Ռոբերտ Քոչարյանը չի մասնակցի հունվարի 9-ի դատական նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում հունվարի 9-ին կկայանա Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստը։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը նշեց, որ երկրորդ նախագահը նիստին չի մասնակցելու:
«Նա նպատակահարմար չի գտել մասնացել նիստին»,- ասաց Ալումյանը:
Դեկտեմբերի 28ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը քննել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով ազատ արձակմամբ փոխարինելու վերաբերյալ պաշտպանների միջնորդությունը, որը  հետաձգվել էր մինչև հունվարի 9-ը:  Գրավի կիրառումը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ միջնորդությունը պաշտպանները ներկայացրել են դեկտեմբերի 26-ին:

YEREVAN, JANUARY 8, ARMENPRESS. The court hearing on former President of Armenia Robert Kocharyan’s motion requesting bail will resume tomorrow, January 9.
The session took place earlier on December 28th, 2018, but was adjourned.
Kocharyan filed the motion requesting bail as an alternative measure of restraint on December 26th.
Kocharyan's attorney Hayk Alumyan told ARMENPRESS the former president will not personally attend the hearing. "He didn't find it expedient to participate in the session," the attorney said.
2nd President of Armenia Robert Kocharyan, who ruled the country from 1998 to 2008, spent two weeks in jail in summer, but was eventually freed. But on December 7, a higher court overruled the release and ordered him to be remanded into custody pending trial again.