Թրամփը հրամայել Է Աֆղանստանից զինծառայողների դուրսբերման պլան պատրաստել. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Պենտագոնին հրամայել Է Աֆղանստանից մոտավորապես 7 հազար ամերիկացի զինվորականների դուրսբերման պլան պատրաստել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 20-ին հայտնել Է CNN հեռուտաալիքը:
Նշվում Է, որ խոսքը վերաբերում Է այդ երկրում գործող ամերիկյան զորակազմի մոտավորապես կեսին: Ներկայում Աֆղանստանում գտնվում են ԱՄՆ-ի շուրջ 14 հազար զինծառայողներ: Աղբյուրների խոսքով՝ նրանցից 7 հազարի դուրսբերումը կպահանջի մի քանի ամիս:
CNN-ի տեղեկությունների համաձայն, Թրամփն այդ որոշումն ընդունել Է դեկտեմբերի 18-ին: The Wall Street Journal թերթը, վկայակոչելով աղբյուրներ, նաեւ հայտնել Է, որ Աֆղանստանից ամերիկացի զինծառայողների վերադարձը կսկսվի արդեն մի քանի շաբաթվա ընթացքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

CNN: Трамп приказал подготовить план вывода 7 тыс. военнослужащих из Афганистана
Президент США Дональд Трамп приказал Пентагону подготовить план вывода из Афганистана около 7 тыс. американских военных. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в четверг телеканал CNN.
Как он констатирует, речь идет примерно о половине американского воинского контингента в стране. В настоящее время в Афганистане около 14 тыс. военных США. По словам источников, на вывод 7 тыс. может потребоваться несколько месяцев.
По сведениям CNN, Трамп принял данное решение во вторник, 18 декабря. Газета The Wall Street Journal также сообщила со ссылкой на источники, что возвращение американских военных из Афганистана начнется уже в течение нескольких недель.