Հայաստանում սկսվել Է ռուս զինծառայողների նախապատրաստումը «Հրետանային կրակի վարպետները» մրցույթին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ռուսական ռազմակայանում «Հրետանային կրակի վարպետները» մրցույթին նախապատրաստվելու նպատակով, որն անցկացվում Է 2019 թվականի Բանակային միջազգային խաղերի շրջանակում, սկսվել Է նռնակաձիգների եւ ականաձիգների ուսուցումը: Պարապմունքներն անցկացվում են «Ալագյազ» զորափորձարանում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, զինծառայողները մշակում են կրակային ու տակտիկական պատրաստության, ինչպես նաեւ ձեռքի նռնականետներից ու ականանետներից պայմանական հակառակորդին նմանակող թիրախներին անվրեպ հրաձգության նորմատիվները: Վարորդներն ու մեխանիկ-վարորդները ցերեկային ու գիշերային ժամերին ռազմական տեխնիկայի վարման նորմատիվներ են կատարում կտրտված ձյունապատ լեռնային-ժայռոտ տեղանքում՝ գիշերային տեսունակության սարքերի օգտագործմամբ:
Կազմավորված նռնականետային ու ականանետային հաշվարկները մեկ ամսվա ընթացքում վարժանքներ են կատարելու 5 կիլոմետր երկարությամբ երթուղու հաղթահարման անհատական մրցավազքում՝ թիրախներ խոցելով ՌՊԳ-7 ձեռքի հակատանկային նռնականետով, եւ 5-կիլոմետրանոց Էստաֆետում՝ խոչընդոտների հաղթահարմամբ եւ ականանետներից կրակ բացելով:
Ականաձիգների ու նռնակաձիգների գործնական պարապմունքներին մասնակցում են հարյուրից ավելի զինծառայողներ եւ շուրջ 50 միավոր հատուկ ռազմական տեխնիկա:

В Армении началась подготовка военнослужащих ЮВО к конкурсу «Мастера артиллерийского огня» в рамках «АрМИ-2019»
В Армении началась подготовка военнослужащих ЮВО к конкурсу «Мастера
артиллерийского огня» в рамках «АрМИ-2019»
В российской военной базе Южного военного округа (ЮВО), дислоцированной в Армении в рамках подготовки к конкурсу «Мастера артиллерийского огня», проводимого в рамках  Армейских международных игр («АрМИ-2019»), началась подготовка гранатометчиков и минометчиков.
Занятия проводятся на полигоне «Алагяз».
Военнослужащие отрабатывают нормативы по огневой и тактической подготовке, а также точной стрельбе по целям, имитирующим условного противника, из ручных гранатометов и минометов. Водители и механики-водители выполняют нормативы по вождению военной техники по пересеченной заснеженной горно-скалистой местности в дневное и ночное время суток с использованием приборов ночного видения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Южного военного округа,в течение месяца сформированные гранатометные и минометные расчеты будут тренироваться в индивидуальной гонке по преодолению маршрута протяженностью 5 км с поражением целей из ручного противотанкового гранатомета РПГ-7 и в эстафете на 5 км с преодолением препятствий и ведением огня из миномета.
В практической подготовке минометчиков и гранатометчиков ЮВО принимают участие более 100 военнослужащих и около 50 единиц специальной военной техники.