Հայաստանում գրանցվել է սուր շնչառական վարակներով հիվանդացության դեպքերի նվազում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում սուր շնչառական հիվանդություններով հիվանդների քանակի անկում է գրանցվել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ֆեյսբուքի ուղիղ եթերում այս մասին հայտնել է ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Թորոսյանը։ Նրա խոսքով՝ ինչպես հունվարի 15-ին, այնպես էլ հունվարի 16-ին դպրոցներում առկա է բացակայող աշակերտների նույն թիվը, որը տատանվում է 2.4 տոկոսի շրջանակներում:
Ինչ վերաբերվում է հիվանդանոցներում սուր շնչառական հիվանդություններով հիվանդների քանակին, Թորոսյանը նշեց, որ այստեղ անկում է գրանցվել` որոշ հիվանդանոցներում այդ անկումը մեծ է, որոշներում էլ դեռևս նույն պատկերն է:
«Հանրապետությունում այսօր  մոտ 50-ով պակաս երեխա է հոսպիտալացվել. եթե հունվարի 15-ին սուր շնչառական վարակով հոսպիտալացվել է 792 երեխա, ապա հունվարի 16-ին՝ արդեն  746: Նույն միտումը կա մեծահասակների մոտ: Ծանր դեպքերով վիրուսների մասով նույնպես անկում է գրանցվել»,- ասաց Թորոսյանը:
Նրա խոսքով ` նախորդ տարվա համեմատ աճել է թոքաբորբով հիվանդների քանակը. եթե անցած տարի կար 254 թոքաբորբով հիվանդ, այս տարի այն 377 է, ինչը բացատրվում է հիմնականում ցուրտ եղանակով:
«Դրական միտում ունենք դպրոցների և մանկապարտեզների ջերմաստիճանի պահպանման մասով։ Իհարկե, կան դպրոցներ, որոնք դեռ չեն ապահովում ջերմաստիճանը: Ես զանգահարելու եմ մարզպետներին, որպեսզի կոնկրետ դեպքերով լուծումներ տանք»,- ընդգծեց Թորոսյանը:
ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատարը վստահեցրեց, որ նախարարությունը յուրաքանչյուր մահվան դեպք մանրամասն ուսումնասիրում է: Նա նշեց, որ վերջին օրերին H1N1-ով մահացության դեպք չի գրանցվել, այս վիրուսով պայմանավորված հիվանդությունները նահանջ են ապրում:
Թորոսյանը նաև որոշում է կայացրել, որ պոլիկլինիկաները շաբաթ և կիրակի օրերը հերթապահություն իրականացնեն` առավոտյան  9:00-15:00:

Количество пациентов с ОРЗ в Республике Армения сократилось
Количество пациентов с острыми респираторными заболеваниями в Республике Армения сократилось. Как сообщает Арменпресс, об этом в прямом эфире в Facebook заявил исполняющий обязанности министра здравоохранения Армении Арсен Торосян. По его словам, по состоянию на 15 и 16 января количество отсутствующих учеников в школах колеблется в пределах 2,4%.
Что касается количества пациентов с острыми респираторными заболеваниями в больницах, то Торосян отметил, что в некоторых больницах замечено снижение, в других – картина пока еще не изменилась.
«Сегодня в Армении госпитализировано на около 50 детей меньше. Если 15 января было госпитализировано 792 ребенка с острыми респираторными инфекциями, то 16 января - 746 детей. Такая же тенденция существует у взрослых”, - отметил и.о. министра.
По словам Торосяна, среди серьезных случаев заражения вирусами также наблюдается спад.
По его словам, количество больных пневмонией увеличилось по сравнению с предыдущим годом: если в прошлом году было 254 пациента с пневмонией, то в этом году этот показатель вырос до 377, что в основном объясняется холодной погодой.
«У нас положительная тенденция к поддержанию температуры в школах и детских садах. Конечно, есть школы, которые еще не обеспечивают необходимую температуру. Я позвоню губернаторам, чтобы решить конкретные случаи», - подчеркнул Торосян.
Исполняющий обязанности министра здравоохранения Республики Армения заверил, что министерство расследует каждый случай смерти. Он отметил, что в последнее время случаев смерти от H1N1 не зарегистрировано, а заболевания, вызываемые этим вирусом, отступают.
Торосян также принял решение, что поликлиники должны дежурить по субботам и воскресеньям в 9: 00-15: 00.