Alipay-ն անձանց ճանաչելու միջոցով վճարումների տեխնոլոգիա Է գործարկել Պեկինում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինական Alipay վճարման համակարգը, որի օպերատորը Ant Financial ընկերությունն Է Alibaba խմբից, Պեկինի առեւտրական կենտրոններից մեկում գործարկել Է անձանց ճանաչելու նոր տեխնոլոգիա՝ Dragonfly-ով վճարումներ կատարելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը:
Վաճառքի կետերի համար վճարումների թերմինալները սարքավորված են վեբ-խցիկներով:
Գնորդները Dragonfly համակարգում գրանցում են շարժական հեռախոսի համարը, իսկ այնուհետեւ վճարում կատարելու համար բավական Է պարզապես նայել խցիկին: Dragonfly-ը շատ ավելի փոքր Է վճարումների մյուս թերմինալներից, նշում Է Alipay-ը. ամբողջ համակարգը կարելի Է տեղավորել սովորական ուսապայուսակի մեջ:
Բացի այդ, այն կարելի Է օգտագործել մանրածախ առեւտրի ձեռնարկությունների կողմից կառավարման գոյություն ունեցող տարբեր համակարգերի հետ: Dragonfly-ի ներդրման արժեքը 80 տոկոսով պակաս Է, քան ինքնասպասարկման ավանդական վճարային թերմինալներինը: Ինչպես գրում Է China Daily Sun-ը, առաջիկա երեք տարում փորձագետներն ակնկալում են անձանց ճանաչման տեխնոլոգիայի բուռն զարգացումը եւ դրա օգտագործումը տարբեր ոլորտներում: Նոյեմբերին Ant Financial-ը հայտնել Էր, որ Alipay շարժական վճարումներն ավելի քան 900 մլն մարդ Է օգտագործում ամբողջ աշխարհում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Alipay запустила в Пекине технологию платежей через распознавание лиц
Китайская платежная система Alipay, оператором которой является компания Ant Financial из группы Alibaba, запустила в одном из пекинских торговых центров новую технологию распознавания лиц для совершения платежей Dragonfly. Как передает Арменпресс, об этом сообщает передает агентство "Синьхуа".
Платежные терминалы для точек продажи оборудованы веб-камерами. Покупатели разово регистрируют номер мобильного телефона в системе Dragonfly, а затем для совершения платежа достаточно просто посмотреть в камеру.
Dragonfly намного меньше других платежных терминалов, утверждает Alipay: всю систему можно уместить в обычный рюкзак. Кроме того, ее можно использовать с различными существующими системами управления предприятиями розничной торговли.
Стоимость внедрения Dragonfly на 80% ниже, чем у традиционных платежных терминалов самообслуживания.
Как пишет China Daily Sun, в ближайшие три годы эксперты ожидают взрывного развития технологии распознавания лиц и ее использования в различных сферах.
В ноябре Ant Financial сообщала, что мобильные платежи Alipay используют более 900 млн человек по всему миру.