Армении возымели эффект, и Число желающих привиться против гриппа в Армении выросло.
По положению на 17-е января, в амбулаториях и поликлиниках было сделано 42 000 прививок против гриппа. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала гендиректор Центра по профилактике заболеваемости Минздрава Армении и руководитель национальной программы по иммунопрофилактике Гаянэ Саакян.
По ее словам, Минздрав Армении приобрел вакцины в расчете на все группы риска – беременных, детей, пожилых, хронических больных и сотрудников медучреждений.
По ее словам, вакцинация проводится против конкретного штамма вирусов. Она подчеркнула, что препарат Тамифлю назначается уже заболевшим лицам, которые госпотализированы. Это средство не является профилактическим.
Министерство здравоохранение Армении сообщило во вторник о втором случае смерти от "свиного гриппа" (H1N1).
Ранее директор Национального центра контроля и профилактики заболеваний Артавазд Ванян сообщил журналистам, что в начале января от гриппа скончалась женщина, которая страдала также рядом хронических заболеваний. "У скончавшегося от легочно-сердечной недостаточности 62-летнего мужчины был выявлен также вирус H1N1, подтип вируса гриппа А. Он обратился за медицинской помощью поздно и находился в одной из больниц Армении в крайне тяжелом состоянии", - говорится в сообщении, размещенном на сайте минздрава.
В пресс-службе министерства отметили, что в республике есть тенденция роста заболеваемости гриппом и острыми респираторными вирусными инфекциями: по положению на 14 января с диагнозом ОРВИ в поликлиники обратились 1080 человек, лечение в больницах проходят 837 граждан, 95% из которых – дети.
"Специалисты Минздрава установили контроль в школах и дошкольных учреждениях. В рамках "эпидемиологического фильтра" 14 января домой были отправлены были отправлены 499 детей с симптомами ОРВИ", - говорится в сообщении.Подпишитесь на наш канал в Яндекс Дзен