Դրամի հնարավոր արժեզրկման մասին լուրերն ապատեղեկատվություն են. ԿԲ պաշտոնյա
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դրամի արժեզրկում Հայաստանում չի սպասվում: Հնարավոր արժեզրկման մասին շրջանառվող լուրերը զուրկ են որևէ հիմքից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԿԲ խորհրդի անդամ Արթուր Ստեփանյանը՝ անդրադառնալով լուրերին, թե Ամանորից հետո դրամն արժեզրկվելու է:
«Դրամի արժեզրկման մասին լուրերի հիմքում հիմնավոր վերլուծություն չկա: Դրանք ապատեղեկատվություն են: Մեզ ոչ դեֆոլտ, ոչ էլ արժեզրկում չի սպասվում»,-ասաց Ստեփանյանն ու հավելեց, որ արժութային շուկաները հանգիստ են, խուճապային տրամադրություն չի նկատվում:
Կենտրոնական բանկի Ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը, որպես ասվածի ապացույց, նշեց, որ ունենք դրամային ավանդների աճ, դոլարային ավանդների կրճատում: «Մարդիկ սկսել են ավելի շատ վստահել դրամին: Այս տարվա հոկտեմբերի վերջի դրությամբ ունենք թե դրամային, թե արտարժութային ավանդների աճ, սակայն դրամականով ավելի շատ»,-նշեց նա:

Слухи о возможной девальвации драма являются дезинформацией: ЦБ
Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами заявил член Совета Центробанка Армении Артур Степанян, комментируя слухи о том, что после Новогодних праздников драм девальвирует.
“В основе слухов о девальвации драма серьезного анализа нет. Это дезинформация. Нас ни дефолт, ни девальвация не ожидают”, - сказал Степанян и добавил, что валютные рынки спокойны, паники нет.
Начальник Управления по стабилизации и развитию финансовой системы Центробанка Андраник Григорян, в качестве подтверждения отметил, что наблюдается рост драмовых oбъемов драмовых депозитов и сокращение oбъемов долларовых депозитов.
“Люди начали больше доверять драму. По состоянию на конец октября у нас наблюдается рост как драмовых, так и валютных депозитов, однако драмовых больше”, - отметил он.