ՔԿՀ-ներում կապիտալ վերանորոգում իրականացնելու համար հատկացվել է 270 մլն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Վերջին 10 տարիների ընթացքում առաջին անգամ քրեակատարողական հիմնարկներում կապիտալ վերանորոգման նպատակներով  պետական բյուջեից միջոցներ են հատկացվել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Արդարադատության նախարարության 2018 թվականի մայիս-նոյեմբեր ամիսների աշխատանքների ամփոփմանը նվիրված ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը:
«Շուրջ 270 միլիոն դրամ է հատկացվել, որպեսզի կապիտալ վերանորոգում իրականացվի կոյուղու և մի շարք այլ հանգույցներում, մասնավորապես` «Նուբարաշեն», «Վարդաշեն» «Սևան» քրեակատարողական հիմնարկներում: Ասեմ ավելին, այս մրցույթները արդեն անցկացվել են և շուրջ 100 միլիոն դրամ այդ 270 միլիոն դրամից խնայվել է և կվերադարձվի պետական բյուջե»,- ասաց Զեյնալյանը:
Նրա խոսքով` Երևանի երեք և Վանաձորի, Գորիսի բժշկական հաստատություններում նախատեսվում է հիմնել բաժանմունքներ,որտեղ կկարողանան իրենց բուժումը ստանալ դատապարտյալ և ազատազրկված  անձինք:
«Դա հնարավորություն կընձեռի ավելի փոքր ռեսուրսների ծախսմամբ կարողանալ ավելի շատ դատապարտյալների ապահովել բարձրակարգ մասնագիտական բժշկական ծառայություններով և սպասարկմամբ»,- եզրափակեց Զեյնալյանը:

На капитальный ремонт УИУ выделено 270 млн драмов
Впервые за последние 10 лет на капитальный ремонт в уголовно-исполнительных учреждениях (УИУ) выделены и предоставлены средства из государственного бюджета. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил исполняющий обязанности министра юстиции Артак Зейналян в ходе пресс-конференции, посвященной подведению итогов работ министерства с мая по ноябрь текущего года.
“Выделено около 270 млн драмов, чтобы капитально отремонтировать канализацию и ряд других узлов, в частности. В УИУ “Нубарашен”, “Вардашен”, “Севан”. Скажу больше: конкурсы тут уже проведены и около 100 млн из этих 270-ти сэкономлены и будут возвращены в госбюджет”, - сказал Зейналян.
По его словам, в трех медицинских учреждениях Еревана, а также в Ванадзоре и Горисе предусматривается основать отделения, где смогут получить курсы лечения осужденные и лишенные свободы лица.
“Это даст возможность суметь меньшими ресурсами обеспечить большее число осужденных высококвалифицированным мидеицинским облсуживанием”, - заключил Зейналян.