ՄԹ կառավարությունն ակնկալում է սերտորեն գործակցել Հայաստանի նոր կառավարության և խորհրդարանի հետ. Ալան Դանքն
ՄԹ կառավարությունն ակնկալում է սերտորեն գործակցել Հայաստանի նոր
կառավարության և խորհրդարանի հետ. Ալան Դանքն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Թագավորությունը ողջունում է միջազգային դիտորդական առաքելության նախնական եզրակացությունը, ըստ որի՝ 2018թ․ դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում «անցկացվել են հիմնարար ազատությունների պահպանմամբ և վայելել են հանրության լայն շրջանակների վստահությունը»։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Մեծ Բրիտանիայի կառավարության պաշտոնական կայքը, այդ մասին հայտարարել է ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարար սըր Ալան Դանքնը:
«ՄԹ կառավարությունն ուրախ է, որ, որպես միջազգային կոնսորցիումի անդամ, սատարել է այս ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքներին՝ ֆինանսապես աջակցելով «Հայաստանում ընտրական գործընթացների աջակցություն» (ՀԸԳԱ) ծրագրին։ Այս ընտրությունները Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման նոր կարևոր փուլ են նշանավորում։ Ես շնորհավորում եմ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած «Իմ քայլը» դաշինքին տպավորիչ հաղթանակի համար, ինչպես նաև Ազգային Ժողով անցած մյուս կուսակցություններին։
ՄԹ կառավարությունն ակնկալում է սերտորեն գործակցել Հայաստանի նոր կառավարության և խորհրդարանի հետ՝ աջակցելով ժողովրդավարական կառույցների հետագա ամրապնդմանը և քաղաքական ու տնտեսական հավակնոտ բարեփոխումներին՝ ի նպաստ հայ ժողովրդի»,- ընդգծել է Ալան Դանքնը:

Правительство Великобритании рассчитывает на тесное сотрудничество с правительством и парламентом Армении: Алан Дункан
Правительство Великобритании рассчитывает на тесное сотрудничество с правительством
и парламентом Армении: Алан Дункан
Соединенное Королевство приветствует предварительное заключение международной миссии по наблюдению за выборами, в которой говорится, что парламентские выборы в Армении были «проведены с соблюдением основных свобод и пользовались широким общественным доверием». Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт правительства Великобритании, об этом заявил госминистр по вопросам Европы и Америк министерства иностранных дел и сотрудничества Великобритании Алан Дункан.
«Правительство Великобритании радо, что как член международного консорциума поддержало подготовку к этим выборам, оказав финансовую поддержку в рамках программы «Поддержка избирательного процесса в Армении». Эти выборы являются новой вехой в демократическом развитии Армении. Я поздравляю блок Никола Пашиняна «Мой шаг» с впечатляющей победой, а также другие партии, прошедшие в Национальное Собрание.
Правительство Великобритании рассчитывает на тесное сотрудничество с правительством и парламентом Армении, поддерживая дальнейшую консолидацию демократических структур и амбициозные политические и экономические реформы на благо армянского народа», - подчеркнул Алан Дункан.