Հայաստանի Հանրապետությունը վարում է ինքնուրույն քաղաքականություն. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը խոստանում է ռուս գործընկերներից փորձել տեղեկություն ստանալ այն մասին, թե ինչի հիման վրա են հայտարարում, որ Հայաստանի վրա Միացյալ Նահանգների կողմից ճնշում է գործադրվում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Փաշինյանն ասաց Դիլիջանում՝ անդրադառնալով ՌԴ փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինի վերջին հայտարարությանը:
«Հայաստանի Հանրապետությունը վարում է ինքնուրույն քաղաքականություն, և կարծում եմ, որ եթե ոչ բոլորը, ապա շատերն են դա տեսնում: Եվ Հայաստանի այդ քաղաքականությունը շարունակվելու է»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Անդրադառնալով ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանն այն մասին, թե Մոսկվան ու Երևանը փաստաթուղթ կստորագրեն կենսալաբորատորիաների վերաբերյալ՝ Փաշինյանը հայտարարեց. «Նման պայմանագիր  նախկինում քննարկվել է Հայաստանի իշխանությունների հետ: Մեր կառավարության օրոք մենք երբեք Ռուսաստանի մեր գործընկերների հետ այդպիսի հարց չենք քննարկել: Անհրաժեշտ է պարոն Լավրովից ավելի մանրամասն տեղեկանալ, թե ինչ նկատի ունի նա»:
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանը դիտարկում է ամերիկյան զենք ձեռք բերելու հնարավորություն, Փաշինյանն ասաց. «Մենք որևէ կոնկրետ հնարավորություն և առաջարկություն այս պահին չենք տեսնում»:

YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan promises to try to get some information from his Russian partners about based on what they announce that the USA exerts pressure on Armenia, ARMENPRESS reports Pashinyan said in Dilijan, commenting on the recent announcement of Russian Deputy Foreign Minister Grigory Karasin.
“The Republic of Armenia pursues its own policy and I think if not everyone, at least many see that. And Armenia will continue that policy”, the acting PM said.
Referring to the announcement of Russian Foreign Minister Sergei Lavrov that Moscow and Yerevan will sign a document over the bio-labs, Pashinyan announced, “A similar agreement has been discussed with the Armenian authorities in the past. We have never discussed that issue with our Russian partners during the period of our Government in office. It’s necessary that Mr. Lavrov clarifies what he means”.
To the question if Armenia observes the opportunities of obtaining weapons from the USA, Pashinyan said, “We see no concrete opportunity or assistance at the moment”.