Ցավոք, շատ հաճախ ենք արտաբերում «այլևս երբեք» բառերը. Զոհրաբ Մնացականյանի ելույթն «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումում
Ցավոք, շատ հաճախ ենք արտաբերում «այլևս երբեք» բառերը. Զոհրաբ Մնացականյանի
ելույթն «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը ելույթ է ունեցել «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» Երրորդ գլոբալ ֆորումի բացման նիստին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ձերդ գերազանցություն, Հայաստանի նախագահ պարոն Արմեն Սարգսյան,
Գերաշնորհ արքեպիսկոպոս Նաթան Հովհաննիսյան,
Տիկնայք և պարոնայք, հարգելի բարեկամներ,
Ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ Հայաստանում՝ հետընտրական Հայաստանի առաջին օրը։ Բարի գալուստ Երրորդ գլոբալ ֆորում։ Բարի գալուստ Մատենադարան՝ հնագույն ձեռագրերի թանգարան և ինստիտուտ, գիտության, գաղափարի, արարման և կրթության կոթող, որն արտացոլում է Հայաստանի ներդրումը համաշխարհային քաղաքակրթության բազմադարյա ժառանգությանը՝ հանդիսանալով պատնեշ մարդկային էության մութ կողմի դեմ, խտրականության, ատելության և անհանդուրժողականության դեմ։ Եվ այսօր մենք հավաքվել ենք հենց այդ պատճառով՝ քննարկելու վերջիններիս կանխարգելման ուղիները:
Բարի գալուստ Հայաստան մի ժամանակահատվածում, երբ միջազգային հանրությունը նշում է ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի 70-ամյակը։ Յոթանասուն երկու տարի առաջ ՄԱԿ-ն ընդունեց Հնդկաստանի, Կուբայի և Պանամայի կողմից առաջադրված 96/1 կարևորագույն բանաձևը, որն ամրագրեց «ցեղասպանություն» տերմինը և որն ուղի հարթեց երկու տարի հետո՝ 1948թ․ դեկտեմբերի 9-ին, ՄԱԿ-ի  «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման համար։ Դա մասնավորապես մեկ մարդու՝ Ռաֆայել Լեմկինի հաղթանակն էր, ով իր ողջ կյանքը նվիրել էր մարդկության խիղճը ցնցող այս հանցագործության դեմ պայքարին. ցեղասպանության հանցագործության։
Նաև բարի գալուստ Հայաստան այն օրը, երբ միջազգային հանրությունը նշում է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 70-ամյակը, որը հենց այսօր է։ Կրկին յոթանասուն տարի առաջ՝ 1948թ․, փորձագետների մի մեծ խումբ հավաքվել էր նախագծելու մի կարևոր փաստաթուղթ, որը հետագա յոթանասուն տարիների ընթացքում դարձավ այն, ինչը հետագայում ընկած էր համաշխարհային և միջազգային մակարդկով մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմի ստեղծման հիմքում: Եվ ևս մեկ լավ օր է՝ ճանաչելու և հիշելու Էլեանոր Ռուզվելտի գլխավորությամբ այդ փորձագետների, ինչպես նաև այնպիսի նշանավոր իրավաբանների ժառանգությունը, ինչպիսիք են Չարլզ Մալիկը, Ուիլյամ Հաչսոնը, Ֆերնանդ Սանտա Կրուզը, Ջոն Համֆրին, Ռենե Կասանը, Պեն Չուն Չանգը, Ալեքսանդր Բոգդանովը։
Յոթանասուն տարիների ընթացքում ՄԱԿ-ը բավականին հաջող գործունեություն է իրականացրել հիմնելու ազգերին համախմբելու նշանակալի հիմնասյուներ, որպեսզի նրանք աշխատեն խտրականության, մարդու իրավունքների ոտնահարման դեմ՝ հանուն մարդկային արժանապատվության և մարդու իրավունքների պաշտպանության։ Երկու համաշխարհային պատերազմ էր հարկավոր ճանաչելու մարդկության ուշադրության շեղման և մարդու ինքնության ոչնչացման ավերիչ բնույթը։
Յոթանասուն տարի հետո մենք ունենք իրավական ամուր մարմին և գործնական մեխանիզմներ համախմբված կերպով արձագանքելու մարդու իրավունքներին առնչվող խնդիրներին։ Քսան տարի առաջ Հայաստանը նախաձեռնեց մի գործընթաց, որը նպատակ ուներ միջազգային համագործակցությունը, միջազգային ջանքերը մեկ մակարդակ վերև բարձրացնել՝ ամրապնդելու հանցագործությունների կանխարգելման գաղափարը։ Կոնվենցիայի 50-ամյակի ժամանակ Հայաստանը հանդես եկավ բանաձևի առաջարկով՝ վերստին հիշեցնելու միջազգային հանրությանը, որ կա մի այնպիսի փաստաթուղթ, որն ավելի քան երբևէ արդիական է և որը պահանջում է ճանաչում, ջանք, իրականացում, հատկապես ազգային մակարդակում, որը մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման առաջնային մակարդակն է։ Հետագայում մենք զարգացրեցինք կանխարգելման միջազգային փափուկ իրավունքը։
Դեռևս 2004թ․ մենք նշեցինք և աջակցեցինք այն ժամանակ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի ջանքերն՝ ուղղված ՄԱԿ-ում հատուկ մարմնի ստեղծմանը։ Նրա ձգտումները փոքր-ինչ ավելին էին, սակայն ՄԱԿ անդամները, ցավոք, նվազեցրեցին դրանք։ Այժմ մենք ունենք Գլխավոր քարտուղարի՝ ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդականի գրասենյակ։ Կարծում եմ՝ մենք ՄԱԿ-ում բավական հիմնավոր հիմքեր ենք ստեղծել միջազգային հանրության շրջանակներում ցեղասպանության ռիսկերի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման և այդ հանցագործության դեմ միջազգային ջանքերի ամրապնդման համար։ Եվ ես մասնավորապես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադամա Դիենգին այս օրակարգն առաջ մղելու ուղղությամբ գործադրած իր բոլոր աննկուն ջանքերի համար։
2015թ․ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց մի բանաձև, որով դեկտեմբերի 9-ը հայտարարեց Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: 2005թ․ ի վեր մինչ 2018թ․ մենք առաջ ենք մղել ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման մեթոդը, և դա շարունակական բնույթ է կրում։
2015թ․ Հայաստանը հենց այս ֆորումի ձևավորմամբ ևս մեկ ներդրում կատարեց այս միասնական ջանքերին: Եվ ես խորապես շնորհակալ եմ ձեզ բոլորիդ՝ հայտնի գիտնականներ, գիտակրթական հատվածի հայտի ներկայացուցիչներ, օրենքի մասնագետներ, գործիչներ, այսօր այստեղ՝ Հայաստանում, հավաքվելու համար մշակելու կանխարգելման մեթոդ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կրթության վրա:
70 տարի հետո, Կոնվենցիայի 70-ամյակին մենք, ցավոք, շատ հաճախ ենք արտաբերում «այլևս երբեք» բառերը։ Ցեղասպանության հանցագործությունը չի վերացել միջազգային օրակարգից։ Ցեղասպանության ռիսկերը չեն անհետացել միջազգային օրակարգից։ Մենք ապրում ենք անհանգիստ աշխարհում, մենք ապրում ենք աճող ծայրահեղականության, պոպուլիզմի, խտրականության, անհանդուրժողականության աշխարհում։ Մենք ապրում ենք մի վտանգավոր աշխարհում, որտեղ մարդու իրավունքները հետ են մղվում, և սա շատ վտանգավոր է։
Մենք գիտենք, որ սա մարտահրավեր է սոցիալական մեդիայի և գաղափարների տարածման դյուրացման դարաշրջանում. ցավոք սա խողովակ է տարածելու բոլոր տեսակի գաղափարներ, ներառյալ նաև նրանց, ովքեր սերմանում են անհանդուրժողականություն, խտրականություն, ատելության փառաբանում։ Սա մարտահրավեր է ազգային, տարածաշրջանային, միջազգային մակարդակներում։ Սա այսօրվա Երրորդ Գլոբալ Ֆորումի գաղափարն է։
Ես շատ շահագրգռված եմ  տեսնելու վերջնարդյունքը, գաղափարների և մտքերի փոխանակում այն ուղերի շուրջ, թե ինչպես կարող են այս երկու օրվա քննարկումները օգտակար լինել, և այն բարձրացնել մեկ մակարդակ վերև՝ ՄԱԿ օրակարգ, տարածաշրջանային և ազգային մակարդակ, այնպես, որ մենք կարողանանք ներդրում ունենալ մեր կարողության հետագա ինստիտուցիոնալ ամրապնդման հարցում, որպեսզի դիմագրավենք ցեղասպանական միտումներին, որոնք սերմանում են մասսայական ոճրագործությունների ռիսկեր։
Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ ձեզ Երրորդ գլոբալ ֆորումին։ Ակնկալում եմ արդյունավետ քննարկում համաժողովի ընթացքում և գործնական արդյունքներ:

И.о. главы МИД Армении выступил с речью на открытии третьего Глобального форума “Против преступления геноцида”
И.о. главы МИД Армении выступил с речью на открытии третьего Глобального форума
“Против преступления геноцида”
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян выступил с речью на открытии третьего Глобального форума “Против преступления геноцида”.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и общественной дипломатии МИД Армении, в своей речи Мнацаканян отметил:
“Ваше превосходительство президент Армении, господин Армен Саркисян,
Ваша светлость архиепископ Натан Ованнисян,
Ваши превосходительства,
Дамы и господа, дорогие друзья,
Многие тепло приветствуют в Армении,
Приветствую вас на Третьем глобальном форуме. Добро пожаловать в Матенадаран, институт и музей древних рукописей, памятник знаний, идей, творчества и образования, наследие многовекового вклада Армении в мировую цивилизацию и оплот против темной стороны человеческой природы, против дискриминации, ненависти и нетерпимости. Мы собрались здесь, чтобы разработать способы предотвращения именно этих явлений.
Добро пожаловать также в Армению в то время, когда международное сообщество отмечает 70-ю годовщину Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него. 72 года назад ООН приняла знаменательную резолюцию 96/1, которая была одновременно представлена Индией, Кубой и Панамой, и которая закрепила термин «геноцид», открыла путь для последующего принятия два года спустя, 9 декабря в 1948 г. Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него. Это был, очевидно, день триумфа для одного конкретного человека, Рафаэля Лемкина, который всю свою жизнь посвятил борьбе против этого преступления, которое потрясает совесть человечества - преступление геноцида.
Также добро пожаловать в Армению в день, когда международное сообщество отмечает 70-ю годовщину Всеобщей декларации прав человека. И снова, 70 лет назад, в 1948 году, собралась великая группа экспертов, чтобы подготовить важный документ, который стал основой того, что в последующие семьдесят лет стало механизмом защиты прав человека во всем мире и на международном уровне. И снова хороший день, чтобы признать и отпраздновать наследие тех экспертов под руководством Элеоноры Рузвельт и таких выдающихся юристов, как Чарльз Малик, Уильям Хатчисон, Фернан Санта-Крус, Джон Хамфри, Рене Кассан, Пэн Чун Чанг, Александр Богданов․
В течение семидесяти лет ООН вела довольно успешную деятельность по созданию значительных основ, значительных опор для объединения стран в борьбе против дискриминации, против нарушений прав человека, ради защиты человеческого достоинства и прав человека. Потребовались две мировые войны, чтобы признать уничтожающий характер отвлечения внимания.
Через семьдесят лет у нас есть как солидный правовой орган, так и практический механизм коллективного решения проблем прав человека. Двадцать лет назад Армения инициировала процесс повышения уровня международного сотрудничества, международных усилий по укреплению концепции предотвращения преступлений. Во время 50-й годовщины Конвенции Армения внесла резолюцию, чтобы напомнить международному сообществу, что существует такой документ, который по-прежнему актуален как никогда и требует признания, усилий, осуществления, особенно на национальном уровне. Впоследствии мы разработали международный мягкий закон о предотвращении.
Еще в 2004 году мы отметили и поддерживали усилия Генерального секретаря ООН по созданию специального органа в рамках Организации Объединенных Наций. Его амбиции были немного выше, но, к сожалению, члены ООН снизили эти амбиции. Сейчас у нас есть Управление специального советника Генерального секретаря по предупреждению геноцида. Я думаю, что мы в ООН создали достаточно прочную основу для повышения осведомленности о рисках геноцида в международном сообществе и консолидации международных усилий по борьбе с этим преступлением. И я особенно хочу поблагодарить г-на Адаму Диенг за ее активные усилия по продвижению этой повестки дня.
В 2015 году Генеральная ассамблея ООН приняла резолюцию, в соответствии с которой 9 декабря было объявлено международным днем памяти жертв геноцида и предупреждения этого преступления. С 2005 по 2018 год мы продвигаем метод предотвращения преступлений геноцида, и это постоянные усилия.
В 2015 году Армения внесла еще один вклад в эти коллективные усилия, создав этот глобальный форум. И я так глубоко благодарен всем вам за то, что вы собрались сегодня здесь, в Армении, - группой выдающихся ученых, видных представителей научных кругов, юристов, практиков, которые разработали метод профилактики с особым упором на образование.
Семьдесят лет спустя, к семидесятилетию Конвенции, мы, к сожалению, слишком часто произносим слова «больше никогда». Преступление геноцида не исчезло из международной повестки дня. Риск геноцида не исчез из международной повестки дня. Мы живем в неспокойном мире, мы живем в мире растущего радикализма, популизма, дискриминации, нетерпимости. Мы живем в опасном мире, где права человека отодвигаются на задний план, и это очень опасно.
Мы знаем, что в эпоху растущих социальных сетей и распространения идей - к сожалению, это канал всех идей, в том числе тех, кто культивирует нетерпимость, дискриминацию, прославление ненависти - это вызов. Это вызов на национальном, региональном, международном уровне. Это идея сегодняшнего Третьего глобального форума.
Я очень заинтересован в том, чтобы увидеть результат, путь идей и мыслей о том, как мы можем извлечь пользу из этих дискуссий в течение следующих двух дней, поднять его на уровень и внести в повестку дня в рамках ООН на региональном уровне, чтобы мы могли внести вклад в дальнейшее институциональное укрепление нашего потенциала, противостоять тенденциям геноцида, которые культивируют риски массовых злодеяний.
Еще раз приветствую вас на этом Третьем глобальном форуме․ Я ожидаю плодотворного обсуждения и практических результатов этой конференции.