Երկրաշարժից 30 տարի անց Գյումրիում կա 2856 բնակելի տնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1988թ. երկրաշարժից 30 տարի անց Գյումրի քաղաքում 2856 բնակելի տնակ կա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 7-ին Գյումրիում տեղի ունեցած ՀՀ կառավարության  արտագնա նիստի ընթացքում այս մասին հայտնեց Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը:
«2856 տնակ կա Գյումրի քաղաքում: Կան մարդիկ, ովքեր ներգաղթել են Գյումրի, տնակ են գնել, հաշվառվել են ու բնակվում են: 451 տնակում ընդհանրապես մարդ չի բնակվում»,- ասաց Բալասանյանը:
Քաղաքապետի խոսքով՝ 2012թ.-ից սկսած տնակների թիվը նվազում է, բայց վերջնական լուծումն այս տեմպերով երկար կտևի:
«4200 տնակ կար քաղաքում 2012թ., երբ ընտրվեցի, որպես քաղաքապետ: Եթե այսպիսի տեմպերով գնանք, երկար ժամանակ է անհրաժեշտ խնդրի լուծման համար, բայց, եթե միասին աշխատենք ու համագործակցենք, հստակ կասենք վերջնական լուծման թիվը»,- նշեց քաղաքապետը:

YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. 30 years since the 1988 Armenian earthqauek, there are still 2856 makeshift homes, aka domiks, in Gyumri, the country’s second largest city, Mayor Samvel Balasanyan saud during the outgoing Cabinet meeting.
“There are 2856 [makeshift homes] in Gyumri. There are people who migrated to Gyumri, bought the home, got registered and are living there. 451 homes are entirely vacant,” he said.
According to him, the number of the makeshift homes is decreasing since 2012, but the final solution will last long with the current paces.
He said the number was 4200 when he took office in 2012. He noted that the final solution requires joint work and cooperation.