Հայաստանյան ընտրությունների նկատմամբ լայն հանրային վստահությունը պետք է պահպանել հետագա ընտրական բարեփոխումների միջոցով. միջազգային դիտորդներ
Հայաստանյան ընտրությունների նկատմամբ լայն հանրային վստահությունը պետք է
պահպանել հետագա ընտրական բարեփոխումների միջոցով. միջազգային դիտորդներ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում անցկացվել են հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքով և վայելել են լայն հանրային վստահություն, որը պետք է պահպանել հետագա ընտրական բարեփոխումների միջոցով»,- միջազգային դիտորդները եզրակացրել են այսօր հրապարակված նախնական հայտարարությունում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունից, հայտարարություններում ասվում է, որ բաց քաղաքական բանավեճը, այդ թվում` ԶԼՄ-ներում, նպաստել է քարոզարշավի աշխուժությանը, թեպետ առցանց բորբոքիչ հռետորաբանության դեպքերը մտահոգիչ էին: Ընտրական չարաշահումների, այդ թվում քվեների գնման և ընտրողների հանդեպ ճնշումների ընդհանուր բացակայությունը իրական մրցակցության հնարավորություն է ընձեռել, նշել են դիտորդները: Չնայած սեղմ ժամանակահատվածին, ընտրությունները լավ էին կազմակերպված, թեպետ քարոզարշավի ֆինանսավորման ամբողջականությունը խաթարվել է՝ կարգավորման, հաշվետվողականության և թափանցիկության պակասի հանգամանքով պայմանավորված:
«Ժողովրդավարությունը չի կարող շարունակվել առանց վստահության, այնպես որ ուրախ եմ, որ լայն հանրային վստահությունը այս ընտրությունների հիմնական բնութագիրն էր», - ասել է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության հատուկ համակարգող և առաջնորդ՝ Պետեր Օսուսկին:
«Այժմ, երբ ընտրողները փոխանցել են իրենց ուղերձը, Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության գործն է ապահովել, որ այս դինամիկան պահպանվի և հետագա բարեփոխումներն իրականացվեն, որպեսզի այսօրվա մեր կատարած դրական գնահատականը լիովին ամրապնդվի»: Մասնակիցները կարողացել են ազատորեն քարոզարշավ իրականացնել և ամբողջությամբ հարգվել են միավորումներ կազմելու, ազատ հավաքների, արտահայտման և տեղաշարժման հիմնարար ազատությունները: Պաշտոնական քարոզարշավի ժամանակահատվածը շատ կարճ էր, սակայն քարոզարշավն ավելի վաղ էր սկսվել՝ ինչն օրենքով արգելված չէ: Ընտրությունների օրը հանդարտ և ընտրողների հանդեպ ճնշումներից և ահաբեկումներից զերծ է ընթացել և քվեարկությունը, հաշվարկը և արդյունքների աղյուսակավորումը դրական են գնահատվել գրեթե բոլոր դիտորդների կողմից:
«Ես շնորհավորում եմ հայ ժողովրդին: 2018 թ.-ի խաղաղ, այսպես կոչված «Թավշյա» հեղափոխությունը, ներկայիս իշխանությունների քաղաքական կամքի հետ համատեղ, հնարավորություն տվեց անցկացնել ժողովրդավարական ընտրություններ», - ասաց ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավար՝ Ալեքսանդր Պաչիերը: «ԵԽԽՎ-ն դիտարկել է Հայաստանում յուրաքանչյուր ընտրություն սկսած 1995 թվականից և, չնայած բարդ ընտրական համակարգին և սոցիալական լրատվամիջոցների միջոցով ահաբեկման հաղորդված դեպքերին, կրկնվող ընտրախախտումները, որոնք ստվերում էին բազմաթիվ ընտրություններ անցյալում, բացակայում էին: Հայաստանի ընտրված ներկայացուցիչների գործն է սկսել իրավական բարեփոխումներ՝ ամրապնդելու երկրում ժողովրդավարական գործընթացը»:
ԿԸՀ-ն ընտրողների կրթության համապարփակ արշավ է իրականացրել՝ քվեարկության խթանման, քվեարկության ընթացակարգերի բացատրման և քվեների գնման դեմ զգուշացման նպատակով: Հանրային աշխատողների նկատմամբ ճնշումների և պետական ռեսուրսների չարաշահումը կանխելու համար իշխանություններն այդ հարցերի վերաբերյալ իրազեկման արշավ են իրականացրել տեղական պաշտոնյաների, դպրոցի տնօրենների, առողջապահական աշխատողների և այլ անձանց համար: Պաշտոնյաները, մրցակիցները և ընտրողներն իրենք հանձնառություն են արտահայտել ձայների վաճառքի և գնման ապախրախուսման համար: «Այս ընտրությունները շատ լավ էին կազմակերպված՝ նվազագույն խախտումներով և առանց ընտրողների վրա ճնշումների: Շատ ուրախ եմ, որ արդյունքում հանրային վստահությունը ընտրությունների նկատմամբ եղել է բարձր»,- ասաց Հեյդի Հաուտալան, Եվրոպական Խորհրդարանի պատվիրակության ղեկավարը: Շնորհավորում ենք հայկական իշխանություններին և այս ընտրությունների մասնակիցներին և խրախուսում կառավարությանն ու Ազգային Ժողովին շարունակել բարելավել օրենսդրությունը մինչև հաջորդ ընտրությունները: Եվրոպական Միությունը, այդ թվում՝ Եվրոպական Խորհրդարանը կշարունակեն աջակցել գործընթացին:
« Ընտրական օրենսգրքում մայիսին արված վերջին փոփոխություններով ընդլայնվել է այն անձանց ցուցակ, ում արգելվում է իրականացնել ակտիվ քարոզարշավ, վերացվել են լրատվամիջոցների դիտորդների նկատմամբ սահմանափակումները և խստացվել են ընտրախախտումների համար սահմանվող պատժամիջոցներն ու տույժերը՝ այդ թվում անհատներին քարոզարշավների մասնակցել ստիպելը կամ ընտրակաշառքի դյուրացումը քրեականացնելով: Թեպետ սրանով հաշվի են առնվել նախորդ հանձանարարականները, մյուսները, կապված քարոզարշավի ֆինանսավորման, բողոքների ներկայացման, թեկնածության պահանջների և շեմի հետ, որ դաշինքները պետք է հասնեն մանդատներ շահելու համար, մնում անկատար: Լրատվական միջավայրը բազմազան է, և հարգվել է Սահմանադրությամբ երաշխավորված արտահայտման ազատությունը: Հեռուստատեսությունը քաղաքական տեղեկատվության հիմնական աղբյուրն է, մինչդեռ առցանց լրատվամիջոցների և սոցիալական ցանցերի օգտագործումը նույնպես նշանակալից է: ԶԼՄ-ների մշտադիտարկումը ցույց է տվել, որ հեռարձակողները ջանքեր են գործադրել բոլոր մրցակիցներին լուսաբանել՝ նպաստելով տեղեկատվության բազմազանությանը, հնարավորություն ընձեռելով ընտրողներին տեղեկացված ընտրություն կատարել: Բազմաթիվ մասնավոր լրատվամիջոցներ կարծես սերտ կապված են քաղաքական կուսակցությունների հետ, որոնցից ոմանք հստակ կողմնակալություն են ցուցաբերել, մինչդեռ հանրային հեռուստատեսությունը ողջամտորեն հավասարակշռված լուսաբանում է ապահովել:
Հանրային հեռուստատեսությունը, կազմակերպել է իրական բանավեճեր, որոնք ընդգրկել են թեկնածուներ բոլոր մրցակիցներից: Չնայած սահմանափակ ժամանակահատվածին՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ) կատարել է իր աշխատանքը արհեստավարժորեն և պահպանել օրենքով նախատեսված բոլոր վերջնաժամկետները: Առկա է եղել ընդհանուր վստահություն ԿԸՀ ու տարածքային հանձնաժողովների հանդեպ: Ընտրությունների օրը ընտրողները նույնականացվել են ընտրացուցակների էլեկտրոնային կրկնօրինակներ պարունակող սարքերի միջոցով: Սարքերը սքանավորել են նրանց ինքնությունը հաստատող փաստաթղթերը նրանց՝ ընտրատեղամասում գրանցված լինելը հաստատելու և բազմակի քվեարկությունը կանխելու համար: Չնայած տվյալների գաղտնիությանը վերաբերող մտահոգություններին, ԿԸՀ-ից պահանջվում է սքանավորել և հրապարակել քվեարկած մարդկանց առցանց ցուցակները, որոնք պարունակում են անձնական տվյալներ և ստորագրություններ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքերը կանխելու համար: Քարոզարշավի հիմնադրամները կարող են ներառել մուծումներ ընտրողներից, թեկնածուներից և քաղաքական կուսակցություններից, որոնք չեն գերազանցում և′ մուծումների և′ ծախսերի համար սահմանված սահմանաչափը: Քարոզարշավի պաշտոնական մեկնարկից առաջ մուծումների և ծախսերի վերաբերյալ հաշվետվության պահանջները հստակ չեն:
Բացի այդ, որոշ թեկնածուներ հաստատել են, որ ուղղակիորեն ֆինանսավորել են իրենց քարոզարշավը, ինչը շրջանցում է պաշտոնական քարոզչական հիմնադրամները` հակասելով օրենքին: Կազմակերպչական ծախսերը, ինչպիսիք են՝ գրասենյակային տարածքի, կապի, փոխադրամիջոցների և աշխատակազմի հետ կապված ծախսերը, չեն համարվում ընտրություններին առնչվող և, հետևաբար, կարող են մնալ չհայտարարված՝ խաթարելով թափանցիկությունը: Թեկնածուների բոլոր ցուցակները պահպանել են 25 տոկոս գենդերային քվոտայի պահանջը և 1444 թեկնածուների 32 տոկոսը կազմել են կանայք: Այս քվոտան, այնուամենայնիվ, չի երաշխավորում խորհրդարանում կանանց նույն ներկայացվածությունը մասամբ այն պատճառով, որ մանդատների կեսը բաշխված է ըստ վարկանշային քվեների: Կուսակցությունները հազվադեպ են ներառել կին թեկնածուների իրենց քարոզարշավներում. կին թեկնածուները հազվադեպ են ինքնուրույն անցկացրել քարոզարշավներ և հանդես եկել ելույթներով դիտարկված քարոզարշավային հանրահավաքներում: Որոշ կին թեկնածուներ դարձել են նսեմացնող հռետորաբանության թիրախ իրենց սեռային պատկանելության պատճառով:
«Պատմականորեն քաղաքականությունը հանդիսացել է տղամարդկանց աշխարհը, բայց քանի որ կանայք կազմում են բնակչության կեսից ավելին, դա պետք է արտացոլվի նաև քաղաքականության մեջ,- ասել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Համագումարի պատվիրակության ղեկավար Նահիմա Լանջրին:
Հուսով եմ ականատես լինել այնպիսի բարեփոխումների, որոնք կխրախուսեն քաղաքականության մեջ ավելի մեծ թվով կանանց առկայությունը և կերաշխավորեն, որպեսզի հաջորդ ընտրություններում և կանայք և տղամարդիկ լինեն հավասարապես ներկայացված»:
Հայտարարությունում նաև ընդգծվում է, որ թեպետ ընտրացուցակների ճշգրտության նկատմամբ առկա էր ընդհանուր վստահություն, դատարանների կողմից անգործունակ ճանաչված անձիք քվեարկելու իրավունք չունեն, որը հակասում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց քաղաքական իրավունքների վերաբերյալ միջազգային չափանիշներին: Հաշվի չառնելով նախորդ առաջարկությունները՝ ընտրությունների հետ կապված բողոքների ներկայացման իրավունքը մեծապես սահմանափակվում է կուսակցության վստահված անձանցով և հանձնաժողովի անդամներով: Հայտարարությունում նաև նշվում է, որ բազմակի քաղաքացիություն ունեցող անձանց առաջադրվելու արգելքը հակասում է ԵԱՀԿ առջև ստանձնած պարտավորություններին և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքին:
«Ըստ այս ընտրությունների վերաբերյալ մեր գնահատականի հարգվել են հիմնարար ազատությունները՝ մի շարք այլ դրական կետերի հետ միասին,- ասաց ԵԱՀԿ ժողովրադավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան՝ Ուրշուլա Գացեկը: Իշխանությունների նկատմամբ տածած վստահությունը պարտավորեցնում է վերջիններիս երաշխավորել այս դրական կետերի ապահովումը: ԺՀՄԻԳ պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին հաղթահարել դեռևս առկա թերությունները, որպեսզի լավ ընտրությունները դառնան չափանիշ»:

Международные наблюдатели считают, что широкое общественное доверие к выборам в Армении необходимо сохранить путем дальнейших избирательных реформ
Международные наблюдатели считают, что широкое общественное доверие к выборам в
Армении необходимо сохранить путем дальнейших избирательных реформ
Внеочередные парламентские выборы в Армении, состоявшиеся 9 декабря, были проведены с уважением основных свобод и пользовались широким общественным доверием, которое необходимо сохранить путем дальнейших избирательных реформ. Как сообщили Арменпресс, об этом отметили международные наблюдатели в предварительном заявлении.
Отмечается, что открытые политические дебаты, в том числе в средствах массовой информации, способствовали активной кампании, хотя случаи воспалительной риторики в интернете вызывают обеспокоенность.
Наблюдатели утверждают, что полное отсутствие злоупотреблений на выборах, включая подкуп избирателей и давление на избирателей, позволило создать подлинную конкуренцию. Несмотря на короткие сроки, выборы были хорошо организованы, хотя целостность финансирования избирательных кампаний была подорвана в связи с отсутствием регулирования, подотчетности и прозрачности.
«Демократия не может развиваться без доверия, поэтому я рад, что широкое общественное доверие было центральной характеристикой этих выборов, - сказал специальный координатор и руководитель краткосрочной миссии наблюдателей ОБСЕ Питер Осусский. - Теперь, когда избиратели представили свое послание, политическое руководство Армении должно обеспечить сохранение этого импульса и проведение дальнейших реформ, чтобы полностью закрепить позитивную оценку, которую мы даем сегодня».
В заявлении говорится, что участники смогли свободно проводить избирательную кампанию, а основные свободы проведения собраний, выражения мнений и передвижения были полностью соблюдены. Официальный период кампании был очень коротким, но агитация началась раньше, что не запрещено законом. День выборов прошел спокойно и без давления или запугивания избирателей, а голосование, подсчет голосов и подведение итогов были положительно оценены почти всеми наблюдателями.
«Поздравляю армянский народ. Мирная, так называемая «бархатная революция» 2018 года в сочетании с политической волей действующих властей позволила провести демократические выборы, - сказал глава делегации Парламентской ассамблеи Совета Европы Александр Пачиер. - ПАСЕ наблюдала за всеми выборами в Армении с 1995 года, и, несмотря на сложную избирательную систему, отсутствовали сообщения о случаях запугивания через социальные сети, повторяющиеся нарушения на выборах, которые запятнали многие выборы в прошлом. Избранные представители Армении должны начать правовые реформы для консолидации демократического процесса в стране».
ЦИК провела комплексную кампанию по просвещению избирателей, чтобы стимулировать голосование, разъяснить процедуры голосования и предостерегать от подкупа избирателей. Чтобы предотвратить давление на государственных служащих и злоупотребление государственными ресурсами, власти провели кампанию по повышению осведомленности по этим вопросам для местных чиновников, директоров школ, работников здравоохранения и др. Чиновники, участники и избиратели сами выразили свою готовность препятствовать продаже и покупке голосов.
«Эти выборы были очень хорошо организованы, прошли с минимальными нарушениями и без давления на избирателей. Я очень рад, что в результате общественное доверие к избирательному процессу было высоким, - сказала Хейди Хаутала, глава делегации Европейского парламента. - Мы поздравляем армянские власти и участников этих выборов и призываем правительство и Национальное собрание к дальнейшему совершенствованию законодательства в преддверии будущих выборов. Европейский Союз, включая Европейский Парламент, будет продолжать оказывать помощь в этом процессе».
Поправки к Избирательному кодексу, принятые в мае, расширили список тех, кому запрещено вести активную агитацию, отменили ограничения для наблюдателей в средствах массовой информации и увеличили штрафы за преступления, связанные с выборами, в том числе установив уголовную ответственность за принуждение отдельных лиц к участию в избирательных кампаниях или содействие подкупу избирателей. По словам наблюдателей, хотя этим учтены предыдущие рекомендации, другие, связанные с финансированием кампании, подачей жалоб, требованиями к кандидатуре и порогом, который альянсы должны достичь, чтобы получить места, остаются без внимания.
Медиа-среда разнообразна, и соблюдается свобода выражения мнений, гарантированная Конституцией. Телевидение является основным источником политической информации, в то время как использование онлайн-СМИ и социальных сетей также является значительным. Мониторинг СМИ показал, что вещательные компании старались охватить всех участников, предоставляя разнообразную информацию, позволяющую избирателям сделать осознанный выбор. В заявлении говорится, что многие частные каналы тесно связаны с политическими партиями, причем некоторые демонстрируют явное предпочтение, а общественное телевидение обеспечивает достаточно сбалансированный охват. Общественное телевидение организовало подлинные дебаты, в которых участвовали кандидаты от всех участников.
Несмотря на ограниченные временные рамки, Центральная избирательная комиссия  профессионально проводила свою работу и соблюдала все установленные законом сроки. Избиратели были идентифицированы в день выборов с помощью устройств, содержащих электронные копии списков избирателей. Устройства сканировали свои идентификаторы, чтобы подтвердить, что они были зарегистрированы на избирательном участке, и предотвратить многократное голосование. Несмотря на проблемы с конфиденциальностью данных, ЦИК обязан сканировать и публиковать онлайн-списки проголосовавших, которые содержат личные данные и их подписи, чтобы предотвратить фальсификации.
Фонды кампании могут включать взносы избирателей, кандидатов и политических партий с ограничениями, установленными для уровней как взносов, так и расходов. Требования к отчетности по взносам и расходам до официального начала кампании неоднозначны. Кроме того, некоторые кандидаты подтвердили, что они напрямую финансируют свои кампании, что обходит официальные средства кампании, в нарушение закона. Организационные расходы, такие как офисные помещения, связь, транспорт и персонал, не считаются связанными с выборами и, следовательно, могут оставаться незарегистрированными, что подрывает прозрачность, заявили наблюдатели.
Все списки кандидатов соответствовали требованию о гендерной квоте в 25 процентов, и 32 процента из 1444 кандидатов составляли женщины. Однако эта квота не обеспечивает одинаковую долю представительства женщин в парламенте, отчасти потому, что половина мест распределяется в соответствии с преимущественным голосованием. Партии редко представляли женщин-кандидатов в свою кампанию - женщины лишь изредка проводили кампанию самостоятельно и редко выступали в качестве выступавших на митингах. Некоторые женщины-кандидаты были мишенью для пренебрежения гендерной риторики.
«Политика исторически была миром мужчин, но, поскольку женщины составляют более половины населения, это должно быть отражено и в политике, - сказал Нахима Ланджри, глава делегации Парламентской ассамблеи ОБСЕ. - Я надеюсь увидеть реформы, которые будут стимулировать большее число женщин в политике и обеспечить, чтобы на следующих выборах были в полной мере представлены как мужчины, так и женщины».
В заявлении также подчеркивается, что, хотя в целом достоверность списков избирателей была в целом подтверждена, лица, объявленные судами недееспособными, не имеют права голоса, что противоречит международным стандартам в отношении политических прав инвалидов. Вопреки предыдущим рекомендациям, право подавать жалобы, связанные с выборами, в значительной степени ограничено доверенными лицами партий и членами комиссий. В заявлении также отмечается, что запрет лиц, имеющих многократное гражданство, быть кандидатами противоречит обязательствам ОБСЕ и прецедентному праву Европейского суда по правам человека.
«Наша оценка этих выборов свидетельствует о том, что основные свободы соблюдались, наряду со многими другими позитивными факторами, - сказал посол Урсула Гачек, глава миссии по наблюдению за выборами из Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека. - Доверие, вложенное во власти, приносит ответственность за обеспечение того, чтобы эти позитивы были защищены. БДИПЧ готово помочь Армении устранить оставшиеся недостатки, чтобы хорошие выборы стали нормой».