Համաներմամբ պատժի կրումից ազատ է արձակվել ավելի քան 550 դատապարտյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանում ի նշանավորում Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին և Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին դեկտեմբերի 17-ի դրությամբ իրականացվել է քրեական համաներում ավելի քան 550 դատապարտյալի նկատմամբ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Արդարադատության նախարարության 2018 թվականի մայիս-նոյեմբեր ամիսների աշխատանքների ամփոփմանը նվիրված ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը:
«Այս պահի դրությամբ  համաներմամբ պատժի կրումից ազատ է արձակվել ավելի քան 550 դատապարտյալ: Պրոբացիայի ծառայությունում համաներում կիրառվել է ավելի 1000 շահառուի նկատմամբ»,- ասաց Զեյնալյանը:
Ըստ նախարարի` արդարադատության նախարարության առաջին անգամ իրականացվել է վարչական համաներում:
«108 հազարից ավել անձանց նկատմամբ կիրառվել է վարչական համաներում, կարճվել է կատարողական ավելի քան 1 միլիոն 260 հազար վարույթ»,- եզրափակեց նա:
Ըստ նախարարի` այս պահի դրությամբ շուրջ անձ 240 պայմանական վաղաժամկետ ազատ է արձակվել դատարանների որոշումների համաձայն: «Սա կազմում է ներկայացված միջնորդությունների ավելի քան 1/3-ը: Կան քրեակատարողական հիմնարկներ, որոնց դատապարտյալների պայմանական վաղաժամկետ ազատման համար ներկայացված միջնորդությունների 2/3-ը բավարարվել է: Նաև ներկայացվել է միջնորդություններ ցմահ դատապարտված անձնանց պայմանական վաղաժամկետ ազատման նպատակով, որից մեկը բավարարվել է և Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ ցմահ դատապարտյալ պայմանական վաղաժամկետ ազատ է արձակվել»,- եզրափակեց Զեյնալյանը:

По амнистии от несения наказания освобождены более 550 осужденных
В Армении, в ознаменование 100-летия Первой Республики и 2800-летия основания Эребуни-Ереван, по состоянию на 17 декабря была осуществлена амнистия в отношении более 550 осужденных. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил исполняющий обязанности министра юстиции Артак Зейналян в ходе пресс-конференции, посвященной подведению итогов работ министерства с мая по ноябрь текущего года.
“По ситуации на текущий момент, амнистия осуществлена в отношении более 550 осужденных. В службе пробации амнистия осуществлена в отношении более 1000 лиц”, - сказал Зейналян.
По словам министра, министерство юстиции впервые осуществило административную амнистию.
“Административная амнистия осуществлена в отношении более 108 тысяч лиц, прекращены более 1 млн 260 тысяч исполнительных актов”, - сказал он.
По словам министра, на текущий момент решениями судов условно-досрочно освобождены около 240 человек. “Это составляет более одной трети представленных ходатайств. Есть уголовно-исполнительные учреждения, в которых удовлетворены 2/3 представленных ходатайств. Представлены также ходатайства об условно-досрочном освобождении лиц, осужденных пожизненно, одно из которых удовлетворено и впервые в истории Армении пожизненно осужденный условно-досрочно освобожден”, - заключил  исполняющий обязанности министра юстиции Артак Зейналян.