Նիկոլ Փաշինյանին սպասվում է կարևոր քննություն. BBC-ի անդրադարձը Հայաստանում կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին
Նիկոլ Փաշինյանին սպասվում է կարևոր քննություն. BBC-ի անդրադարձը Հայաստանում
կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական BBC-ն անդրադարձ է կատարել Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին կարևոր քննություն է սպասվում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հոդվածագիրը նշում է, որ «Հայաստանում ապրիլին տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության հետևում կանգնած մարդուն կիրակի լուրջ փորձություն է սպասվում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների տեսքով: «Նախկին լրագրող, այնուհետև քաղաքական գործիչ դարձած 43-ամյա Նիկոլ Փաշինյանը իրականություն դարձրեց իշխանության խաղաղ փոխանցումը և տնտեսության տրանսֆորմացիայի հույսեր արթնացրեց: Ցույցերի օրերին փողոց դուրս եկած տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներին Նիկոլ Փաշինյանի տված ամենակարևոր խոստումներից մեկը Հայաստանում ժողովրդավարական խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելն է: Նա դեռևս շատ մեծ ժողովրդականություն է վայելում, և որևէ մեկը կասկած չունի, որ նրա ղեկավարած «Իմ քայլը» դաշինքն առաջատարն է ընտրություններին մասնակցող 11 քաղաքական ուժերի մեջ»,- ասված է հոդվածում:
Հոդվածագիրը նաև նշում է, թե որն է Նիկոլ Փաշինյանի` այդքան մեծ  ժողովրդականություն վայելելու պատճառներից մեկը: «Պարոն Փաշինյանը պարբերաբար օգտագործում է «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ հեռարձակումը՝ հանդես գալով որպես հասանելի քաղաքական գործիչ»:
Հոդվածում ներկայացված է նաև Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ, Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Աշոտյանի կարծիքը, ով իր դժգոհությունն է արտահայտել ընտրություններն այդքան շուտ անցկացնելու որոշման վերաբերյալ: Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ բոլոր քաղաքական ուժերը զրկվել են ժամանակից՝ ընտրություններին ինչպես հարկն է պատրաստվելու համար: Աշոտյանը նաև ասել է, որ Հայաստանում դեռևս շարունակվում է հետհեղափոխական էյֆորիան, ինչը ազդեցություն կունենա նաև քվեարկության արդյունքների վրա:

YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. The BBC has weighed in on the upcoming general election in Armenia, stressing that Nikol Pashinyan, the leader of the Velvet Revolution, “faces a key test with an early parliamentary election on Sunday”.
BBC’s Rayhan Demytrie writes that “the man behind the extraordinary "Velvet Revolution" that convulsed Armenia in April faces a key test with an early parliamentary election on Sunday.
Former journalist-turned-politician Nikol Pashinyan, 43, engineered a peaceful transfer of power and raised hopes for an economic transformation.”
“One of Mr Pashinyan's key promises to the tens of thousands of Armenians who took part in street protests was to hold the country's first democratic parliamentary elections.
He is still very popular and few doubt that his My Step Alliance will come top among the 11 parties and political blocs in the vote.”
According to the author, what makes Pashinyan so popular is the fact that that “ [he] uses regular Facebook live broadcasts to come across as an accessible politician.”
The article also features the opinion of Republican Party (HHK) Vice President Armen Ashotyan, who expressed dissatisfaction over organizing the election so early.
Ashotyan argues that political parties have been deprived of time to prepare for the elections.
The vice president of the former ruling party also said that ‘there’s still a so-called post-revolutionary euphoria in Armenia’, which according to him will be reflected in the vote.