Մեկ տարում Չեռնոբիլի գոտի է այցելել ավելի քան 63 հազար մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի բնապահպանության եւ բնական պաշարների նախարարությունն արձանագրում Է Չեռնոբիլի ատոմակայանի օտարման գոտու այցելուների թվի զգալի աճ. այն գերազանցել Է 63 հազարը: Այս տվյալները հայտնել Է Ուկրանիայի բնապահպանության եւ բնական պաշարների նախարար Օստապ Սեմերակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մինչդեռ 2017 թվականին գոտի Է այցելել 49 հազար մարդ, 2016-ին՝ ավելի քան 36 հազար մարդ, իսկ 2014 թվականին օտարման գոտի Է այցելել 8 հազարից ավելի քաղաքացի:
Ուկրանիայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն օրերս հայտարարել Է, որ Չեռնոբիլի գոտին վերջին տարիներին վերափոխվում Է նորագույն տեխնոլոգիաների եւ նորաստեղծությունների ներդրման վայրի, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Чернобыльскую зону за год посетили более 63 тысяч человек
Министерство экологии и природных ресурсов Украины констатирует значительный рост численности посетителей зоны отчуждения Чернобыльской АЭС - она превысила 63 тысячи человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Такие данные привел глава Минприроды Украины Остап Семерак. Между тем в 2017 году посетивших зону было более 49 тысяч человек, в 2016 - более 36 тысяч человек, а в 2014 году зону отчуждения посетили более 8 тысяч граждан.
Президент Украины Петр Порошенко на днях заявил, что Чернобыльская зона в последние годы преобразуется в место внедрения новейших технологий и инноваций.