Ջորջ Բուշ Ավագին հողին հանձնեցին Տեխասում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տան նախկին ղեկավար Ջորջ Բուշ Ավագին, որն անցյալ շաբաթ մահացել Է 94 տարեկան հասակում, դեկտեմբերի 6-ին հողին հանձնեցին Քոլեջ Ստեյշեն քաղաքում՝ Տեխասի գյուղատնտեսական եւ մեքնաշինական համալսարանին կից նրա անվան նախագահական գրադարանի տարածքում: Դեկտեմբերի 6-ին այս մասին Twitter-ում հայտնել Է նախկին նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջիմ Մակգրաթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բուշ Ավագին թաղել են գրադարանի շենքի մոտ, այնտեղ Է հանգչում նախկին նախագահի տիկին Բարբարա Բուշը, ինչպես նաեւ նրանց դուստր Ռոբինը, որը 1953 թվականին մահացել Է երեք տարեկան հասակում: ԱՄՆ-ի նախկին առաջին տիկինը կյանքից հեռացել Է ապրիլին, նա 93 տարեկան Էր:
Հուղարկավորության արարողությունը եղել Է փակ: Բուշ Ավագի դիով դագաղը Հյուսթոնից (Տեխասի նահանգ) Քոլեջ Սթեյշեն են բերել գնացքով՝ նրա ընտանիքի անդամների եւ մերձավորների ուղեկցությամբ: Սգո թափորը ցուցադրել են կենտրոնական հեռուստաալիքները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Джорджа Буша - старшего похоронили в Техасе
Бывший глава Белого дома Джордж Буш - старший, скончавшийся на прошлой неделе в возрасте 94 лет, в четверг был похоронен на территории президентской библиотеки его имени при Техасском сельскохозяйственном и машиностроительном университете в городе Колледж-Стейшен. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в четверг в Twitter официальный представитель экс-президента Джим Макграт.
Буш-старший похоронен на участке рядом со зданием библиотеки, там покоится супруга экс-президента Барбара Буш, а также их дочь Робин, которая в 1953 году умерла в возрасте трех лет. Бывшая первая леди США ушла из жизни в апреле, ей было 93 года.
Церемония похорон была закрытой. Гроб с телом Буша-старшего доставили на поезде в сопровождении членов его семьи и близких друзей в Колледж-Стейшен из Хьюстона (штат Техас). Прохождение траурной процессии показывали центральные телеканалы.