Ստրասբուրգի հրաձիգն սպանվել Է ոստիկանական գործողության ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 14ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շերիֆ Շեքաթը, որին կասկածում են դեկտեմբերի 11-ին Ստրասբուրգում Սուրբծննդյան տոնավաճառի այցելուների վրա զինված հարձակման մեջ, որի ընթացքում զոհվել Է երեք եւ տուժել 13 մարդ, դեկտեմբերի 13-ի երեկոյան սպանվել Է Գերմանիայի հետ սահմանից ոչ հեռու:
Այս մասին հայտարարել Է Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարության ղեկավար Քրիստոֆ Կաստաները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին: Ինչպես նշում են Ֆրանսիայի զանգվածային լրատվամիջոցները, 29-ամյա Շեքաթը գնդակահարվել Է ոստիկանական գործողության ընթացքում, որն սկսվել Էր տեղական ժամանակով երեկոյան ժամը մոտավորապես իննին: Դա տեղի Է ունեցել հարձակման վայրից մոտավորապես երկու կիլոմետր հեռավորության վրա: Ինչպես հաղորդել Է France Info-ն, նրան հայտնաբերել են Նեյդորֆի, որտեղ նրան վերջին անգամ տեսել Էին, հարեւան Մենոյի շրջանի պահեստներից մեկում: Հանցագործի որոնումներին մասնակցել են ոստիկանության եւ ուժային այլ կառույցների 720 աշխատակիցներ: Որոնողական գործողությանն իր մասնակցություն Է բերել Է նաեւ Գերմանիայի ոստիկանությունը:

Strasbourg shooter killed by police in firefight
YEREVAN, DECEBER 14, ARMENPRESS. The man suspected of killing at least three people and wounding 13 others at Strasbourg's famed Christmas market has been killed by French police, following a shoot-out not far from the scene of Tuesday's attack, CNN reported.
Cherif Chekatt, 29, was shot dead on Thursday evening, two days after he fled the scene of the shooting.
A massive manhunt was launched, involving hundreds of officers, special units and air support.
On Thursday, Strasbourg police said the death toll from the attack had risen to three, after one person succumbed to their injuries. Five people remain in serious condition with eight others suffering light injures.
The shooting took place in one of the oldest and biggest Christmas markets of the French city.
The suspected gunman engaged police with an automatic firearm in a shootout before fleeing the scene.
Shortly afterwards investigators began treating the shooting as a terror attack.
Strasbourg was put on lockdown after the shooting.
French Interior Minister Christophe Castaner said police recognized a man who looked like Chekatt walking on the street in Strasbourg's Neudorf district on Thursday night and approached him. He opened fire on officers when they tried to question him, he said.