Facebook-ի օգտատերերը պաշտպանում են «դեղին բաճկոնավորների»՝ նոր ակցիաներ ձեռնարկելու կոչը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook սոցիալական ցանցի վեց հազարից ավելի օգտատերեր մտադիր են Ֆրանսիայում մասնակցել «դեղին բաճկոնավորների»՝բողոքի նոր ընդգրկուն ակցիային, որը կարող Է տեղի ունենալ առաջիկա շաբաթ օրը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Միջոցառման վերաբերյալ հայտարարությունը, որը վերնագրված Է «Գործողություն հինգերորդ. շախ ու մատ», սոցիալական ցանցում զետեղված Է «Պաշտոնական «դեղին բաճկոններ» խմբի կողմից»: «Հանդիպում ենք շաբաթ օրը՝ դեկտեմբերի 15-ին, Փարիզում: Հանդիպման վայրը կհայտնվի վերջին պահին»,- գրված Է անոնսում: Դեկտեմբերի 11-ին Երեւանի ժամանակով ժամը 13:30-ի դրությամբ հայտարարության տակ «մասնակցելու եմ» նշումն արել Է 6510 մարդ: Եվս գրեթե 35 հազար մարդ սեղմել Է «հետաքրքրում Է » կոճակը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը դեկտեմբերի 10-ի երեկոյան ուղերձ Է հղել ազգին՝ հայտարարելով այն որոշումների մասին, որոնք ինքն ընդունել Է «դեղին բաճկոնավորների» ելույթների հետ կապված ճգնաժամի ֆոնին: Մակրոնը, մասնավորապես, խոստացել Է 2019 թվականից ամսական նվազագույն աշխատավարձի 100 եվրոյով բարձրացում, այս տարվա վերջին լրացուցիչ չհարկվող պարգեւավճար աշխատող ֆրանսիացիներին, հարկերի վերացում այն թոշակառուների համար, որոնց թոշակը ցածր Է 2 հազար եվրոյից: Նաեւ Ֆրանսիայի ղեկավարը դատապարտել Է ոստիկանների դեմ կիրառված բռնությունը բողոքի ակցիաների ընթացքում: Մակրոնի կողմից հայտարարված միջոցառումները դարձել են «դեղին բաճկոնավորների» շարժման պահանջների պատասխանը, որոնք բողոքի ակցիաներ են անցկացնում նոյեմբերի կեսերից: Ցույցերը հաճախ ուղեկցվում են ոստիկանության հետ ընդհարումներով եւ անկարգություններով:
Չնայած հարկերի եւ աշխատավարձների նվազագույն մակարդակի աճի առումով վերջին ժամանակներս կատարված զիջումներին, «դեղին բաճկոնները» մտադիր են շարունակել իրենց ակցիաները: Իրավապահ մարմինների վերջին տվյալների համաձայն՝ «դեղին բաճկոնների» շարժման բողոքի ակցիաների ընթացքում բերման ենթարկվածների ընդհանուր թիվը նոյեմբերի կեսերից ի վեր գերազանցել Է 4,5 հազարը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Пользователи Facebook поддерживают призыв "желтых жилетов" к новым акциям
Более шести тысяч пользователей социальной сети Facebook намерены принять участие в новой масштабной акции протеста движения "желтых жилетов" во Франции, которая может пройти в будущую субботу, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Объявление о мероприятии, названное "Действие пятое: шах и мат!" (Acte V Échec et Mat) размещено в социальной сети группой "Официальные "желтые жилеты" (Gilet Jaune Officiel). "Встречаемся в субботу, 15 декабря, в Париже. Место встречи будет сообщено в последний момент", - написано в анонсе.
По данным на 10.30 парижского времени (12.30 мск) вторника отметку "буду участвовать" под объявлением поставили 6510 человек. Еще почти 35 тысяч человек нажали на кнопку "интересует".
Акции протеста "желтых жилетов", выступавших изначально против повышения цен на бензин, а затем ставших выражать недовольство социальной ситуацией во Франции, начались 17 ноября. Массовые протесты, проходящие по субботам, сопровождаются столкновениями с полицией, погромами и поджогами машин, разрушениями магазинов, банков.
Вечером в понедельник президент страны Эммануэль Макрон с экранов телевизоров рассказал французам о ряде мер, направленных на разрешение социального и экономического кризиса, спровоцировавшего волну протестов. В частности, Макрон объявил экономическое чрезвычайное положение, пообещал повысить минимальный размер оплаты труда, представил меру по поддержке пенсионеров, получающих менее 2 тысяч евро, и попросил компании выплатить сотрудникам годовой бонус.