Լոս Անջելեսի տակ բացվեց Մասքի կողմից մտահղացված արագընթացիկ տրանսպորտային թունելը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: The Boring Company ընկերությունը, որը պատկանում Է միլիարդատեր Իլոն Մասքին, արագընթացիկ տրանսպորտային թունել Է բացել Լոս Անջելեսի տակ, որը մտածված Է որպես երթեւեկության վերգետնյա միջոցների եւ մետրոյի այլընտրանք: Այս մասին ձեռնարկիչը դեկտեմբերի 19-ին հայտնել Է Twitter-ի՝ իր Էջում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Թունելում կարելի Է ընթանալ ժամում ավելի քան 240 կիլոմետր արագությամբ: Այս արագությամբ թվում Է, թե վայրկենապես տեղափոխվում ես քաղաքի մի այլ կետ»,- գրել Է Մասքը:
Նրա խոսքով՝ թունելով կընթանան Էլեկտրական քարշով հարթակներ, իսկ ապագայում նաեւ Էլեկտրամոբիլներ, մասնավորապես Tesla մակնիշի: 3,2 կիլոմետր երկարությամբ թունելը գցված Է Լոս Անջելեսի հարավային արվարձանի տակ՝ կայանատեղի համար օգտագործվող հողամասից, որը պատկանում Է Մասքի մյուս ընկերությանը՝ SpaceX-ին, մինչեւ 120-րդ փողոցը, որտեղ գտնվում Է The Boring Company-ի կենտրոնակայանը:
Ինչպես նշել Է NBC հեռուստաընկերությունը, թունելի բացումը քայլառաջ Է քաղաքային ստորգետնյա տրանսպորտային համակարգի ստեղծման՝ Մասքի պլանների իրագործման ճանապարհին: Օգոստոսին միլիարդատերը հայտարարել Էր Լոս Անջելեսում մետրոյի արդեն գործող կայարանի եւ Dodger մարզադաշտի միջեւ շուրջ 5 կիլոմետր երկարությամբ թունելի կառուցման պլանների մասին, որով 16 ուղեւորների համար նախատեսված հարթակները կկարողանան ընթանալ ժամում շուրջ 200 կիլոմետր արագությամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Под Лос-Анджелесом открылся придуманный Маском скоростной транспортный тоннель
Компания The Boring Company, принадлежащая миллиардеру Илону Маску, открыла скоростной транспортный тоннель под Лос-Анджелесом, задуманный как альтернатива наземным средствам передвижения и метро. Как передает Арменпресс, об этом предприниматель сообщил в среду на своей странице в Twitter.
"В тоннеле можно ехать со скоростью более 240 км/ч. На такой скорости кажется, что телепортируешься по городу", - написал Маск.
По его словам, перемещаться по тоннелю будут платформы на электротяге, а в будущем и электромобили, в частности Tesla.
Тоннель протяженностью 3,2 км проложен под южным пригородом Лос-Анджелеса: от используемого под парковку участка земли, принадлежащего другой компании Маска - SpaceX, до 120-й улицы, где находится штаб-квартира The Boring Company.
Как отметила телекомпания NBC, открытие тоннеля - шаг вперед к реализации планов Маска по созданию городской подземной транспортной системы. В августе миллиардер объявил о планах прокладки в Лос-Анджелесе тоннеля протяженностью около 5 км между уже действующей станцией метро и стадионом Dodger, по которому платформы, рассчитанные на 16 пассажиров, смогут перемещаться со скоростью около 200 км/ч.