Աննա Հակոբյանի այցը Շվեյցարիայի համադաշնություն ավարտվել է Թոփալյան վարժարանում ամանորյա հանդեսով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը Շվեյցարիայի Համադաշնություն այցի վերջին օրը՝ դեկտեմբերի 16-ին համայնքային մի շարք հանդիպումներ է ունեցել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մասնավորապես, Շվեյցարիայի համադաշնությունում ՀՀ գործերի հավատարմատար Անահիտ Հարությունյանի, շվեյցարահայ բարերար և գործարար Վահե Գաբրաշի, Ճարտարապետ Իռմա Ավագյանի, «Ֆրագման» ասոցիացիայի ղեկավար Րաֆֆի Գարիբյանի ուղեկցությամբ տիկին Հակոբյանն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված «Հիշողության լապտերներ» հուշահամալիր: Աննա Հակոբյանին պատմել են հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, այն դժվարությունները, որոնց միջոցով անցել է համայնքը մինչ բացումը և այն խորհուրդը, որ կրում է հուշահամալիրը:  Աննա Հակոբյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել գործադրված ջանքերի համար և խոստովանել, որ տպավորված է հուշահամալիրից, քանի որ այն առանձնանում է իր տեսակով, դիզայնով և պատմությամբ:
Այցի հաջորդ կանգառը Ժնևի հայկական Թոփալյան վարժարանն էր, որտեղ Աննա Հակոբյանը մասնակցել է դպրոցի սաների ավարտական հանդեսին: Վարժարանի տնօրեն, «Հակոբ Թոփալյան» հիմնադրամի նախագահ Անի Մեսրոպյանը ներկայացրել է հայկական կիրակնօրյա դպրոցի գործունեությունը՝ հավելելով, որ ոչ միայն Ժնևի այլև հարևան Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքների հայ մանուկները վարժարանի շնորհիվ սովորում են մայրենի լեզվով գրել և կարդալ:
Իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով դպրոցի տնօրենին և ուսուցչական կազմին հայրենանվեր գործունեության համար, Աննա Հակոբյանը նշել է, որ վարժարանը կատարում է ամենակարևոր առաքելությունը՝ հայ մանուկներին սովորեցնում է մայրենի լեզու և կապում հայրենիքի հետ:
Այցի ընթացքում Աննա Հակոբյանն այցելել է նաև Շվեյցարիայի համադաշնությունում ՀՀ դեսպանատուն, ծանոթացել դեսպանատան առօրյային:
Այցի ավարտին Աննա Հակոբյանը հարցազրույց է տվել Ժնևում տպագրվող «Արձագանք» թերթին, խոսել Հայաստանում թավշյա հեղափոխության օրերին ունեցած իր ապրումներին, Հայաստանում կնոջ դերի բարձրացման ինչպես նաև իր գործունեության մասին:

YEREVAN, DECEMBER 17, ARMENPRESS. Armenian Premier Nikol Pashinyan’s spouse Anna Hakobyan has had several community meetings on December 16, the last day of her visit to Switzerland.
Hakobyan is the President of the Board of Trustees of My Step and City Of Smile charitable foundations.
Accompanied by Armenia’s chargé d'affaires to Switzerland Anahit Harutyunyan, Swiss-Armenian philanthropist Vahe Gabrash, architect Irma Avagyan, Fragman Association director Raffi Garibian, Hakobyan visited the Streetlights of Memory memorial dedicated to the Armenian Genocide.
Hakobyan was introduced on the history behind the construction of the monument and the difficulties that the community passed through prior to its opening.
The Armenian premier’s wife thanked the community for the efforts in the work and said that she is impressed by the memorial, since it stands out with its kind, its design and story.
She then visited the Armenian Topalian College of Geneva to participate in the students’ graduation ceremony.
Ani Mesropyan, the college’s principal and president of the Hakob Topalian foundation, introduced the Armenian Sunday school’s activity. She said that Armenian children from not only Geneva, but also from a number of cities of France are learning to read and write in their mother tongue at the college.
Hakobyan thanked the school’s principal and the academic staff for their patriotic work and noted that the college is fulfilling the most important mission – teaching the native language to Armenian children and connecting them with their homeland.