Լիլիթ Մակունցը վստահ է՝ 7 -րդ գումարման ԱԺ-ն տարբերվելու է իր կառուցողական քննարկումներով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 7 -րդ գումարման ԱԺ-ը իր կառուցողական քաղաքականությամբ, մոտեցումերով ու քննարկումներով տարբերվելու է նախորդ խորհրդարաններից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հունվարի 14-ին` նոր ԱԺ-ի առաջին նիստից առաջ նման տեսակետ հայտնեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մակունցը:
Խոսելով այն մասին, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը խորհրդարանում ունի բացարձակ մեծամասնություն ու քանակային մեծ տարբերություն մյուս խմբակցությունների պատգամավորների համեմատ` Մակունցն ասաց, որ  ցանկացած խորհրդարանական երկրում մեծամասնություն է կազմում իշխանությունը: «Հենց քանակային նման տարբերության դեմ էինք պայքարում խորհրդարանական ընտրություններից առաջ` փորձելով փոխել նախկինում ընդունված օրենքը: Բայց այս պահին ունենք այն, ինչ ունենք: Եվ այն, որ մենք ունենք ավել շատ պատգամավորներ, քան նախորդ գումարման ԱԺ-ում էր, պայմանավորված է միայն ու բացառապես այդ օրենքով: Սակայն ընդդիմությունը խորհրդարանում շատ կարևոր դեր է կատարում: Եվ ես կարծում եմ ու հույս ունեմ, որ այս խորհրդարանն իր կառուցողական քաղաքականությամբ, մոտեցումներով, դիսկուրսով տարբերվելու է մյուս խորհրդարաններից»,-ասաց Մակունցն ու շեշտեց` ինքը որպես պատգամավոր ամեն ջանք գործադրելու է դրա համար:
Նրա կարծիքով` այն տեսակետների բախումից, որ տեղ է գտնելու այս գումարման խորհրդարանում, շահելու է միայն Հայաստանի Հանրապետությունն ու քաղաքացին:  Մակունցը նաև նշեց, որ չի կարծում, թե ապագայում խոչընդոտներ չեն լինելու: «Լինելու են տարաբնույթ խոչընդոտներ: Սակայն ունենք բավականաչափ քաղաքական կամք, որպեսզի հաղթահարենք դրանք: Այս և նախորդ խորհրդարանների տարբերությունն արդեն իսկ ամրագրվել է  ազատ, թափանցիկ ու ժողովրդավարական ընտրություններով, նաև նրանով, որ ունենք պետական  մտածելակերպ ու քաղաքական կամք` որոշումներ կայացնելու»,-նշեց պատգամավորը:
Անդրադառնալով տեսակետներին, թե այս ԱԺ-ում չկա իրական ընդդիմություն, Մակունցն ասաց, որ այդ դիրքորոշումը չի ընկալում: Նա շեշտեց, որ ընդդիմություն իր ընտրությամբ ձևավորել է ՀՀ քաղաքացին և չի կիսում այն տեսակետը, թե իրական ընդդիմություն չկա:
2018-ի դեկտեմբերի 9-ին կայացած ԱԺ արտահերթ ընտրությունների արդյունքում խորհրդարան են անցել «Իմ քայլը» դաշինքը` 88, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը` 26 և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը`18 մանդատով:

MP Lilit Makunts says new Parliament will differ from previous ones with its constructive discussions
MP Lilit Makunts says new Parliament will differ from previous ones with its constructive
discussions
YEREVAN, JANUARY 14, ARMENPRESS. The Parliament of 7th convocation will be different from the previous ones with its constructive policy, approaches and discussions, Lilit Makunts – MP from the My Step faction, said before the launch of the first session of the new Parliament on January 14, reports Armenpress.
Commenting on the fact that the My Step faction has absolute majority and major quantitative difference against the remaining factions in the Parliament, the lawmaker said leadership forms majority in any parliamentary country. “We were fighting against such quantitative difference before the parliamentary elections by trying to change the previously adopted law. But at the moment we have what we have. And the fact that we have much more MPs compared to the previous Parliament, is linked only with that law. But the opposition plays a very important role in the Parliament. And I think and hope that this Parliament will differ from the previous ones with its constructive policy, approaches and discourse”, she said, adding that she will make all efforts for this purpose as a lawmaker.
She also noted that obstacles are also possible in the future. “There will be different obstacles. But we have enough political will to overcome them. The difference between this and previous parliaments has already been enshrined by free, transparent and democratic elections, also by the fact that we have state thinking and political will to make decisions”, the MP said.
Commenting on views that there is no real opposition in this Parliament, Makunts said she cannot share this view.
Snap parliamentary elections were held in Armenia on December 9, 2018. Based on the elections results, three political forces – My Step alliance, Prosperous Armenia and Bright Armenia parties, have been elected to the Parliament.