Մեկնարկել է ԱԺ քառօրյայի հերթական նիստը. ՈՒՂԻՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում մեկնարկել է հերթական նիստը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`խորհրդարանն այսօրվա նիստում շարունակելու է մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրության հարցի քննարկումը:
Օրակարգում է նաև հանձնաժողովների նախագահների թեկնածուների ընտրության քվեարկությունը, կառավարության առաջարկությամբ՝ կառավարության կառուցվածքի փոփոխության վերաբերյալ օրենքի նախագծի քննարկումն ու  կառավարության ծրագրին հավանություն տալու հարցը:
Հունվարի 15-ի հերթական նիստում խորհրդարանը փակ քվեարկությամբ ընտրեց ԱԺ փոխնախագահներին:  Իշխանական՝ «Իմ քայլը» խմբակցությունից փոխնախագահներ ընտրվեցին Ալեն Սիմոնյանն ու Լենա Նազարյանը: Իսկ ընդդիմադիր փոխնախագահ ընտրվեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության թեկնածու Վահե Էնֆիաջյանը: Ազգային ժողովն ընդունեց նաև 11 մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը: «Իմ քայլը» խմբակցությունը կնախագահի 8,  «Բարգավաճ Հայաստան»-ը` 2, իսկ «Լուսավոր Հայաստանը»՝ 1 հանձնաժողովում: Նիստում խմբակցությունները ներկայացրել էին նաև իրենց թեկնածուներին:

Parliament to hold confirmation votes for committee chairs
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. The regular sitting of parliament has kicked off with lawmakers set to continue debates over confirming chairpersons for standing committees.
Members of Parliament will also elect chairs of committees. The parliament will also debate the government-proposed changes in the governmental structure and its action plan.
Earlier on January 15th, the parliament elected MPs Alen Simonyan and Lena Nazaryan from the ruling My Step faction to be Deputy Speakers. Vahe Enfiajyan from the opposition Prosperous Armenia party was installed as another Deputy Speaker.
The parliament will have 11 committees: My Step faction will chair in 8 of them, Prosperous Armenia in 2, and the other opposition party Lusavor Hayastan (Luminous Armenia) in 1.