ՀՀ-ն ու ՌԴ-ն ունեն լիակատար ըմբռնում երկկողմ հարաբերությունների ռազմավարական ուղղության զարգացման վերաբերյալ
ՀՀ-ն ու ՌԴ-ն ունեն լիակատար ըմբռնում երկկողմ  հարաբերությունների
ռազմավարական ուղղության զարգացման  վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ,  ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Մոսկվայում կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա զարգացման ռազմավարությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերի միջոցով հայտնեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ ամփոփելով ՌԴ նախագահի հետ հանդիպման արդյունքները:
«Հիմնականում հենց այդ ռազմավարության շուրջ եղան մեր քննարկումները, և կարող եմ արձանագրել, որ, ըստ էության, այդտեղ մենք ունենք լիակատար ըմբռնում, թե ինչպիսի զարգացում պետք է ունենա երկու երկրների ռամավարական հարաբերությունների ուղղությունը, բայց մեծ հաշվով այս քննարկումները մինչ այժմ եղած քննարկումների ամփոփումն էր, որովհետև այս 8 ամիսների ընթացքում այդ թեմային և՛ հրապարակային, և՛ աշխատանքային կարգով բազմիցս անդրադարձել ենք և, ըստ էության, ամփոփեցինեք 8 ամսվա արդյունքները: Ամփոփեցինք, թե ինչ ֆորմատներով պետք է տեղի ունենա երկու երկրների կառավարությունների համագործակցությունը»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ ՌԴ նախագահի հետ հանդիպման մթնոլորտը շատ դրական է եղել: «Երևի դուք տեսաք, որ մեր հանդիպման սկզբում էլ ես անդրադարձա դրան, որ ստացվել է այնպես, որ մեր հանդիպումները Ռուսաստանի նախագահի հետ բավականին հաճախ են տեղի ունենում, և դա խոսում է մեր հարաբերությունների առանձնահատուկ և ռազմավարական բնույթի մասին»,- ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հայ-ռուսական հարաբերություններն այնքան ընդգրկուն են, որ ՌԴ նախագահի հետ չեն հասցրել ընդհանուր օրակարգի բոլոր հարցերը քննարկել: «Եվ դա միշտ է այդպես եղել, որովհետև իսկապես մեր հարաբերություններն ընդգրկուն են»,- շեշտեց Փաշինյանը:

Armenia, Russia have complete understanding on development of strategic directions of bilateral ties
Armenia, Russia have complete understanding on development of strategic directions of
bilateral ties
YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin discussed the bilateral relations during the meeting in Moscow on December 27, reports Armenpress.
“Our discussions mainly focused on this strategy, and I can state that in fact we have a comprehensive understanding of what development the direction of our strategic relations should have, but overall these discussions were the summary of talks held so far, because during these 8 months we have touched upon this topic both publicly and at a working level, and we in fact summed up the results of these 8 months. We have also summed up in which formats the cooperation between the governments of two countries must take place”, Pashinyan said live on Facebook summing up the meeting results with Putin.
He added that the atmosphere of the meeting with the Russian President has been very positive. “Perhaps you have seen that I have touched this at the beginning of the meeting that our meetings with the Russian President are taking place quite frequently, and this speaks about the unique and strategic nature of our relations”, the acting PM said.
According to him, the Armenian-Russian relations are so comprehensive that they didn’t manage to discuss all issues of the agenda with the Russian leader. “And this has always been so because our relations are really comprehensive”, Nikol Pashinyan said.