Հայաստանյան ընտրությունների նկատմամբ լայն հանրային վստահությունը պետք է պահպանել հետագա ընտրական բարեփոխումների միջոցով. միջազգային դիտորդներ
Հայաստանյան ընտրությունների նկատմամբ լայն հանրային վստահությունը պետք է
պահպանել հետագա ընտրական բարեփոխումների միջոցով. միջազգային դիտորդներ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում անցկացվել են հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքով և վայելել են լայն հանրային վստահություն, որը պետք է պահպանել հետագա ընտրական բարեփոխումների միջոցով»,- միջազգային դիտորդները եզրակացրել են այսօր հրապարակված նախնական հայտարարությունում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունից, հայտարարություններում ասվում է, որ բաց քաղաքական բանավեճը, այդ թվում` ԶԼՄ-ներում, նպաստել է քարոզարշավի աշխուժությանը, թեպետ առցանց բորբոքիչ հռետորաբանության դեպքերը մտահոգիչ էին: Ընտրական չարաշահումների, այդ թվում քվեների գնման և ընտրողների հանդեպ ճնշումների ընդհանուր բացակայությունը իրական մրցակցության հնարավորություն է ընձեռել, նշել են դիտորդները: Չնայած սեղմ ժամանակահատվածին, ընտրությունները լավ էին կազմակերպված, թեպետ քարոզարշավի ֆինանսավորման ամբողջականությունը խաթարվել է՝ կարգավորման, հաշվետվողականության և թափանցիկության պակասի հանգամանքով պայմանավորված:
«Ժողովրդավարությունը չի կարող շարունակվել առանց վստահության, այնպես որ ուրախ եմ, որ լայն հանրային վստահությունը այս ընտրությունների հիմնական բնութագիրն էր», - ասել է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության հատուկ համակարգող և առաջնորդ՝ Պետեր Օսուսկին:
«Այժմ, երբ ընտրողները փոխանցել են իրենց ուղերձը, Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության գործն է ապահովել, որ այս դինամիկան պահպանվի և հետագա բարեփոխումներն իրականացվեն, որպեսզի այսօրվա մեր կատարած դրական գնահատականը լիովին ամրապնդվի»: Մասնակիցները կարողացել են ազատորեն քարոզարշավ իրականացնել և ամբողջությամբ հարգվել են միավորումներ կազմելու, ազատ հավաքների, արտահայտման և տեղաշարժման հիմնարար ազատությունները: Պաշտոնական քարոզարշավի ժամանակահատվածը շատ կարճ էր, սակայն քարոզարշավն ավելի վաղ էր սկսվել՝ ինչն օրենքով արգելված չէ: Ընտրությունների օրը հանդարտ և ընտրողների հանդեպ ճնշումներից և ահաբեկումներից զերծ է ընթացել և քվեարկությունը, հաշվարկը և արդյունքների աղյուսակավորումը դրական են գնահատվել գրեթե բոլոր դիտորդների կողմից:
«Ես շնորհավորում եմ հայ ժողովրդին: 2018 թ.-ի խաղաղ, այսպես կոչված «Թավշյա» հեղափոխությունը, ներկայիս իշխանությունների քաղաքական կամքի հետ համատեղ, հնարավորություն տվեց անցկացնել ժողովրդավարական ընտրություններ», - ասաց ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավար՝ Ալեքսանդր Պաչիերը: «ԵԽԽՎ-ն դիտարկել է Հայաստանում յուրաքանչյուր ընտրություն սկսած 1995 թվականից և, չնայած բարդ ընտրական համակարգին և սոցիալական լրատվամիջոցների միջոցով ահաբեկման հաղորդված դեպքերին, կրկնվող ընտրախախտումները, որոնք ստվերում էին բազմաթիվ ընտրություններ անցյալում, բացակայում էին: Հայաստանի ընտրված ներկայացուցիչների գործն է սկսել իրավական բարեփոխումներ՝ ամրապնդելու երկրում ժողովրդավարական գործընթացը»:
ԿԸՀ-ն ընտրողների կրթության համապարփակ արշավ է իրականացրել՝ քվեարկության խթանման, քվեարկության ընթացակարգերի բացատրման և քվեների գնման դեմ զգուշացման նպատակով: Հանրային աշխատողների նկատմամբ ճնշումների և պետական ռեսուրսների չարաշահումը կանխելու համար իշխանություններն այդ հարցերի վերաբերյալ իրազեկման արշավ են իրականացրել տեղական պաշտոնյաների, դպրոցի տնօրենների, առողջապահական աշխատողների և այլ անձանց համար: Պաշտոնյաները, մրցակիցները և ընտրողներն իրենք հանձնառություն են արտահայտել ձայների վաճառքի և գնման ապախրախուսման համար: «Այս ընտրությունները շատ լավ էին կազմակերպված՝ նվազագույն խախտումներով և առանց ընտրողների վրա ճնշումների: Շատ ուրախ եմ, որ արդյունքում հանրային վստահությունը ընտրությունների նկատմամբ եղել է բարձր»,- ասաց Հեյդի Հաուտալան, Եվրոպական Խորհրդարանի պատվիրակության ղեկավարը: Շնորհավորում ենք հայկական իշխանություններին և այս ընտրությունների մասնակիցներին և խրախուսում կառավարությանն ու Ազգային Ժողովին շարունակել բարելավել օրենսդրությունը մինչև հաջորդ ընտրությունները: Եվրոպական Միությունը, այդ թվում՝ Եվրոպական Խորհրդարանը կշարունակեն աջակցել գործընթացին:
« Ընտրական օրենսգրքում մայիսին արված վերջին փոփոխություններով ընդլայնվել է այն անձանց ցուցակ, ում արգելվում է իրականացնել ակտիվ քարոզարշավ, վերացվել են լրատվամիջոցների դիտորդների նկատմամբ սահմանափակումները և խստացվել են ընտրախախտումների համար սահմանվող պատժամիջոցներն ու տույժերը՝ այդ թվում անհատներին քարոզարշավների մասնակցել ստիպելը կամ ընտրակաշառքի դյուրացումը քրեականացնելով: Թեպետ սրանով հաշվի են առնվել նախորդ հանձանարարականները, մյուսները, կապված քարոզարշավի ֆինանսավորման, բողոքների ներկայացման, թեկնածության պահանջների և շեմի հետ, որ դաշինքները պետք է հասնեն մանդատներ շահելու համար, մնում անկատար: Լրատվական միջավայրը բազմազան է, և հարգվել է Սահմանադրությամբ երաշխավորված արտահայտման ազատությունը: Հեռուստատեսությունը քաղաքական տեղեկատվության հիմնական աղբյուրն է, մինչդեռ առցանց լրատվամիջոցների և սոցիալական ցանցերի օգտագործումը նույնպես նշանակալից է: ԶԼՄ-ների մշտադիտարկումը ցույց է տվել, որ հեռարձակողները ջանքեր են գործադրել բոլոր մրցակիցներին լուսաբանել՝ նպաստելով տեղեկատվության բազմազանությանը, հնարավորություն ընձեռելով ընտրողներին տեղեկացված ընտրություն կատարել: Բազմաթիվ մասնավոր լրատվամիջոցներ կարծես սերտ կապված են քաղաքական կուսակցությունների հետ, որոնցից ոմանք հստակ կողմնակալություն են ցուցաբերել, մինչդեռ հանրային հեռուստատեսությունը ողջամտորեն հավասարակշռված լուսաբանում է ապահովել:
Հանրային հեռուստատեսությունը, կազմակերպել է իրական բանավեճեր, որոնք ընդգրկել են թեկնածուներ բոլոր մրցակիցներից: Չնայած սահմանափակ ժամանակահատվածին՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ) կատարել է իր աշխատանքը արհեստավարժորեն և պահպանել օրենքով նախատեսված բոլոր վերջնաժամկետները: Առկա է եղել ընդհանուր վստահություն ԿԸՀ ու տարածքային հանձնաժողովների հանդեպ: Ընտրությունների օրը ընտրողները նույնականացվել են ընտրացուցակների էլեկտրոնային կրկնօրինակներ պարունակող սարքերի միջոցով: Սարքերը սքանավորել են նրանց ինքնությունը հաստատող փաստաթղթերը նրանց՝ ընտրատեղամասում գրանցված լինելը հաստատելու և բազմակի քվեարկությունը կանխելու համար: Չնայած տվյալների գաղտնիությանը վերաբերող մտահոգություններին, ԿԸՀ-ից պահանջվում է սքանավորել և հրապարակել քվեարկած մարդկանց առցանց ցուցակները, որոնք պարունակում են անձնական տվյալներ և ստորագրություններ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքերը կանխելու համար: Քարոզարշավի հիմնադրամները կարող են ներառել մուծումներ ընտրողներից, թեկնածուներից և քաղաքական կուսակցություններից, որոնք չեն գերազանցում և′ մուծումների և′ ծախսերի համար սահմանված սահմանաչափը: Քարոզարշավի պաշտոնական մեկնարկից առաջ մուծումների և ծախսերի վերաբերյալ հաշվետվության պահանջները հստակ չեն:
Բացի այդ, որոշ թեկնածուներ հաստատել են, որ ուղղակիորեն ֆինանսավորել են իրենց քարոզարշավը, ինչը շրջանցում է պաշտոնական քարոզչական հիմնադրամները` հակասելով օրենքին: Կազմակերպչական ծախսերը, ինչպիսիք են՝ գրասենյակային տարածքի, կապի, փոխադրամիջոցների և աշխատակազմի հետ կապված ծախսերը, չեն համարվում ընտրություններին առնչվող և, հետևաբար, կարող են մնալ չհայտարարված՝ խաթարելով թափանցիկությունը: Թեկնածուների բոլոր ցուցակները պահպանել են 25 տոկոս գենդերային քվոտայի պահանջը և 1444 թեկնածուների 32 տոկոսը կազմել են կանայք: Այս քվոտան, այնուամենայնիվ, չի երաշխավորում խորհրդարանում կանանց նույն ներկայացվածությունը մասամբ այն պատճառով, որ մանդատների կեսը բաշխված է ըստ վարկանշային քվեների: Կուսակցությունները հազվադեպ են ներառել կին թեկնածուների իրենց քարոզարշավներում. կին թեկնածուները հազվադեպ են ինքնուրույն անցկացրել քարոզարշավներ և հանդես եկել ելույթներով դիտարկված քարոզարշավային հանրահավաքներում: Որոշ կին թեկնածուներ դարձել են նսեմացնող հռետորաբանության թիրախ իրենց սեռային պատկանելության պատճառով:
«Պատմականորեն քաղաքականությունը հանդիսացել է տղամարդկանց աշխարհը, բայց քանի որ կանայք կազմում են բնակչության կեսից ավելին, դա պետք է արտացոլվի նաև քաղաքականության մեջ,- ասել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Համագումարի պատվիրակության ղեկավար Նահիմա Լանջրին:
Հուսով եմ ականատես լինել այնպիսի բարեփոխումների, որոնք կխրախուսեն քաղաքականության մեջ ավելի մեծ թվով կանանց առկայությունը և կերաշխավորեն, որպեսզի հաջորդ ընտրություններում և կանայք և տղամարդիկ լինեն հավասարապես ներկայացված»:
Հայտարարությունում նաև ընդգծվում է, որ թեպետ ընտրացուցակների ճշգրտության նկատմամբ առկա էր ընդհանուր վստահություն, դատարանների կողմից անգործունակ ճանաչված անձիք քվեարկելու իրավունք չունեն, որը հակասում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց քաղաքական իրավունքների վերաբերյալ միջազգային չափանիշներին: Հաշվի չառնելով նախորդ առաջարկությունները՝ ընտրությունների հետ կապված բողոքների ներկայացման իրավունքը մեծապես սահմանափակվում է կուսակցության վստահված անձանցով և հանձնաժողովի անդամներով: Հայտարարությունում նաև նշվում է, որ բազմակի քաղաքացիություն ունեցող անձանց առաջադրվելու արգելքը հակասում է ԵԱՀԿ առջև ստանձնած պարտավորություններին և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքին:
«Ըստ այս ընտրությունների վերաբերյալ մեր գնահատականի հարգվել են հիմնարար ազատությունները՝ մի շարք այլ դրական կետերի հետ միասին,- ասաց ԵԱՀԿ ժողովրադավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան՝ Ուրշուլա Գացեկը: Իշխանությունների նկատմամբ տածած վստահությունը պարտավորեցնում է վերջիններիս երաշխավորել այս դրական կետերի ապահովումը: ԺՀՄԻԳ պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին հաղթահարել դեռևս առկա թերությունները, որպեսզի լավ ընտրությունները դառնան չափանիշ»:

YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. The 9 December early parliamentary elections in Armenia were held with respect for fundamental freedoms and enjoyed broad public trust that needs to be preserved through further electoral reforms, the international observers concluded in a preliminary statement released today. Open political debate, including in the media, contributed to a vibrant campaign, although cases of inflammatory rhetoric online were of concern, the statement says, ARMENPRESS was informed from the press service of the OSCE.
The general absence of electoral malfeasance, including of vote buying and pressure on voters, allowed for genuine competition, the observers said. Despite the shortened timeframe, the elections were well administered, although the integrity of campaign finance was undermined by a lack of regulation, accountability and transparency.
“Democracy cannot proceed without trust, so I am pleased that broad public trust was the central characteristic of this election,” said Peter Osusky, Special Co-ordinator and leader of the short-term OSCE observer mission. “Now that voters have delivered their message, it is up to the political leadership of Armenia to ensure that this momentum is maintained, and that further reforms are implemented to fully consolidate the positive assessment we are making today.”
Contestants were able to campaign freely, and fundamental freedoms of association, assembly, expression and movement were fully respected, the statement says. The official campaign period was very short, but campaigning started earlier, which is not prohibited by law. Election day proceeded calmly and free of pressure on or intimidation of voters, and voting, counting and tabulation were assessed positively by almost all observers.
“I congratulate the Armenian people. The 2018 peaceful so-called ‘Velvet’ revolution, in conjunction with the political will of the current authorities, enabled the holding of democratic elections,” said Aleksander Pociej, Head of the delegation from the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. “PACE has observed every election in Armenia since 1995 and, despite the complex electoral system and reported instances of intimidation via social media, the recurring electoral irregularities, which tainted many elections in the past, were absent. It is up to Armenia’s elected representatives to launch legal reforms to consolidate the democratic process in the country.”
The CEC conducted a comprehensive voter education campaign to encourage voting, explain voting procedures and warn against vote-buying. To prevent pressure on public employees and the misuse of state resources, the authorities ran an awareness-raising campaign on these issues for local officials, school principals, health workers and others. Officials, contestants and voters themselves expressed their commitment to discouraging the selling and buying of votes.
“These elections were very well organized, with minimum irregularities and free of pressure on voters. I am very happy that, as a result, public trust in the electoral process was high,” said Heidi Hautala, Head of the delegation from the European Parliament. “We congratulate the Armenian authorities and participants in these elections and encourage the government and the National Assembly to further improve the legislation ahead of future elections. The European Union, including the European Parliament, will continue to assist in this process.”
Amendments to the Election Code in May expanded the list of those prohibited from active campaigning, lifted restrictions on media observers, and increased penalties for electoral offences, including by making it a crime to force individuals to take part in campaigns or to facilitate vote-buying. While this addressed previous recommendations, others related to campaign finance, the submission of complaints, candidacy requirements and the threshold alliances must reach to win seats remain unaddressed, the observers said.
The media environment is diverse and the freedom of expression, guaranteed by the Constitution, was respected. Television is the primary source of political information, while the use of online media and social networks is also significant. Media monitoring showed that the broadcasters made an effort to cover all contestants, contributing to a diversity of information allowing voters to make an informed choice. Many private outlets appear to be strongly associated with political parties, with some demonstrating a clear preference, while public television provided reasonably balanced coverage, the statement says. Public television organized genuine debates that included candidates from all the contestants.
Despite the limited timeframe, the Central Election Commission (CEC) conducted its work professionally and met all legal deadlines, and there was general confidence in it and in territorial commissions. Voters were identified on election day by devices containing electronic copies of voter lists. The devices scanned their IDs to confirm they were registered at the polling station and to prevent multiple voting. Despite data privacy concerns, the CEC is required to scan and publish online lists of those who have voted that contain personal data and their signatures, in order to prevent impersonation.
Campaign funds may include contributions from voters, candidates and political parties, with limits set on the levels of both contributions and spending. Reporting requirements for contributions and spending prior to the official start of the campaign are ambiguous. In addition, some candidates confirmed they were directly financing their campaigns, which bypasses official campaign funds, in contravention of the law. Organizational expenses such as office space, communications, transportation and staff are not considered election related and may, therefore, remain unreported, undermining transparency, the observers said.
All candidate lists met the 25 per cent gender quota requirement and 32 per cent of the 1,444 candidates were women. This quota does not, however, ensure the same proportion of women’s representation in parliament, partly because half of the seats are distributed according to preferential votes. Parties rarely featured women candidates in their campaign – women only occasionally campaigned on their own and rarely appeared as speakers in rallies observed. Some women candidates were targets of disparaging gender-based rhetoric.
“Politics has historically been a man’s world but, as women are more than half of the population, this should be reflected in politics as well,” said Nahima Lanjri, Head of the delegation from the OSCE Parliamentary Assembly. “I hope to see reforms that will encourage more women in politics and to ensure that the next elections are fully representative of both men and women.”
The statement also highlights that, while there was general confidence in the accuracy of voter lists, those declared incapacitated by courts are not entitled to vote, contrary to international standards on the political rights of persons with disabilities. Contrary to previous recommendations, the right to file election-related complaints is largely limited to party proxies and commission members. The statement also notes that the prohibition of those holding multiple citizenship from being candidates is in contradiction to OSCE commitments and case law of the European Court of Human Rights.
“Our assessment of these elections highlights that fundamental freedoms were respected, along with many other positives,” said Ambassador Urszula Gacek, Head of the election observation mission from the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights:“The confidence invested in the authorities brings responsibility to ensure that these positives are safeguarded. ODIHR stands ready to help Armenia address remaining shortcomings so that good elections become the norm."