Ցեղասպանությունից 103 տարի անց հայերն ապացուցել են ամբողջ աշխարհին, որ լույսը և բարին կհաղթեն. Արմեն Սարգսյան
Ցեղասպանությունից 103 տարի անց հայերն ապացուցել են ամբողջ աշխարհին, որ
լույսը և բարին կհաղթեն. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանությունից 103 տարի անց հայերն ապացուցել են ամբողջ աշխարհին, որ լույսը և բարին կհաղթեն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ժամանակ ասաց Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Մարդկության հազարավոր տարիների ընթացքում ունեցել ենք ինչպես լույսի հաղթանակ, այնպես էլ չարության ապացույցներ: Պայքարը սևի ու սպիտակի, լույսի ու խավարի միջև մինչ օրս ակտիվ է: Համաժողովը, որն անցկացվում է և կոչվում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության», միտված է պայքարելու հենց այն չար կողմի դեմ, որ կա մարդկության մեջ»,- նշեց նախագահը:
Նա ընդգծեց, որ 21-րդ դարում՝ չափազանց արագ զարգացող իրադարձությունների ոլորանում ամեն բան, ինչ տեղի է ունենում մոլորակի վրա՝ չար կամ բարի, շատ արագ տարածվում է, ձևավորում է արմատներ, ունենում է հետևորդներ: «Ամենամեծ չարությունը՝ ցեղասպանության հանցագործությունը, ցավոք, նույնպես գտնում է սնուցման աղբյուրներ: Ակնհայտ է, որ դա չի դադարի գոյատևել, եթե չպայքարենք դրա դեմ»,- ընդգծեց Արմեն Սարգսյանը:
Նա ասաց, որ աշխարհում շատ քիչ վայրեր կան, որտեղ կարելի է անցկացնել նման համաժողով, և, ցավոք սրտի, դրանցից մեկը Հայաստանն է, քանի որ հայերը 20-րդ դարասկզբին ապրել են ցեղասպանության ցավը:
«Երբ մտածում էի, թե Հայաստանում ինչն է խորհրդանշում կատարվածը, դա նախ և առաջ Հայոց ցեղասպանության թանգարանն էր, նաև հուշարձանը, իսկ երկրորդը՝ հենց այս վայրն է՝ Մատենադարանը: Սրանք երկու տաճարներ են՝ մեկը ի հիշողություն նրանց, ովքեր կորան, վախճանվեցին ամենաչար վարքագծի Օսմանյան կայսրության գործողությունների հետևանքով, և մյուս կողմում Մատենադարանն է՝ լույսի տաճարն է՝ վայր, որտեղ մենք ասում ենք՝ այլևս երբեք: Մատենադարանն ասում է, որ լույսը ի վերջո միշտ կհաղթի տառապանքին, կյանքի կորստին, միլիոնավոր մարդկանց մահվան: Ես հավատացած եմ, որ լույսն ու բարին կհաղթեն: Սա այն վայրն է, որը պարունակում է ցեղասպանության շատ մեծ հիշողություն»,- ասաց ՀՀ նախագահը:
Նա նշեց, որ ցեղասպանությունը միայն մարդ սպանելը չէ, դա կազմակերպված հանցագործություն չէ, որը միտված է միայն ազգի, էթնիկ խմբի, հատուկ տարբերություններ ունեցող մարդկանց ոչնչացմանը: «Սա հակահանդուրժողական գործողություն է՝ միտված վերացնելու պատմություն, մշակույթ, արվեստ, գիտելիք: Այսինքն, այն շատ ավելի լայն արհավիրք է, ավելի մեծ ու ծանր հանցագործություն, քան պարզապես մարդկանց կորուստ»,- ընդգծեց նախագահը:
Արմեն Սարգսյանն իր ընտանիքի օրինակով պատմեց, թե ինչպես են հայերը ցեղասպանության արհավիրքի ժամանակ փրկել ամենաթանկը՝ գիրն ու գրականությունը: «Իմ տատիկը, ով Օսմանյան կայսրությունում ապրող հարուստ ընտանիքից էր, ցեղասպանությունը սկսելուն պես ամեն ինչ թողեց և հեռացավ: Երբ ես երիտասարդ էի, նա ինձ պատմում էր, որ ամեն բան թողեցին, որևէ բան, անգամ հագուստ կամ ոսկի չեն վերցրել, բայց վերցրել էր ամենաարժեքավոր բանը՝ տղային և Աստվածաշունչը: Դրանք էին այն երկու արժեքավորը, որոնց համար կյանքը կտար: Դժբախտաբար, որդուն կորցրեց Էջմիածնի ճանապարհին, բայց այդ լուսավոր Աստվածաշունչը բերեց: Այն մինչ օրս կա, պարունակում է ոչ միայն 450 տարվա պատմություն, այլև հիշողությունը կորցրած երեխայի, երեխայի, ով երբեք չմեծացավ, երբեք չափահաս չդարձավ, իր նպաստը չբերեց արվեստին, մշակույթին, բիզնեսին, քաղաքականությանը, երբեք երեխաներ կամ թոռներ չունեցավ: Սա ապրող հիշողություն է, լույսի տաճար»,- ասաց նա:
Նախագահը հայտարարեց, որ 103 տարի անց մենք ապացուցել ենք ամբողջ աշխարհին, որ լույսը, բարին կհաղթի, ապացույցը Հայաստանի Հանրապետությունն է, դրա ժողովուրդը: «Մենք փոքր պետություն ենք, բայց համաշխարհային ազգ: Ողջ աշխարհին հայերը հայտնի են որպես աշխատասեր, ազնիվ, շատ հայրենասեր մարդիկ, ովքեր ապրում են տարբեր երկրներում, այդ երկրների լավ քաղաքացիներ են, նպաստում են այդ երկրների հաջողությանը: Նրանք հոգու խորքում փայփայում են ցավը, սակայն միևնույն ժամանակ արժանապատվությունն ու հպարտությունը, որ մենք կարող ենք հաղթել չարին: Դրա ապացույցն է այս կառույցը, որը կարևոր արժեքներ է պահպանում, այնպիսի արժեքներ, որոնք պետք է վերացվեին, որոնք թիրախի տակ էին, սակայն չոչնչացվեցին»,- նշեց նախագահը:
Նա համաժողովի մասնակիցներին հայտարարեց, որ աշխարհի ամենածանր ու չար հանցագործությունն ապրող երկիրը՝ Հայաստանը, պատրաստ է իր ջանքերը ներդնել՝ հանուն լույսի և ընդդեմ չարի:

‘103 years after the Genocide Armenians proved to the whole world that light and good will win’ – President Sarkissian
‘103 years after the Genocide Armenians proved to the whole world that light and good will win’
– President Sarkissian
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. 103 years after the Genocide Armenians have proved to the whole world that light and good will win, President of Armenia Armen Sarkissian said during the “Against the Crime of Genocide” Global Forum, reports Armenpress.
“Over the thousands of years of humanity we had both light victory and evidences of evil. The fight between black and white, light and darkness is active till now. The Forum, titled “Against the Crime of Genocide”, aims at fighting this evil side existing among the people”, the President said.
He noted that in the 21st century, in the era of rapidly developing events, everything that is taking place on the universe, good or bad, spreads very quickly, forms roots and has followers. “The greatest evil, the crime of genocide, unfortunately, also finds sources of nutrition. It’s obvious it will not stop existing if we do not fight against it”, Armen Sarkissian said.
He said there are few places in the world where such a Forum can be held, and unfortunately, Armenia is one of them since Armenians faced the pain of the genocide in the early 20th century.
“When I was thinking what symbolizes the genocide in Armenia, it was first of all the Armenian Genocide Museum, and also the memorial and the second one is this place, the Matenadaran. These are two temples, the one for the memory of those who have been lost and killed due to the actions of the Ottoman Empire, and the one is the Matenadaran, the temple of light, a place where we say Never Again. The Matenadaran says the light will eventually win the suffering, the loss of life, the death of millions of people. I believe that light and good will win. This is the place which contains a very great memory of the genocide”, the Armenian President said.
The President stated that genocide is not only killing the people, it’s not an organized crime which aims at killing only a nation, an ethnic group or people with special differences. “It’s an anti-tolerant action aimed at eliminating history, culture, art and knowledge. In other words, it’s a broader disaster, a bigger and more serious crime than just a human loss”, he said.
In his family’s example Armen Sarkissian told how Armenians saved the most expensive – the literature during the genocide. “My grandmother, who was from a rich family living in the Ottoman Empire, left everything and went when the genocide started. When I was young, she was telling me that they left everything, didn’t take anything with them, even clothes or jewelry, but she has taken the most valuable for her – her son and the Bible. These two were the most valuable for her. Unfortunately, she lost her son on the way to Etchmiadzin, but brought the Bible with her. It exists till now and contains not only a history of 450 years, but a history of a child, who lost the memory, a child who never grew up and brought his contribution to art, culture, business, politics, never had children or grandchildren. This is a living memory, a temple of light”, he said. “We are a small country, but a global nation. The whole world knows Armenians as hard-working, honest, very patriotic people who live in different countries, are good citizens of these countries and contribute to the success of these countries. They cherish the pain, but at the same time the dignity and pride that we can win the evil. And this structure is the evidence of this, which preserves important values, such values which should have been eliminated, which were under target, but they have not been eliminated”, the President noted.
He told the Forum participants that Armenia, a country facing the most serious and bad crime, is ready to make efforts for light and against evil.