Պրիշտինայում խորհրդարանը Կոսովոյի բանակի ստեղծման որոշում ընդունեց
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոսովոյի խորհրդարանը հաստատել Է լիարժեք բանակի կազմավորումն անվտանգության ուժերի հիման վրա: Նիստի ուղիղ հեռարձակումն իրականացվել Է Facebook-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Քվեարկության Էին դրվել երեք օրինագիծ, որոնք նախատեսում են լիարժեք բանակի ստեղծում: Նիստի ընթացքում 106 պատգամավորներ քվեարկել են պաշտպանության բանակի ստեղծման օրենքի, 105-ն՝ անվտանգության ուժերի՝ բանակի փոխակերպման օրենքի ընդունման օգտին: Երրորդ օրենքը՝ Կոսովոյի անվտանգության ուժերում ծառայության մասին, նույնպես պաշտպանել Է 105 պատգամավոր:
Մինչդեռ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը հատուկ հայտարարությամբ ափսոսանք Է հայտնել Կոսովոյի իշխանությունների կողմից ազգային բանակի ստեղծման քայլերի շարունակման առթիվ:
«Ես ցավում եմ, որ այդ որոշումն ընդունվել Է ի հեճուկս ՆԱՏՕ-ի հայտնած անհանգստությունների»,- ասված Է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հայտարարության մեջ, որը Բրյուսելում տարածել Է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մամուլի ծառայությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Парламент в Приштине принял решение о создании армии Косова
Парламент Косово утвердил формирование полноценной армии на основе сил безопасности. Прямая трансляция заседания велась в Facebook, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
На голосование были вынесены три законопроекта, предусматривающие создание полноценной армии. В ходе заседания 106 депутатов поддержали принятие закона о создании министерства обороны, 105 - закон о трансформации сил безопасности в армию.
Третий закон о службе в косовских силах безопасности также поддержали 105 депутатов.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг в специальном заявлении выразил сожаление продолжением косовскими властями шагов к созданию национальной армии.
"Я сожалею, что это решение было принято вопреки обеспокоенностям, выраженным НАТО", - говорится в заявлении генсека НАТО, распространенном в Брюсселе пресс-службой Североатлантического альянса.