Հայաստանի և Մալթայի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հեռանկարների շուրջ
Հայաստանի և Մալթայի արտաքին  գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր են
փոխանակել երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հեռանկարների շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 6-ին Միլանում ԵԱՀԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների 25-րդ խորհրդի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Մալթայի արտաքին գործերի և առևտրի զարգացման հարցերով նախարար Կարմելո Աբելային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Հայաստանի և Մալթայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին երկկողմ համագործակցության օրակարգի ընդլայնման հեռանկարների շուրջ՝ այդ առումով կարևորելով իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցությունների կազմակերպումը, միջխորհրդարնական կապերի աշխուժացումը։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Կարմելո Աբելան  կարևորեցին տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպություններում փոխշահավետ համագործակցությունը՝ որպես արժեքավոր հարթակ առանձնացնելով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ձևաչափը: Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրեց կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև գործընկերությանը: Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդհանուր գործընկերության համաձայնագիրը կարևոր գործիք է Եվրամիության և ԵՄ անդամ երկրների հետ զարգացնելու ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցություն, ինչպես նաև խթանելու Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները:
Նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանը Կարմելո Աբելային ներկայացրեց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի դիրքորոշումը և մոտեցումները՝ ընդգծելով, որ հանգուցալուծման գլխավոր շահառուն մարդիկ են, իսկ հիմնախնդրի առանցքում ընկած է նրանց կենսական անվտանգության ապահովումը:

YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. Armenia’s caretaker foreign minister Zohrab Mnatsakanyan held a meeting on December 6 with Malta’s minister for foreign affairs and trade promotion Carmelo Abela in Milan, Italy. The meeting took place within the framework of the 25th foreign ministerial council of OSCE member states, the foreign ministry said.
Mnatsakanyan and Abela exchanged ideas over prospects of expanding the bilateral cooperation agenda and in this context attached importance to enhancing the legal framework, organizing consultations between the foreign ministries and boosting inter-parliamentary ties.
The ministers attached importance to mutually-beneficial cooperation in regional and international organizations, pointing out the La Francophonie as a valuable platform.
The Armenian caretaker FM presented the priorities of the country’s chairmanship in the organization.
The FMs also touched upon the Armenia-European Union partnership. Mnatsakanyan noted that the CEPA is an important tool to develop cooperation based on common values with the EU and EU member states, as well as to boost the ongoing reforms in Armenia.
Mnatsakanyan also briefed Abela on Armenia’s stance and approach in the direction of the NK conflict settlement, stressing that the main beneficiary of the settlement are the people, while ensuring vital security is the key of the conflict.