Ցավոք, շատ հաճախ ենք արտաբերում «այլևս երբեք» բառերը. Զոհրաբ Մնացականյանի ելույթն «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումում
Ցավոք, շատ հաճախ ենք արտաբերում «այլևս երբեք» բառերը. Զոհրաբ Մնացականյանի
ելույթն «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը ելույթ է ունեցել «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» Երրորդ գլոբալ ֆորումի բացման նիստին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ձերդ գերազանցություն, Հայաստանի նախագահ պարոն Արմեն Սարգսյան,
Գերաշնորհ արքեպիսկոպոս Նաթան Հովհաննիսյան,
Տիկնայք և պարոնայք, հարգելի բարեկամներ,
Ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ Հայաստանում՝ հետընտրական Հայաստանի առաջին օրը։ Բարի գալուստ Երրորդ գլոբալ ֆորում։ Բարի գալուստ Մատենադարան՝ հնագույն ձեռագրերի թանգարան և ինստիտուտ, գիտության, գաղափարի, արարման և կրթության կոթող, որն արտացոլում է Հայաստանի ներդրումը համաշխարհային քաղաքակրթության բազմադարյա ժառանգությանը՝ հանդիսանալով պատնեշ մարդկային էության մութ կողմի դեմ, խտրականության, ատելության և անհանդուրժողականության դեմ։ Եվ այսօր մենք հավաքվել ենք հենց այդ պատճառով՝ քննարկելու վերջիններիս կանխարգելման ուղիները:
Բարի գալուստ Հայաստան մի ժամանակահատվածում, երբ միջազգային հանրությունը նշում է ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի 70-ամյակը։ Յոթանասուն երկու տարի առաջ ՄԱԿ-ն ընդունեց Հնդկաստանի, Կուբայի և Պանամայի կողմից առաջադրված 96/1 կարևորագույն բանաձևը, որն ամրագրեց «ցեղասպանություն» տերմինը և որն ուղի հարթեց երկու տարի հետո՝ 1948թ․ դեկտեմբերի 9-ին, ՄԱԿ-ի  «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման համար։ Դա մասնավորապես մեկ մարդու՝ Ռաֆայել Լեմկինի հաղթանակն էր, ով իր ողջ կյանքը նվիրել էր մարդկության խիղճը ցնցող այս հանցագործության դեմ պայքարին. ցեղասպանության հանցագործության։
Նաև բարի գալուստ Հայաստան այն օրը, երբ միջազգային հանրությունը նշում է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 70-ամյակը, որը հենց այսօր է։ Կրկին յոթանասուն տարի առաջ՝ 1948թ․, փորձագետների մի մեծ խումբ հավաքվել էր նախագծելու մի կարևոր փաստաթուղթ, որը հետագա յոթանասուն տարիների ընթացքում դարձավ այն, ինչը հետագայում ընկած էր համաշխարհային և միջազգային մակարդկով մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմի ստեղծման հիմքում: Եվ ևս մեկ լավ օր է՝ ճանաչելու և հիշելու Էլեանոր Ռուզվելտի գլխավորությամբ այդ փորձագետների, ինչպես նաև այնպիսի նշանավոր իրավաբանների ժառանգությունը, ինչպիսիք են Չարլզ Մալիկը, Ուիլյամ Հաչսոնը, Ֆերնանդ Սանտա Կրուզը, Ջոն Համֆրին, Ռենե Կասանը, Պեն Չուն Չանգը, Ալեքսանդր Բոգդանովը։
Յոթանասուն տարիների ընթացքում ՄԱԿ-ը բավականին հաջող գործունեություն է իրականացրել հիմնելու ազգերին համախմբելու նշանակալի հիմնասյուներ, որպեսզի նրանք աշխատեն խտրականության, մարդու իրավունքների ոտնահարման դեմ՝ հանուն մարդկային արժանապատվության և մարդու իրավունքների պաշտպանության։ Երկու համաշխարհային պատերազմ էր հարկավոր ճանաչելու մարդկության ուշադրության շեղման և մարդու ինքնության ոչնչացման ավերիչ բնույթը։
Յոթանասուն տարի հետո մենք ունենք իրավական ամուր մարմին և գործնական մեխանիզմներ համախմբված կերպով արձագանքելու մարդու իրավունքներին առնչվող խնդիրներին։ Քսան տարի առաջ Հայաստանը նախաձեռնեց մի գործընթաց, որը նպատակ ուներ միջազգային համագործակցությունը, միջազգային ջանքերը մեկ մակարդակ վերև բարձրացնել՝ ամրապնդելու հանցագործությունների կանխարգելման գաղափարը։ Կոնվենցիայի 50-ամյակի ժամանակ Հայաստանը հանդես եկավ բանաձևի առաջարկով՝ վերստին հիշեցնելու միջազգային հանրությանը, որ կա մի այնպիսի փաստաթուղթ, որն ավելի քան երբևէ արդիական է և որը պահանջում է ճանաչում, ջանք, իրականացում, հատկապես ազգային մակարդակում, որը մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման առաջնային մակարդակն է։ Հետագայում մենք զարգացրեցինք կանխարգելման միջազգային փափուկ իրավունքը։
Դեռևս 2004թ․ մենք նշեցինք և աջակցեցինք այն ժամանակ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի ջանքերն՝ ուղղված ՄԱԿ-ում հատուկ մարմնի ստեղծմանը։ Նրա ձգտումները փոքր-ինչ ավելին էին, սակայն ՄԱԿ անդամները, ցավոք, նվազեցրեցին դրանք։ Այժմ մենք ունենք Գլխավոր քարտուղարի՝ ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդականի գրասենյակ։ Կարծում եմ՝ մենք ՄԱԿ-ում բավական հիմնավոր հիմքեր ենք ստեղծել միջազգային հանրության շրջանակներում ցեղասպանության ռիսկերի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման և այդ հանցագործության դեմ միջազգային ջանքերի ամրապնդման համար։ Եվ ես մասնավորապես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադամա Դիենգին այս օրակարգն առաջ մղելու ուղղությամբ գործադրած իր բոլոր աննկուն ջանքերի համար։
2015թ․ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց մի բանաձև, որով դեկտեմբերի 9-ը հայտարարեց Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: 2005թ․ ի վեր մինչ 2018թ․ մենք առաջ ենք մղել ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման մեթոդը, և դա շարունակական բնույթ է կրում։
2015թ․ Հայաստանը հենց այս ֆորումի ձևավորմամբ ևս մեկ ներդրում կատարեց այս միասնական ջանքերին: Եվ ես խորապես շնորհակալ եմ ձեզ բոլորիդ՝ հայտնի գիտնականներ, գիտակրթական հատվածի հայտի ներկայացուցիչներ, օրենքի մասնագետներ, գործիչներ, այսօր այստեղ՝ Հայաստանում, հավաքվելու համար մշակելու կանխարգելման մեթոդ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կրթության վրա:
70 տարի հետո, Կոնվենցիայի 70-ամյակին մենք, ցավոք, շատ հաճախ ենք արտաբերում «այլևս երբեք» բառերը։ Ցեղասպանության հանցագործությունը չի վերացել միջազգային օրակարգից։ Ցեղասպանության ռիսկերը չեն անհետացել միջազգային օրակարգից։ Մենք ապրում ենք անհանգիստ աշխարհում, մենք ապրում ենք աճող ծայրահեղականության, պոպուլիզմի, խտրականության, անհանդուրժողականության աշխարհում։ Մենք ապրում ենք մի վտանգավոր աշխարհում, որտեղ մարդու իրավունքները հետ են մղվում, և սա շատ վտանգավոր է։
Մենք գիտենք, որ սա մարտահրավեր է սոցիալական մեդիայի և գաղափարների տարածման դյուրացման դարաշրջանում. ցավոք սա խողովակ է տարածելու բոլոր տեսակի գաղափարներ, ներառյալ նաև նրանց, ովքեր սերմանում են անհանդուրժողականություն, խտրականություն, ատելության փառաբանում։ Սա մարտահրավեր է ազգային, տարածաշրջանային, միջազգային մակարդակներում։ Սա այսօրվա Երրորդ Գլոբալ Ֆորումի գաղափարն է։
Ես շատ շահագրգռված եմ  տեսնելու վերջնարդյունքը, գաղափարների և մտքերի փոխանակում այն ուղերի շուրջ, թե ինչպես կարող են այս երկու օրվա քննարկումները օգտակար լինել, և այն բարձրացնել մեկ մակարդակ վերև՝ ՄԱԿ օրակարգ, տարածաշրջանային և ազգային մակարդակ, այնպես, որ մենք կարողանանք ներդրում ունենալ մեր կարողության հետագա ինստիտուցիոնալ ամրապնդման հարցում, որպեսզի դիմագրավենք ցեղասպանական միտումներին, որոնք սերմանում են մասսայական ոճրագործությունների ռիսկեր։
Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ ձեզ Երրորդ գլոբալ ֆորումին։ Ակնկալում եմ արդյունավետ քննարկում համաժողովի ընթացքում և գործնական արդյունքներ:

YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. Acting Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan delivered opening remarks at the session of the Third Global Forum Against Crime of Genocide.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Zohrab Mnatsakanyan particularly said,
“Your Excellency President of Armenia, Mr. Armen Sarkissian,
Your grace Archbishop Natan Hovhannisyan,
Ladies and gentlemen, dear friends,
Many warm welcome to Armenia,
Many warm welcome to the first morning post-election Armenia.
Welcome to the Third Global Forum. Welcome to Matenadaran, the institute and museum of ancient manuscripts, a monument of knowledge, idea, creation and education, a legacy of Armenia’s centuries-old contribution to world civilization and the bastion against the darker side of the human nature, against discrimination and hatred and intolerance - the very root causes of what we are gathered together to elaborate the ways to prevent.
Welcome also to Armenia at a time when the international community commemorates the 70th Anniversary of the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. 72 years ago the UN adopted a landmark resolution 96/1, which was tabled by, at a time, India Cuba and Panama and which endorsed the term “genocide” and which opened the way for the subsequent adoption two years later, on 9th december in 1948, of the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. It was obviously a day of triumph for one particular man, Raphael Lemkin, who dedicated his entire life to addressing this crime, which rattles the conscience of humanity - the crime of genocide.
Also welcome to Armenia on a day when the international community commemorates the 70th Anniversary of Universal Declaration of Human Rights which is exactly today. Again 70 years ago in 1948 great panel of experts have gathered to draft an important document, which became a foundation of what in subsequent seventy years have been the construction of the machinery of human rights protection globally, internationally. And again a good day to recognize and celebrate the legacy of those experts under the leadership of Eleanor Roosevelt and such prominent lawyers as Charles Malick, William Hutchison, Fernand Santa Cruz, John Humphrey, René Cassagne, Peng Chun Chang, Alexander Bogdanov․
Over the seventy years UN has been quite successful in building considerable foundations, considerable pillars to bring nations together to work against discrimination, against violations of human rights for the protection of human dignity and human rights. It took two world wars to recognize the devastation of human distraction, the distraction of human identity.
In seventy years we have both solid body of law and practical machinery of addressing collectively the issue of human rights. Twenty years ago Armenia initiated a process to take a level up the international cooperation, international effort to strengthen the concept of prevention against atrocities. At the time of the 50th anniversary of the Convention, Armenia tabled a resolution to remind the international community that there is such document, which is  still as relevant as ever and which requires recognition, effort, implementation, especially at the national level, the primary level of protection and promotion of human rights. Subsequently we have developed further the international soft law on prevention.
We have celebrated and supported the effort of UN Secretary General at a time in 2004 to create a special body within the United Nations. His ambitions were a bit higher but the members of the UN have lowered those ambitions unfortunately. We have what has been created as the Office of Special Adviser of the Secretary General for the Prevention of Genocide. I think we within the UN have created quite sound foundations of raising awareness of the risks of genocide in the international community and consolidating international efforts against this crime. And I particularly want to thank Mr. Adama Dieng for all his strong efforts in promoting this agenda.
In 2015 the UN adopted a resolution in the General Assembly to pronounce the 9th december as the international day of the commemoration and dignity of the victims of genocide and for the prevention of this crime. Since 2005 until 2018 we have been promoting the method of prevention against the crime of genocide and it’s an ongoing effort.
In 2015 Armenia made another contribution to this collective effort by way of establishing this very global forum. And I am so profoundly grateful to all of you for gathering today here in Armenia - a group of prominent scholars, prominent representatives of the academia, of the professionals of law, practitioners, to elaborate the method of prevention with a special focus on education.
Seventy years on, with the seventieth anniversary of the Convention we have been uttering the words “never again” unfortunately too often. The crime of genocide has not disappeared from the international agenda. The risks of Genocide have not disappeared from the international agenda. We live in a turbulent world, we live in a world of rising radicalism, populism, discrimination, intolerance. We live in a dangerous world where human rights are pushed in the backseat and this is very dangerous.
We know that in the era of rising social media and the proliferation of ideas - unfortunately it is a channel of all ideas including those who cultivate intolerance, discrimination, glorification of hatred - that is a challenge. Challenge at the national, regional, international level. This is the idea of the Third Global Forum today.
I am very keen to see an outcome, a generation of ideas and thoughts about the ways in which we can benefit from these discussions over the next two days, and take it up a level and bring in to the agenda within the UN, at regional level and at national levels, so that we can contribute in further institutional strengthening of our capacity to resist genocidal tendencies which cultivate the risks of mass atrocities.
Once again I welcome you very much to this Third Global Forum․ I look forward for the fruitful discussion and practical outcomes of this conference.