Նիկոլ Փաշինյանին սպասվում է կարևոր քննություն. BBC-ի անդրադարձը Հայաստանում կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին
Նիկոլ Փաշինյանին սպասվում է կարևոր քննություն. BBC-ի անդրադարձը Հայաստանում
կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական BBC-ն անդրադարձ է կատարել Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին կարևոր քննություն է սպասվում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հոդվածագիրը նշում է, որ «Հայաստանում ապրիլին տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության հետևում կանգնած մարդուն կիրակի լուրջ փորձություն է սպասվում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների տեսքով: «Նախկին լրագրող, այնուհետև քաղաքական գործիչ դարձած 43-ամյա Նիկոլ Փաշինյանը իրականություն դարձրեց իշխանության խաղաղ փոխանցումը և տնտեսության տրանսֆորմացիայի հույսեր արթնացրեց: Ցույցերի օրերին փողոց դուրս եկած տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներին Նիկոլ Փաշինյանի տված ամենակարևոր խոստումներից մեկը Հայաստանում ժողովրդավարական խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելն է: Նա դեռևս շատ մեծ ժողովրդականություն է վայելում, և որևէ մեկը կասկած չունի, որ նրա ղեկավարած «Իմ քայլը» դաշինքն առաջատարն է ընտրություններին մասնակցող 11 քաղաքական ուժերի մեջ»,- ասված է հոդվածում:
Հոդվածագիրը նաև նշում է, թե որն է Նիկոլ Փաշինյանի` այդքան մեծ  ժողովրդականություն վայելելու պատճառներից մեկը: «Պարոն Փաշինյանը պարբերաբար օգտագործում է «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ հեռարձակումը՝ հանդես գալով որպես հասանելի քաղաքական գործիչ»:
Հոդվածում ներկայացված է նաև Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ, Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Աշոտյանի կարծիքը, ով իր դժգոհությունն է արտահայտել ընտրություններն այդքան շուտ անցկացնելու որոշման վերաբերյալ: Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ բոլոր քաղաքական ուժերը զրկվել են ժամանակից՝ ընտրություններին ինչպես հարկն է պատրաստվելու համար: Աշոտյանը նաև ասել է, որ Հայաստանում դեռևս շարունակվում է հետհեղափոխական էյֆորիան, ինչը ազդեցություն կունենա նաև քվեարկության արդյունքների վրա:

Никола Пашиняна ждет важное испытание — ВВС о предстоящих внеочередных парламентских выборах в Армении
Никола Пашиняна ждет важное  испытание  — ВВС о предстоящих внеочередных
парламентских выборах в Армении
ВВС опубликовало статью о предстоящих 9 декабря внеочередных парламентских выборах в Армении, подчеркнув, что лидера   бархатной  революции  Никола Пашиняна ждет важное  испытание.
Как  передает Арменпресс, автор статьи отмечает: «Бывший  журналист, ныне  политический деятель, 43-летний  Никол Пашинян сделал явью мирный  переход власти, пробудив надежду  на  трансформацию экономики. Одно из важнейших обещаний, данных Пашиняном многотысячному народу, вышедшему  в  те  апрельские  дни  на  улицы – это проведение  демократических парламентских выборов  в  Армении. Он еще  пользуется большой  популярностью в  народе, и ни у  кого нет сомнений, что лидером среди 11 политических сил, участвующих в  выборах, является руководимый  им блок  «Мой  шаг».
Автор так же  отмечает одну из причин столь широкой  популярности Пашиняна.
«Господин  Пашинян периодически пользуется связью в прямом эфире Facebook, выступая как  доступный политический  деятель», - пишет он.
В  статье  приводится также  мнение  вице-председателя  РПА, депутата НС РА Армена  Ашотяна, который  выразил несогласие  со столь скоропалительным решением о проведении парламентских выборов. Ашотян отметил, что все  политические  силы лишились времени, необходимого для  надлежащей  подготовки к выборам. Ашотян сказал также, что в  Армении еще продолжается постреволюционная эйфория, что отразится и на результатах голосования.