Նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ համացանցային գովազդի վրա շատ մեծ ռեսուրսներ են ծախսվել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորաստեղծ ուժերի հանրության շրջանում ճանաչելի դառնալու խնդիրը հանգեցրել է հիմնական շեշտը համացանցային գովազդի վրա դնելուն և աննախադեպ ռեսուրսներ ծախսելուն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Տեղեկատվական դաշտը դիտարկելիս՝ պետք է հիշել, որ քարոզարշավի համար շատ կարճ ժամանակ էր տրված, բայց մյուս կողմից՝ քարոզարշավը սկսվել էր դեռ ապրիլից։ Այս առումով նորաստեղծ ուժերն ավելի ծանր պայմաններում էին գտնվում, քանի որ հանրության շրջանում ճանաչելի դառնալու խնդիր ունեին։ Հենց այդ պատճառով էլ մասնակից ուժերը հիմնական շեշտը դրեցին համացանցային գովազդի վրա։ Այս նպատակով շատ մեծ ռեսուրսներ ծախսվեցին»,- նշեց Մարտիրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական կայքը հիմնական հարթակ էր հանդիսանում գովազդի համար: Մեդիափորձագետն ընդգծեց, որ բացի այդ՝ գովազդ էր տեղադրվում նաև Google-ի գովազդային համակարգում, ինչի արդյունքում հեռախոսով խաղ խաղացողները քաղաքական գովազդի կարող էին հանդիպել։
«Ֆեյսբուք»-ում գովազդի վրա ծախսվեցին ամենամեծ գումարները, քանի որ այդ կայքը շարունակում է մնալ քաղաքական գործիք։ Հարյուրավոր ռեյտինգային թեկնածուների գովազդների հետևանքով մի քանի օրվա ընթացքում գովազդի գինը «Ֆեյսբուք»-ում ավելացավ մոտ 50 տոկոսով»,- շեշտեց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Նա ընդգծեց նաև, որ այդ օրերին քաղաքական թեմաներից հոգնած շատ մարդիկ ուղղակի դուրս եկան «Ֆեյսբուք»-ից և «տեղ գտան» «Ինստագրամ»-ում, որը շատ ակտիվ շարունակում է զարգանալ։

YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. New political forces have emphasized online promotion to deliver campaigning messages to potential voters.
Media expert Samvel Martirosyan argues that political forces have used unprecedented amount of resources for online campaigning.
“By observing the informational arena we must bear in mind that a very short period of time was given for campaigning, but on the other hand the campaigning had begun since April,” he said, referring to the period when the Armenian revolution started gaining momentum.
“In this context newly-formed forces were in more difficult positions since they had an issue of becoming known among the society. This is why participating forces put the main emphasis on online promotion. Great resources were spent for this,” he said.
Martirosyan argues that Facebook was the main arena for online campaigning. He said that ads were also placed in Google’s advertisement system.
“Most [resources] were spent of Facebook because this website continues being a political tool. As a result of ads of hundreds of district candidates for parliament the cost of advertisement in Facebook grew nearly 50% within days,” he said.