Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժը համախմբեց մարդկությանը աշխարհի տարբեր ծայրերից. Նիկոլայ Գրեչուշկին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակի 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժը ողբերգություն էր, որը դարձավ յուրաքանչյուրինը և համախմբեց մարդկությանը տարբեր ծայրերից՝  «Քեզ Հայաստան» կարգախոսի ներքո: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գյումրիում դեկտեմբերի 7-ին այս մասին ասաց Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Նիկոլայ Գրեչուշկինը:
Նրա խոսքով՝ Գյումրի պետք է այցելեր նաև ԽՍՀՄ նախարարների խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Ռիժկովը, ով, սակայն,  չկարողացավ ներկա գտնվել  առողջական խնդիրների պատճառով: «Այսօր լրացավ Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 30-րդ տարելիցը:Դժվար է բառերով արտահայտել կորստի ցավն ու տառապանքը: Երկրաշարժ, որը խլեց հարյուր հազարավոր կյանքեր, հաշված րոպեների ընթացքում գետնին հավասարվեցին հայկական գյուղեր և քաղաքներ, հարյուր հազարավոր մարդիկ էլ մնացին առանց տանիքի»,-ասաց նա:
Գրեչուշկինի խոսքով՝ պաշտոնական տվյալների համաձայն, Սպիտակում ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով զոհվել է 25 հազար մարդ, 140 հազարը վնասվածքներ է ստացել: «Ավերիչ երկրաշարժը շարքից հանեց արտադրական ձեռնարկությունները, ավերեց ճանապարհները, կրթական հաստատությունները, հիվանդանոցները, և այլն»,-նշեց նա:
Գրեչուշկի խոսքով՝ Հայաստանի ողբերգությունը 1988 թվականին դարձել էր համամարդկային ցավ: «Երկրաշարժի առաջին իսկ օրվանից հայերը զգացին մարդկային հոգու ջերմությունը: Հայաստան այդ օրերին ժամանեցին փրկարարներ Ֆրանսիայից, Շվեյցարիայից, Մեծ Բրիտանիայից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից և այլն: Երևանի օդանավակայանում վայրէջք էին կատարում օդանավեր բեռնված առաջին օգնության պարագաներով, հագուստով, սնունդով»,-ասաց Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարի  տեղակալը, հավելելով, որ Հայաստանին այդ օրերին հումանիտար օգնություն ցուցաբերեց ավելի քան 111 պետություն:

1988 Spitak devastating earthquake gathered people from all over the world – Russian deputy minister
1988 Spitak devastating earthquake gathered people from all over the world – Russian deputy
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. The 1988 Spitak devastating earthquake was a tragedy which became the tragedy of everyone and gathered people from different parts of the world under the slogan “For you, Armenia”, Russian deputy minister for Civil Defense, Emergency Situations and Disaster Relief Nikolai Grechushkin said during today’s outgoing session of the Armenian government in Gyumri, reports Armenpress.
“Today marks the 30th anniversary of the Spitak devastating earthquake. It’s difficult to express in words the grief and pain of the loss. An earthquake that claimed hundreds of thousands of lives, Armenian villages and town were demolished in just a few minutes, hundreds of thousands of people remained homeless”, the Russian official said.
He said according to the official data, 25.000 people have been killed, 140.000 injured in the devastating earthquake.
Nikolai Grechushkin said Armenia’s tragedy in 1988 has become a universal pain. “From the first days of the earthquake the Armenian people felt the warmness of human soul. Rescuers from France, Switzerland, UK, US, Russia and etc arrived in Armenia during those days”, the Russian deputy minister said, adding that more than 111 states provided humanitarian aid to Armenia at that time.