ԵՄ-ն համաձայնեցրեց կենցաղային պլաստիկի օգտագործումն արգելող փաստաթուղը. n-tv
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը դեկտեմբերի 19-ին համաձայնեցրել Է պլաստիկից կենցաղային արտադրանքի, այդ թվում ձողիկների, ափսեների եւ բաժակների օգտագործման արգելքի դիրկետիվի դրույթները: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրեսն», այս մասին հաղորդել Է n-tv հեռուստաալիքը:
Հեռուստաալիքի տեղեկություններով՝ սպասվում Է, որ պոլիմերներից արտադրանքի օգտագործման դադարեցման նախաձեռնությունը կիրագործվի երկու տարվա ընթացքում, արգելքը կվերաբերի այն ապրանքներին, որոնց համար ավելի բնապահպանական այլընտրանք կա: Նշվում Է, որ ձեռնարկված միջոցները կօգնեն մինչեւ 2030 թվականը խուսափելու շրջակա միջավայրին շուրջ 22 միլիարդ եվրո գումարի վնասից:
Ըստ որում Եվրահանձնաժողովում նշել են, որ մտադիր չեն արգելել պլաստիկե շշերի արտադրությունը, բայց ցանկանում են երաշխավորել դրանց առավելագույն վերամշակումը:
Ինչպես նշել Է Spiegel Online հրատարակությունը, տարեկան Եվրամիությունում արտադրվում են 26 միլիոն տոննա պլաստիկե մնացուկներ. վերամշակման Է ենթարկվում դրանց 30 տոկոսից պակաս մասը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: ЕС согласовал документ, запрещающий использование бытового пластика
Европейский союз согласовал в среду положения директивы по запрету использования бытовой продукции из пластика, в том числе соломинок, тарелок и стаканов. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканал n-tv.
По его сведениям, ожидается, что инициатива по прекращению использования продукции из полимеров будет реализована в течение двух лет, запрет будет касаться тех товаров, для которых есть более экологичная альтернатива. Отмечается, что принятые меры помогут к 2030 году избежать ущерб окружающей среде на сумму порядка €22 млрд.
При этом в ЕК отметили, что не намерены запрещать производство пластиковых бутылок, но хотят гарантировать их максимальную переработку.
Как отмечает издание Spiegel Online, ежегодно в ЕС производится 26 млн т пластиковых отходов, из них в переработку попадает менее 30%.