Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները ծառայում են և պիտի ծառայեն մարդկանց հույսը և լավատեսությունը վերականգնելուն. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը 1988թ. երկրաշարժի 30-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում այսօր Գյումրիում հարգանքի տուրք է մատուցել երկրաշարժի զոհերի հիշատակին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ժամը 11:41-ին ծաղկեպսակ է դրել Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու տարածքում տեղադրված հուշակոթողին, ներկա գտնվել զոհերի հիշատակին մատուցված հոգեհանգստյան կարգին:
Վարչապետի պաշտոնակատարը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Սիրելի գյումրեցիներ,
Սիրելի սպիտակցիներ,
Սիրելի վանաձորցիներ,
Սիրելի ախուրյանցիներ,
1988 թվականի երկրաշարժից առավել տուժած Շիրակի և Լոռվա մարզերի սիրելի հայրենակիցներ,
Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ
Պետական այրեր, դիվանագիտական կորպուսի հարգելի ներկայացուցիչներ,
30 տարի առաջ այս օրը տեղի ունեցավ Սպիտակի մեծ երկրաշարժը, որի կենտրոնը, էպիկենտրոնը Նալբանդ, այժմ՝ Շիրակամուտ գյուղում էր: Երկրաշարժն ուներ 9-11 բալ ուժգնություն, աղետին զոհ գնաց ավելի քան 25 հազար քաղաքացի, անօթևան մնաց շուրջ 500 հազար մարդ, ավերվեցին հանրային նշանակության և տնտեսական նշանակության հարյուրավոր, հազարավոր շինություններ: Զոհերի մասշտաբն ուղղակի հարված էր մեր ժողովրդի ներուժին: Աղետն ուղղակի հարված էր մեր երկրի տնտեսությանը և ընդհանրապես հոգեբանական և բարոյական հսկայական հարված էր մեր ժողովրդի համար: Բայց, այնուամենայնիվ, այս աղետը նաև ազգային միասնության մի յուրօրինակ անկյունաքար դարձավ և աշխարհի հարյուր հազարավոր, միլիոնավոր հայեր իրենց ուշադրությունը սևեռեցին պատմական հայրենիքի վրա: Թերևս ամենավառ օրինակը ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի օրինակն է, ով երկրաշարժից հետո անմիջապես արձագանքեց, այցելեց աղետի գոտի և այդ այցելությունից հետո կրկնակի, եռակի անգամ կապված եղավ հայրենիքին, և դա շարունակվեց մինչև նրա կյանքի վերջը:
Այս երկրաշարժը նաև մի յուրօրինակ հումանիտար, համաշխարհային համախմբման պատճառ դարձավ: Խորհրդային միության բարեկամ ժողովուրդները, աշխարհի բարեկամ ժողովուրդները իրենց օգնության ձեռքը մեկնեցին հայ ժողովրդին և Հայաստանին՝ այսպիսով համամարդկային համախմբման մի բացառիկ օրինակ ցույց տալով:
Այնուամենայնիվ, երկրաշարժից 30 տարի անց աղետի գոտի հասկացությունը վերացված չէ: Իհարկե, մինչև այժմ աղետի գոտի ասելով մենք առաջին հերթին հասկանում ենք մարդկանց բնակարանային կարիքները, դպրոցների, մանկապարտեզների շինարարությունը և բացումը: Բայց, այնուամենայնիվ, պետք է արձանագրենք, որ երկրաշարժի արդյունքում ավերվեց Հայաստանի արդյունաբերության համար առանցքային նշանակություն ունեցող մի հսկայական տնտեսական սեգմենտ, և երբ ասում ենք աղետի գոտու վերականգնում, պիտի հասկանանք ոչ միայն մարդկանց բնակարանային կարիքների վերականգնումը, ոչ միայն դպրոցների ու մանկապարտեզների, հանրային նշանակության այլ օբյեկտների վերականգնումը, այլև վերականգնումը այն ողջ տնտեսական հզորության, այն ողջ տնտեսական պոտենցիալի, որ գոյություն է ունեցել Գյումրիում, Վանաձորում, Սպիտակում, Ախուրյանում և ընդհանրապես աղետի գոտու ողջ տարածքում:
Բայց աղետի պատճառած ամենամեծ վնասը թերևս մարդկանց հոգիներում տեղի ունեցած ավերածություններն էին: Երկրաշարժից շատ չանցած սկսվեցին աղետի գոտու վերականգնման աշխատանքները, բայց միշտ չէ, որ շենքերին զուգընթաց վերականգնվում էին մարդկանց հույսը, վստահությունն ու լավատեսությունը, և երբ ասում ենք աղետի գոտի, առաջին հերթին հենց սա պիտի նկատի ունենանք: Երբ ասում ենք աղետի գոտի, առաջին հերթին պետք է նկատի ունենանք, թե ինչքանով է վերականգնված մարդկանց վստահությունը սեփական ուժերի նկատմամբ, ինչքանով է վերականգնված լավատեսությունը վաղվա օրվա նկատմամբ, ինչքանով է վերականգնված հույսը, որ զոհերի կիսատ թողնված գործերը և երազանքները կդառնան իրականություն: Հենց աղետի գոտու վերականգնման այսպիսի հայեցակարգն է առավել կարևորը և անհրաժեշտը: Եվ ես հույս ունեմ և համոզված եմ, որ Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներն առաջին հերթին հենց ծառայում են և պիտի ծառայեն այս նպատակին՝ մարդկանց հույսը, վստահությունը, լավատեսությունը վերականգնելուն: Եվ ես համոզված եմ, որ, այո՛, մենք թևակոխել ենք մի փուլ, որտեղ ամեն օր, ամեն ժամ, ամեն ամիս, ամեն շաբաթ պիտի լրջորեն վերակառուցենք մարդկանց հավատը և վստահությունը սեփական ապագայի, սեփական երկրի ապագայի և իրենց երեխաների ապագայի նկատմամբ, որ նրանք պիտի կապեն Հայաստանի Հանրապետության հետ: Եվ ահա սա է այսօրվա Հայաստանի կառավարության և ընդհանրապես, հետագա կառավարությունների ամենակարևոր առաքելությունը, որովհետև երկրաշարժի առիթով, երկրաշարժից հետո, ցավոք, հոգեբանական առումով Հայաստանը վերածվեց մի մեծ աղետի գոտու, և մեր մեծագույն խնդիրն է ահա այս հոգեբանական աղետը հաղթահարելը, այդ քաղաքացիական աղետը հաղթահարելը:
Ես համոզված եմ, որ մենք այսօր քայլում ենք, վստահ ենք քայլում այդ ճանապարհով, ընդ որում, քայլում ենք ազգովի, բոլորով, միասնականացած և նոր հույսերով, նոր ուժերով, նոր վստահությամբ: Եվ հիմա այստեղ, այս սրբազան օրը, այս սրբազան վայրից դիմելով Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին և առավել ևս 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի աղետալի երկրաշարժից տուժած մեր հայրենակիցներին, ուզում եմ ասել՝
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, ձեր ցավերը իմ սրտում են, ձեր կարիքները իմ մտքում են, ձեր երազանքները իմ հոգում են և վստահություն են ներշնչում ասելու, որ ամեն ինչ լավ է լինելու, ամեն ինչ իսկապես շատ լավ է լինելու:
Եվ ուրեմն, կեցցե՛ Գյումրիի հերոսական ժողովուրդը, կեցցե՛ Վանաձորի հերոսական ժողովուրդը, կեցցե՛ Սպիտակի հայ ժողովուրդը և ընդհանրապես, հայ ժողովուրդը, որ մահվան դեմ հազարամյա պայքարում հաղթող է դուրս եկել և հաղթող է դուրս եկել կյանքի, ապրելու, արարելու իր առաքելության մեջ:
Թույլ տվեք, ի վերջո, մեկ րոպե լռությամբ կրկին հարգել 1988 թվականի մեծ երկրաշարժի զոհերի հիշատակը՝ այդպիսով մեր հավատարմությունը հայտնելու նրանց կիսատ մնացած երազանքներին, անավարտ մնացած գործերին և մեր հաստատակամությունը հայտնելու, որ մենք պիտի շարունակենք այն ճանապարհը, որ նրանք երազում էին անցնել»:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, ՀՀ կառավարության անդամները, Երևանի քաղաքապետը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Նիկոլայ Գրեչուշկինը, ԱՄՆ Կանզասի նահանգապետ Ջեֆ Քոլյերը:

Происходящие в Армении процессы служат и должны служить восстановлению надежды и оптимизма людей: Никол Пашинян
Происходящие в Армении процессы служат и должны служить восстановлению надежды и
оптимизма людей: Никол Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в рамках посвященных 30-летию землетрясения мероприятий сегодня в Гюмри воздал дань уважения памяти жертв землетрясения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян в 11:41 возложил венок к  расположенному на территории церкви Св. Всеспасителя памятнику, присутствовал на священной литургии в память о погибших.
Исполняющий обязанности премьер-министра выступил с речью, в которой отметил:
Дорогие жители Гюмри,
Дорогие жители Спитака,
Дорогие жители Ванадзора,
Дорогие жители Ахуряна,
Дорогие жители Ширакской и Лорийской областей, наиболее пострадавших в результате землетрясения 1988 года,
Многоуважаемый председатель Национального Собрания,
Уважаемые члены правительства, представители дипломатического корпуса,
30 лет назад в этот день произошло страшное землетрясение Спитака, центр, эпицентр которого находился в деревне Налбанд, которая сейчас называется Ширакамут. Землетрясение имело магнитуду 9-11 баллов, жертвами катастрофы стали более 25 тысяч человек, около 500 тысяч человек остались без крова, были разрушены сотни, тысячи строений общественного и экономического значения. Масштабы жертв были прямым ударом по потенциалу нашего народа. Эта катастрофа была прямым ударом по экономике нашей страны и огромным психологическим и моральным ударом для нашего народа. Однако, тем не менее, эта трагедия также стала своего рода краеугольным камнем национального единства и сотни тысяч, миллионы армян обратили свое внимание на свою историческую родину. Возможно, самым ярким примером является пример французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура, который сразу же откликнулся после землетрясения, посетил зону бедствия и после этого визита сильнее привязался к родине, и это продолжалось до самого конца его жизни.
Это землетрясение также стало причиной уникального гуманитарного, глобального сплочения. Дружественные народы Советского Союза, дружественные народы мира помогли армянскому народу и Армении, тем самым продемонстрировав уникальный пример всеобщего единства.
Тем не менее, через 30 лет после землетрясения понятие зоны бедствия еще не устранена. Конечно, говоря о зоне бедствия, мы, прежде всего, до сих пор понимаем жилищные проблемы людей, строительство и открытие школ и детских садов. Тем не менее, следует отметить, что в результате землетрясения был разрушен огромный экономический сегмент, имеющий очень важное значение для промышленности Армении, и когда мы говорим о восстановлении зоны бедствия, мы должны понимать не только удовлетворение потребностей населения в жилье, не только восстановление школ и детских садов, восстановление других объектов экономического значения, но и восстановление всей экономической мощи, всего экономического потенциала, существующего в Гюмри, Ванадзоре, Спитаке, Ахуряне и вообще на всей территории зоны бедствия.
Но самым большим ущербом, причиненным бедствием, было разрушение, которое произошло в душах людей. Вскоре после землетрясения началась работа по восстановлению зоны бедствия, но не всегда параллельно зданиям восстанавливается надежда, уверенность и оптимизм, и когда мы говорим о зоне бедствия, в первую очередь мы должны учитывать это. Когда мы говорим о зоне бедствия, прежде всего, мы должны учитывать, насколько восстановлена уверенность людей в собственные силы, насколько восстановлен оптимизм к завтрашнему дню, насколько восстановлена надежда на то, что незавершенные дела и мечты жертв станут реальностью. Именно такая концепция восстановления зоны бедствия является самой важной и необходимой. И я надеюсь, и я убежден, что происходящие в Армении процессы в первую очередь служат и будут служить этой цели - восстановлению надежды, уверенности и оптимизма. И я убежден, что, да, мы вошли в такой этап, где каждый день, каждый час, каждый месяц, каждую неделю мы должны серьезно восстанавливать веру и доверия людей в свое будущее, будущее своей собственной страны и будущее своих детей, которое они должны связывать с Республикой Армения. И это самая важная миссия сегодняшнего правительства Армении и будущих правительств, потому что после землетрясения, к сожалению, Армения в психологическом плане превратилась в большую зону бедствия, и наша главная задача - преодолеть эту психологическую катастрофу, преодолеть эту гражданскую катастрофу.
Я убежден, что сегодня мы уверенно идем по этому пути, идем всей нацией, все вместе, сплоченно и с новыми надеждами, новыми силами, новой уверенностью. И сейчас здесь, в этот священный день, обращаясь ко всем нашим гражданам с этого священного места, и особенно к нашим соотечественникам, пострадавшим от разрушительного землетрясения 7 декабря 1988 года, я хочу сказать:
Дорогие соотечественники, ваши боли в моем сердце, ваши потребности в моих мыслях, ваши мечты в моей душе и внушают уверенность говорить, что все будет хорошо, все будет действительно хорошо.
Да здравствуют героические жители Гюмри, да здравствуют героические жители Ванадзора, да здравствуют героические жители Спитака и армянский народ, который одержал победу в тысячелетней борьбе против смерти и одержали победу в своей миссии жизни и созидания.
Позвольте в конце минутой молчания еще раз воздать дань уважения памяти жертв землетрясения 1988 года, выражая таким образом нашу верность их незавершенных мечтам, неоконченным желаниям и выразить нашу решимость продолжать путь, который они мечтали пройти”.
В мероприятии приняли участие председатель НС Армении, члены правительства, мэр Еревана, другие высокопоставленные чиновники, представители аккредитованных в Армении дипломатических ведомств, заместитель министра по чрезвычайным ситуациям РФ Николай Гречушкин, губернатор Канзаса Джефф Кольер.