Հայաստանը Ճապոնիայի հուսալի գործընկերն է. վարչապետ Սինձո Աբեն շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Սինձո Աբեն, մասնավորապես, ընդգծել է, որ Հայաստանը Ճապոնիայի հուսալի գործընկերն է, որը կիսում է այնպիսի հիմնարար արժեքներ, ինչպիսիք են ազատությունը, ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները, օրենքի գերակայությունը, և երկու երկրները սերտորեն համագործակցում են ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում:
«Վստահ եմ՝ Ձեր ղեկավարությամբ  մեր երկրների հարաբերությունները հետագա ընդլայնման և զարգացման մեծ ներուժ ունեն: Հույս ունեմ, որ Ճապոնիայի և Հայաստանի, ինչպես նաև մեր ժողովուրդների միջև կապերը կշարունակեն խորանալ և ամրապնդվել:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ՝  ի շահ Հայաստանի հետագա բարգավաճման», - ասված է Ճապոնիայի վարչապետի ուղերձում:

Премьер-министр Японии поздравил Никола Пашиняна
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ направил поздравительное послание Николу Пашиняну по случаю назначения на пост премьер-министра Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, Синдзо Абэ, в частности, подчеркнул, что Армения является надежным партнером Японии и разделяет с ней такие ценности, как свобода, демократия, права человека, верховенство закона, а оба государства тесно сотрудничают как в двустороннем формате, так и на международной арене.
Уверен, что под Вашим руководством отношения между нашими странами имеют большой потенциал для дальнейшего расширения и развития. Надеюсь, что связи между Японией и Арменией, а также нашими народами будут и впредь углубляться и укрепляться.
Желаю Вам крепкого здоровья и успехов на благо дальнейшего процветания Армении”, - говорится в послании премьер-министра Японии.