Զոհրաբ Մնացականյանը և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումների շուրջ
Զոհրաբ Մնացականյանը և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը մտքեր են փոխանակել
Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումների շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 6-ին Միլանում Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, զրուցակիցներն անդրադարձան ԵԱՀԿ 25-րդ նախարարական համաժողովի օրակարգին, ԵԱՀԿ շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի, մտքեր փոխանակեցին կազմակերպության առջև ծառացած խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների շուրջ։
Անդրադարձ կատարվեց ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության շրջանակներում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին։ Երկուստեք կարևորվեց «Հայաստանի հետ համագործակցության ծրագրի» շարունակականությունը:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Թոմաս Գրեմինգերը մտքեր փոխանակեցին Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումների շուրջ: Արտգործնախարարի պաշտոնակատարը վերահաստատեց Հայաստանի կառավարության հանձնառությունն ապահովելու ազատ, արդար ընտրությունների անցկացումը։
Զրուցակիցներն անդարդարձան Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին, նախօրեին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ ունեցած հանդիպմանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների ու ԵԱՀԿ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ հնգակողմ հայտարարությանը:

И.о. главы МИД Армении Зограб Мнацаканян встретился с генеральным секретарем ОБСЕ
Находящийся с рабочим визитом в Милане и.о. главы МИД Армении Зограб Мнацаканян встретился с генеральным секретарем ОБСЕ Томасом Гремингером.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД Армении, собеседники коснулись повестки дня 25-й Министерской конференции ОБСЕ, широкого круга вопросов, связанных с сотрудничеством в рамках ОБСЕ, обменялись мнениями по стоящим перед организацией проблемам и путям их решения.
Они коснулись проводимых в Армении реформ по развитию демократии, защите прав человека и верховенства закона. Стороны подчеркнули важность продолжения Программы партнерства с Арменией.
Зограб Мнацаканян и Томас Гремингер обменялись мнениями о внутриполитических событиях в Армении. Исполняющий обязанности министра иностранных дел подтвердил приверженность правительства Армении обеспечению свободных, справедливых выборов.
Собеседники коснулись последних развитий процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, вчерашней встречи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ и министром иностранных дел Азербайджана, а также совместного пятистороннего заявления министров иностранных дел Армении и Азербайджана и глав делегаций стран-сопредседателей ОБСЕ.