ՍՊ ընկերության տնօրենը Երևանում գործող երկու տուն-ինտերնատից առերևույթ խարդախության եղանակով հափշտակել է խոշոր չափերի գումար
ՍՊ ընկերության տնօրենը Երևանում գործող երկու տուն-ինտերնատից առերևույթ
խարդախության եղանակով հափշտակել է խոշոր չափերի գումար
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել և վարույթ է ընդունվել ՀՀ Ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ  կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչությունում փաստաթղթեր կեղծելու և օգտագործելու, խոշոր չափերով առերևույթ խարդախություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ ՍՊ ընկերության տնօրենը, կեղծելով ընկերության հիմնադիր-տնօրենի ստորագրությունը, վեջինիս անունից  Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության համապատասխան աշխատակիցների հետ կազմել և կնքել է «Երևանի թիվ 1 տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ին սննդամթերքի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագիր:
Պայմանագրի կնքումից հետո ՍՊ ընկերության տնօրենը 2018 թվականի մարտի 1-ից մինչև հուլիսի 30-նն ընկած ժամանակահատվածում հիշյալ ՊՈԱԿ-ին մատակարարել է պայմանագրի տեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանող՝ մեկ այլ ՍՊ ընկերության անվամբ կեղծ պիտակավորմամբ բուսայուղ պարունակող մթերք:
Բացի այդ, ՍՊ ընկերության տնօրենը նույն եղանակով պայմանագիր է կնքել նաև «Նորքի տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ի հետ և կրկին պայմանագրի տեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանող սնունդ մատակարարել կազմակերպությանը:
Արդյունքում՝ «Երևանի թիվ 1 տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ից ՍՊ ընկերության տնօրենը խաբեությամբ առերևույթ հափշտակել է  696.390 դրամ գումար, իսկ «Նորքի տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ից՝ 986.135 հազար դրամ:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու, կատարված առերևույթ չարաշահումներին հնարավոր առնչություն ունեցած անձանց շրջանակը պարզելու և նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։

Директор одной из ООО уличен в хищениях из двух ереванских интернатов
СК Армении принял к производству уголовное дело по факту подделки и использования документов, мошенничества в крупных размерах. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Следственного комитета Армении.Директор одной из армянских компаний наживался на поставке продуктов домам-интернатам в Ереване.
В ходе подготовки материалов выяснилось, что директор компании, подделав подпись учредителя-директора компании, от его имени составил и заключил с сотрудниками Минтруда договор о поставках продуктов питания для ГНКО "Дом-интернат №1 Еревана".
После заключения договора директор компании с 1 марта до 30 июля 2018 года поставлял интернату продукты, не соответствующие техническим характеристикам, которые были указаны в контракте. Более того, эти продукты были с поддельными этикетками и содержали в себе растительный жир.
Кроме того, директор компании тем же способом заключил договор с ГНКО "Норкский дом-интернат" и вновь отправил в организацию продукты, не соответствующие техническим характеристикам, указанным в документе.
В результате директор компании похитил у ереванского дома-интерната №1 сумму в размере 696.390 драмов, а у норкского интерната – 986.135 драмов.
В связи с этим возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 2 статьи 178 и части 1 статьи 325 Уголовного кодекса Армении.
Предварительное следствие продолжается, ведется работа для выявления круга лиц, причастных к этим злоупотреблениям.