S7 Space-ն ազդարարել է դեպի Մարս թռիչքների եւ «Ուղեծրային տիեզերակայանի» ստեղծման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի S7 Space մասնավոր ընկերությունը, որը «Մորսկոյ ստարտ» տիեզերակայանի սեփականատերն Է, ազդարարել Է դեպի Մարս թռիչքների եւ հեռավոր տիեզերք թռիչքներից առաջ տիեզերանավերի սպասարկման համար «Ուղեծրային տիեզերակայանի» ստեղծման մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված Է Facebook ընկերության Էջում հրապարակված նյութերում:
«Մենք սկսում ենք աշխատանքն «Ուղեծրային տիեզերակայան» նախագծի իրականացման նպատակով: Դրա ստեղծման գործում մենք առաջարկում ենք կիրառել ամբողջ հարստագույն փորձը, որը հայրենական տիեզերագնացությունը կուտակել Է երկարատեւ օդաչուավոր թռիչքների բնագավառում»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Բացի դրանից, Էջում զետեղված Է S7 Space-ի տիեզերական ծրագրի հայեցակարգի տեսագրությունը, որը նախատեսում Է հրթիռների արձակումներ «Մորսկոյ ստարտից», բեռների առաքում «Ուղեծրային տիեզերակայան» եւ դրանց ուղարկում Մարս՝ հենակայանի անձնակազմի համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

YEREVAN, DECEMBER 25, ARMENPRESS. S7 Space, a Russian private company, has said it is launching the implementation of the project on creating an orbital spaceport. S7 is the operator of the Sea Launch Floating Spaceport.
"We are starting the work to implement the ‘Orbital Cosmodrome’ project. We suggest applying the rich experience gained by the domestic cosmonautics in long-term manned missions in its creation," the report says, according to TASS.
The company calls on state corporations, commercial companies and ambitious upstarts to cooperate. "The goal will become a stimulus for the development of technologies and boosting private-state partnership in the implementation of the prospects of the space industry, as well as provide the high demand of the Russian cosmonautics in the global movement into space," the report says.
S7 Space also published a video footage with the concept of its space program on its Facebook page. Carrier rockets are expected to be launched under the Sea Launch project, and cargoes are to be delivered to the future orbital spaceport to be further delivered to Mars.