Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը  շնորհավորել է  ՀՀ վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար  Թորբյորն Յագլանդը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին՝ ՀՀ վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.  «Շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ` 2018թ. դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական ընտրություններում Ձեր հաղթանակի արդյունքներով։
Նոր խորհրդարանի կազմավորմամբ անցած տարի սկսված քաղաքական անցումը հասավ իր ավարտին՝ խաղաղ պայմաններում և սահմանադրական նորմերին համապատասխան։ Դեկտեմբերի 9-ի ընտրությունների իրականացումն ու արդյունքները վկայում են հայ ժողովրդի ձգտումը ժողովրդավարության և բարգավաճման։
Եվրոպայի խորհուրդը կաշխատի նոր կառավարության հետ այս նպատակներին հասնելու համար։ Ես վստահ եմ, որ ժողովրդավարական ինստիտուտներին և իրավունքի գերիշխանությանը շարունակական հանձնառությունը, որ երկիրը ցույց է տվել վերջին տարիներին, կշարունակվի՝ ի բարօրություն Հայաստանի քաղաքացիների։

Генеральный секретарь Совета Европы поздравил Никола Пашиняна
Генеральный секретарь Совета Европы Турбьёрн Ягланд направил поздравительное послание Николу Пашиняну по случаю назначения на пост премьер-министра Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, в послании, в частности, говорится:
Поздравляю Вас с назначением на пост премьер-министра Армении по итогам Вашей победы на парламентских выборах 9 декабря 2018 года.
Формированием нового парламента в мирных условиях и в соответствии с конституционными нормами завершился  начатый в прошлом году политический переход. Проведение и результаты выборов 9 декабря показывают стремление армянского народа к демократии и процветанию.
Совет Европы будет работать с новым правительством для достижения этих целей. Я убежден, что продолжительная приверженность демократическим институтам и верховенству закона, которую страна продемонстрировала в последние годы, будет и впредь продолжена на благо граждан Армении.