Գերմանիան կպաշտպանի հակառուսական պատժամիջոցների երկարաձգումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել Է, որ իր երկիրը ԵՄ-ի առաջիկա գագաթնաժողովում կպաշտպանի Ռուսաստանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների երկարաձգումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եթե մենք իրերն իրենց անուններով ենք կոչում, ապա մենք հանդես կգանք պատժամիջոցները երկարաձգելու օգտին»,- ասել Է Մերկելը Բունդեսթագում ունեցած ելույթի ընթացքում: Նա անհանգստություն Է հայտնել Ռուսաստանի գործողությունների կապակցությամբ եւ հայտարարել, որ Գերմանիան «չի ընդունում փաստական պահանջները Ազովի ծովում»: Կանցլերի ելույթը հեռարձակվել Է Բունդեսթագի կայքում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի՝ Ուկրաինայի խնդրով հատուկ ներկայացուցիչ Քուրթ Վոլքերը հայտարարել Է, որ եվրոպական երկրներն ու ԱՄՆ-ը պետք Է մտածեն Սեւ ծովում ուկրաինական նավերի հետ կապված միջադեպից հետո Ռուսաստանի նկատմամբ լրացուցիչ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Германия поддержит продление антироссийских санкций
Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что Германия поддержит продление санкций в отношении России на предстоящем саммите ЕС, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Если мы называем вещи своим именами, мы будем выступать за продление санкций", - заявила Меркель в ходе выступления в бундестаге. Она высказала обеспокоенность в связи с действиями России и заявила, что Германия не "приемлет фактических претензий на Азовское море".
Трансляция выступления велась на сайте бундестага.
Ранее спецпредставитель госдепартамента США по Украине Курт Волкер заявил, что европейским странам и США следует обдумать введение дополнительных санкций в отношении России после инцидента с украинскими кораблями в Черном море.