Երկրաշարժից 30 տարի անց Գյումրիում կա 2856 բնակելի տնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1988թ. երկրաշարժից 30 տարի անց Գյումրի քաղաքում 2856 բնակելի տնակ կա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 7-ին Գյումրիում տեղի ունեցած ՀՀ կառավարության  արտագնա նիստի ընթացքում այս մասին հայտնեց Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը:
«2856 տնակ կա Գյումրի քաղաքում: Կան մարդիկ, ովքեր ներգաղթել են Գյումրի, տնակ են գնել, հաշվառվել են ու բնակվում են: 451 տնակում ընդհանրապես մարդ չի բնակվում»,- ասաց Բալասանյանը:
Քաղաքապետի խոսքով՝ 2012թ.-ից սկսած տնակների թիվը նվազում է, բայց վերջնական լուծումն այս տեմպերով երկար կտևի:
«4200 տնակ կար քաղաքում 2012թ., երբ ընտրվեցի, որպես քաղաքապետ: Եթե այսպիսի տեմպերով գնանք, երկար ժամանակ է անհրաժեշտ խնդրի լուծման համար, բայց, եթե միասին աշխատենք ու համագործակցենք, հստակ կասենք վերջնական լուծման թիվը»,- նշեց քաղաքապետը:

Спустя 30 лет после землетрясения, в Гюмри все еще остается 2856 обитаемых домика
Спусря 30 лет после разрушительного Спитакского землетрясения, в Гюмри все еще остается 2856 обитаемых домика. Как передает «Арменпресс», об этом на выездном заседании правительства Армении сказал мэр Гюмри Самвел Баласанян.
«В Гюмри все еще остается 2856 обитаемых домика. Есть люди, которые приехали в Гюмри и купили эти домики, встали на учет и живут здесь. В  451 домиках никто не живет»,- сказал мэр Гюмри Самвел Баласанян.
По его словам, с 2012 года число домиков идет на убыль, однако такими темпами решение этого вопроса продлится еще долго.
«В 2012 фоду в Гюмри было 4200 домиков, когда меня избрали мэром. С 2012 года число домиков идет на убыль, однако такими темпами решение этого вопроса продлится еще долго. Если же мы будем работать вместе и слаженно, то сможем четко обозначить сроки решения этой проблемы»,- сказал он.
В 11:41 прозвучат колокола церкви, состоится панихида по душам погибших во время Спитакского землетрясения. Выступит с посланием и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян, губернатор Канзаса, США, Джефф Койлер.