Բրիտանացի լեյբորիստների առաջնորդը գործարկեց Մեյի կառավարությանն անվստահության քվե հայտնելու ընթացակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի ընդդիմադիր Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Ջերեմի Քորբինը հայտարարել Է վարչապետ Թերեզա Մեյի կառավարությանն անվստաություն հայտնելու ընթացակարգը գործի դնելու մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին նա հայտարարել Է հունվարի 15-ին՝ ելույթ ունենալով Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատում այն բանից հետո, երբ պատգամավորները վիթխարի գերակշռությամբ մերժեցին Brexit-ի պայմաների շուրջը Բրյուսելի հետ գործարքի նախագիծը:
«Այս կառավարությունը կորցրել Է այս պալատի եւ այս երկրի վստահությունը: Ես ձեզ տեղեկացնում եմ՝ Համայնքների պալատի պարոն խոսնակ, որ ներկայացնում եմ այս կառավարությանն անվստահության քվե հայտարարելու պահանջը»,- ասել Է նա: Համայնքների պալատում կառավարության ներկայացուցիչ Անդրեա Լիդսոմը հավաստել Է, որ նախարարների կաբինետը համաձայնություն Է տվել, որ անվստահության քվեի հարցը հունվարի 16-ին քննարկվի խորհրդարանում, եւ որ այս հարցի շուրջը քվեարկությունը կկայանա նույն օրը ժամը 19:00-ին (Երեւանի ժամանակով 23:00-ին), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лидер британских лейбористов запустил процедуру вотума недоверия правительству Мэй
Лидер британской оппозиционной Лейбористской партии Джереми Корбин объявил о запуске процедуры выражения недоверия правительству премьер-министра Терезы Мэй. Об этом он заявил во вторник, выступая в Палате общин британского парламента, после того как депутаты с огромным перевесом отвергли проект сделки с Брюсселем об условиях Brexit.
"Это правительство потеряло доверие этой палаты и этой страны. Я информирую вас, господин спикер Палаты общин, что я вношу запрос об объявлении вотума недоверия этому правительству", - сказал он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Представитель правительства в Палате общин Андреа Лидсом подтвердила, что кабинет министров дал согласие на то, чтобы вопрос о вотуме недоверия был рассмотрен в парламенте 16 января, и что голосование по этому вопросу состоится в этот же день в 19:00 (22:00 мск).