Զոհրաբ Մնացականյանը և Իսպանիայի ԱԳ նախարարը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ
Զոհրաբ Մնացականյանը և Իսպանիայի ԱԳ նախարարը քննարկել են երկկողմ
հարաբերությունների օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 6-ին Միլանում ԵԱՀԿ արտգործնախարարների 25-րդ խորհրդի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում ունեցավ Իսպանիայի ԱԳ, Եվրոպական միության և համագործակության նախարար Ջոզեփ Բորել Ֆոնտելեսիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի լայն շրջանակի, երկուստեք կարևորվեց արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացումը և բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները պատրաստակամություն հայտնեցին միասնական ջանքերով խթանելու հայ-իսպանական համագործակցությունը` որպես գերակա ուղղություններ առանձնացնելով առևտրատնտեսական, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների ոլորտները։ Երկկողմ օրակարգի հարստացման հանձնառության համատեքստում կարևորվեց ստեղծարար կրթության և բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառը և այդ ոլորտում երկու երկրների փորձի փոխանակմանն ուղղված ծրագրերի նախաձեռնումը։
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը: Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծեց Հայաստան-Եվրոպական Միություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կարևորությունը ԵՄ անդամ երկրների հետ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով հարաբերությունների զարգացման առումով: Նախարարի խոսքով ՀԸԳՀ-ն նաև կարևոր գործիք է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացը խթանելու առումով։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարն անդրադարձավ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին՝ ընդգծելով Հայաստանի կառավարության հանձնառությունն ապահովելու միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրական գործընթաց։
Զոհրաբ Մնացականյանը Ջոզեփ Բորել Ֆոնտելեսիին ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումները և մոտեցումները՝ նշելով, որ Արցախի անվտանգությունն ու կարգավիճակը Հայաստանի առաջնահերթություններ են:

YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. Armenia’s caretaker Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan and Spain’s Minister of Foreign Affairs, European Union and Cooperation Josep Borrell Fontelles held a meeting within the framework of the 25th ministerial council of the OSCE in Milan, Italy.
During the meeting a broad circle of agenda issues of bilateral cooperation was discussed, the ministry said.
Both sides attached importance to holding regular consultations between the foreign ministries and organizing high level mutual visits.
Mnatsakanyan and Borrell expressed readiness to boost the Armenian-Spanish cooperation through joint efforts, and pointed out the commercial, energy and infrastructure sectors as priority directions.
In the context of enriching the bilateral agenda, the sides attached importance to the creative education and high tech sector and implementing exchange of experience.
The Armenian-EU partnership was also addressed.
Mnatsakanyan stressed the importance of CEPA in terms of developing bilateral and multilateral relations with EU members.  He also said that CEPA is an important tool for boosting the reforms process in Armenia.
The Armenian FM addressed the latest developments in the country and stressed the Armenian government’s commitment for ensuring an international-standard electoral process.
Mnatsakanyan also briefed his Spanish counterpart on Armenia’s stance and approach regarding the NK conflict settlement, noting that Artsakh’s security and status are priorities for Armenia.