Կիրո Մանոյանը Արցախին բանակցային կողմ դարձնելը հնարավոր է համարում Ադրբեջանի վրա իրական ճնշում գործադրելու միջոցով
Կիրո Մանոյանը Արցախին բանակցային կողմ դարձնելը հնարավոր է համարում
Ադրբեջանի վրա իրական ճնշում գործադրելու միջոցով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Արցախի մասնակցությունը շատ կարևոր է: Սակայն դա հնարավոր է, եթե Հայաստանը իրական ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց  ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Հակամարտության կարգավորման համար բանակցություններում Արցախի մասնակցությունը միշտ էլ կարևոր է: Արցախի մասնակցության կարևորությունը միշտ էլ շեշտվել է, սակայն Արցախի մասնակցությունը չի կարող փոխարինել Հայաստանի մասնակցությանն այնպես, ինչպես Հայաստանի մասնակցությունը չի կարող փոխարինել Արցախին: Սակայն հարցն այն է, թե դա ինչպես է պարտադրվելու Ադրբեջանին: Կարծում եմ, որ դա հնարավոր կլինի Ադրբեջանի վրա իրական ճնշում գործադրելով: Իսկ Ադրբեջանի վրա իրական ճնշում  կլինի, եթե Հայաստանը ճանաչի Արցախի անկախությունը»,-ասաց Մանոյանը:

Киро Маноян считает, что Арцах сделать стороной переговоров можно лишь оказав серьезное давление на Азербайджан
Киро Маноян считает, что Арцах сделать стороной переговоров можно лишь оказав
серьезное давление на Азербайджан
Участие Арцаха в вопросе урегулирования НК-конфликта очень важно. Однако это возможно, если Армения окажет на Азербайджан серьезное давление.
Как сообщает «Арменпресс», подобное мнение высказал на встрече с журналистами руководитель офиса Ай дата и политических вопросов АРФД Киро Маноян.
“Участие Арцаха в переговорах по урегулированию конфликта всегда важно. Важность участия Арцаха всегда подчеркивалась, однако участие Арцаха не может заменить участия Армении так же, как участие Армении не может заменить участия Арцаха. Однако вопрос в том, как принудить к этому Азербайджан. Думаю, это возможно будет оказывая серьезное давление на Азербайджан. А реальным давлением на Азербайджан будет признание Арменией Арцаха”, - сказал Маноян.