ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբլեայի դիտորդները նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում խախտումներ չեն նկատել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբլեայի դիտորդական առաքելության համակարգող, Ղրղզստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Միրլան Բաքիրովը հույս հայտնեց, որ դեկտեմբերի 9-ին  Հայաստանում կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կընթանան  օրենսդրությանը համապատասխան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում Բաքիրովն ասաց, որ իրենք հանդիպել են «Իմ քայլը» դաշինքի ներկայացուցիչների հետ. ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի հետ էլ քննարկել են մի շարք հարցեր:
«Դեռևս ոչ մի դիտողություն չունենք, որևէ ընտրախախտում չենք նկատել։ Ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքներն ընթանում են ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում։ Վաղն առավոտից խմբերով կմեկնենք քվեարկության վայրեր։ Կլինենք ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ մարզերում։ Բաժանվել ենք 5 խմբի, մեր դիտորդները 23-ն են, իսկ ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունում ընդհանուր առմամբ 80 անդամ կա»,- ասաց նա:
Ղրղզստանի խորհրդարանի փոխնախագահը նշեց, որ ամենայն հավանականությամբ ընտրությունների հաջորդ օրը՝ դեկտեմբերի 10-ին, իրենք դիտորդական առաքելության հաշվետվություն կտրամադրեն։ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի ներկայացուցիչները Հայաստանում են ՀՀ ազգային ժողովի հրավերով, հետևում են ընտրությունների նախապատրաստական, ընտրությունների անցկացման, քարոզչության աշխատանքներին:

YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. Kyrgyzstan’s Deputy Speaker of Parliament Mirlan Bakirov, the coordinator of the CIS Inter-Parliamentary Assembly’s observer mission in Armenia for the general election, expressed hope that the upcoming vote will proceed in conformity with the legislation.
Speaking to reporters at the Central Electoral Commission, he said that they’ve met with representatives of the My Step Alliance, and have also discussed a number of issues with Central Electoral Commission chairman Tigran Mukuchyan.
“We have no [remarks] yet, we haven’t noticed any electoral violation. The preparations for the election are proceeding within the Armenian legislation. We will visit polling stations from tomorrow morning with groups. We will be in both the capital and provinces. We are divided into five groups, we have 23 observers, while the CIS observer mission has overall 80 members,” he said.
Bakirov noted that most probably they will present their report on December 10 – the day following Election Day.