Ֆրանսիան կես միլիարդ եվրո կբաժանի աղքատներին Սուրբծննդյան տոնի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան, ավանդույթի համաձայն, մոտավորապես 500 մլն եվրո Սուրբծննդյան բոնուս կվճարի առավել կարիքավոր քաղաքացիներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The Local-ը:
Չունեւոր ֆրանսիացիների համար ամենամյա վճարումները կբաշխվեն այս շաբաթվա ընթացքում: Փող կստանա ավելի քան 2,3 մլն մարդ: Այս կերպ իշխանությունները նպատակ ունեն չունեւորներին հնարավորություն տալ տոնական սեղան բացել եւ նվերներ գնել երեխաների համար: Առաջին հերթին այն կտրամադրվի գործազուրկներին: Ստացվող գումարի չափը կախված Է ստացողի ընտանեկան կարգավիճակից: Միայնակ անզավակ մարդիկ կստանան 150 եվրոյից փոքր-ինչ ավելի, անզավակ զույգերը՝ 228 եվրո: Միայնակ ծնողներին ֆրանսիական պետությունը կուղարկի 228, 274, 335 կամ 396 եվրո՝ կախված այն բանից՝ քանի երեխա կա նրանց ընտանիքում: Մեկ երեխա ունեցող զույգերը կստանան 274 եվրո, չորս երեխա ունեցողները՝ 442 եվրո: Դրա համար նրանցից ոչ մեկին հարկ չի լինի որեւԷ փաստաթուղթ լրացնել:
Սուրբ Ծնունդից առաջ ցածր եկամուտներ ունեցող քաղաքացիներին աջակցելու ավանդույթը 1988 թվականին մտցրել Է Ֆրանսիայի վարչապետ սոցիալիստ Լեոնել Ժոսպենը: 2017 թվականին այդ մեկանգամյա վճարն ստացել Է 2,5 մլն մարդ, դրա համար հատկացված միջոցների միագումար ծավալը նույնքան Է եղել: Անցյալ տարվա տվյալներով՝ երկրում ապրում Է 8,8 միլիոն մարդ, որոնք ապրում են չքավորության մեջ: Ֆրանսիայում այդ կատեգորիայի քաղաքացիների ամսական եկամուտը չի գերազանցում 1026 եվրոն:

Франция раздаст полмиллиарда евро беднякам под Рождество
Франция по традиции выплатит около 500 миллионов евро рождественского бонуса наиболее нуждающимся гражданам. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Local.
Ежегодные выплаты для малообеспеченных французов будут распределены на этой неделе. Деньги получат более 2,3 миллиона людей. Цель — дать беднякам возможность накрыть праздничный стол и купить подарки детям. В первую очередь его разошлют безработным.
Объем получаемых денег зависит от семейного статуса получателя. Одинокие бездетные люди получат чуть более 150 евро, бездетные пары — 228 евро. Родителям-одиночкам французское государство отправит 228, 274, 335 или 396 евро в зависимости от того, один, два, три или четыре ребенка у них в семье. Пары с одним ребенком получат 274 евро, с четырьмя детьми — 442 евро. Для этого никому из них не придется заполнять никаких бумаг — переводы будут сделаны автоматически.
Традицию так поддерживать перед Рождеством граждан с низким доходом ввел французский премьер-министр, социалист Лионель Жоспен в 1988 году. В 2017 году эту разовую выплату получили 2,5 миллиона человек, суммарный объем выделенных на нее средств был таким же.
По данным за прошлый год, в стране насчитывается 8,8 миллиона человек, живущих за чертой бедности. Месячный доход граждан такой категории во Франции не превышает 1026 евро.