ԵՄ-ն պատրաստակամություն է հայտնել աշխատել Հայաստանի նոր խորհրդարանի և ապագա կառավարության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կարևոր քայլ է համարում երկրում ընտրական գործընթացի նկատմամբ վստահության ամրապնդման տեսանկյունից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի արտաքին հարաբերությունների հարցերով խոսնակ Մայա Կոսիյանչիչի հայտարարության մեջ:
«Ինչպես նշվում է Միջազգային դիտորդական առաքելության հայտարարության մեջ՝ այս ընտրություններն անց են կացվել` «հարգելով հիմնարար ազատությունները և վայելել են լայն հանրության վստահությունը, ինչը պետք է պահպանվի առաջիկա ընտրական բարեփոխումների ժամանակ»: Եվրամիությունը հանձնառու է Հայաստանի կայուն, ժողովրդավարական ու բարգավաճ ապագային»,- ասվում է հայտարարության մեջ: ԵՄ-ն ակնկալում է շարունակել ջանքերը՝ հանուն երկրի ապագա ժողովրդավարացման ու արդիականացման:
«Մենք ակնկալում ենք աշխատել ժողովրդավարական ընտրված նոր խորհրդարանի և ապագա կառավարության հետ՝ խորացնելու մեր քաղաքական ու տնտեսական հարաբերությունները՝ հիմնված ԵՄ- Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի հանձնառությունների վրա»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

ЕС выражает готовность сотрудничать с новым парламентом и будущим правительством Армении
Евросоюз считает прошедшие в Армении парламентские выборы важным шагом в укреплении доверия к выборным процессам. Как передает «Арменпресс», об этом сказано в заявлении, распространенном пресс-секретаря Еврокомиссии по внешним связям Майи Косьянчич.
«Как сказано в заявлении Международной наблюдательской миссии, эти выборы прошли « с уважением основных свобод, опираясь на широкое общественное доверие, что должно сохраняться и в грядущих избирательных процессах». ЕС солидарен с становлением в Армении стабильного, демократического и процветающего будущего»,- сказано в заявлении. ЕС продолжит оказывать усилия во имя демократизации и актуализации страны.
«Мы предполагаем сотрудничать с демократически избранным парламентом и будущим правительством Армении, углубляя наши политические и экономические отношения, основанные на Всеобъемлющем договоре о расширенном партнерстве между ЕС и Арменией»,- сказано в заявлении.