Մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժին նվիրված նամականիշ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու քաղաքապետարանի շենքում, դեկտեմբերի 7-ին ՀՀ կառավարության արտագնա նիստից առաջ, «Հայփոստ» ՓԲԸ կողմից մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց նամականիշ՝ նվիրված Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժին: Նամականիշը մարեցին ՀՀ ԱԻ նախարարի պաշտոնակատար Ֆելիքս Ցոլակյանը, Տրանսպորտի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը, Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը և «Հայփոստ» ՓԲԸ- ն Խորհրդի նախագահ Խուան Պաբլո Գեչիջյանը:
«Թեև նամականիշի վրա պատկերված են փլված շենքեր, սակայն ավելի շատ նպատակ կար ներկայացնելու փրկված մարդկանց, փրկարարներին, և վերածնվող քաղաքը»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց նամականիշի դիզայներ Վահագն Մկրտչյանը:
Նամականիշն ունի 230 ՀՀ դրամ անվանական արժեք:
Այն տպագրված է Ֆրանսիայի “Cartor” տպագրատանը` 30 000 տպաքանակով:
Նամականիշի վրա պատկերված են 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժի տեսարաններ, ավերված շենքեր, փրկարարական աշխատանքներ և Գյումրիում անկախության հրապարակի ժամացույցը, որի վրա դրոշմվել է երկրաշարժի ժամը:
«Հայփոստ» ՓԲԸ կողմից երկրաշարժին նվիրված ևս մեկ նամականիշ մարվել էր 1998 թվականին՝ նվիրված երկրաշարժի 10-րդ տարելիցին: Նամականիշի հեղինակը Հարություն Սամուելյանն էր:

Postage stamp dedicated to 1988 Spitak earthquake cancelled and put into circulation
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. On December 7 a postage stamp dedicated to the 1988 Spitak devastating earthquake was cancelled and put into circulation by HayPost CJSC in the Gyumri City Hall before the launch of the government’s outgoing session, reports Armenpress.
The postage stamp was cancelled by Armenia’s acting minister of emergency situations Felix Tsolakyan, acting minister of transport, communication and information technologies Hakob Arshakyan, Gyumri Mayor Samvel Balasanyan and Chairman of the Board of “HayPost” CJSC Juan Pablo Gechidjian.
“Although the postage stamp depicts demolished buildings, but it more aimed at depicting survived people, rescuers and the reviving city”, designer of the postage stamp Vahagn Mkrtchyan told Armenpress.
The postage stamp with nominal value of 230 AMD is printed in Cartor printing house in France with the print-run of 30.000 pcs.
The postage stamp depicts the demolished buildings, rescue works and the clock of the Independence Square of Gyumri, that shows the time of the earthquake.