Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության նոր շենքի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության նոր շենքի բացման արարողությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այն գտնվում է քաղաքի կենտրոնում` Большой проспект Васильевского острова հասցեում: Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է հյուպատոսության նոր շենքի տարածքում՝ ծանոթացել ստեղծված պայմաններին:
Տեղեկացվել է, որ հյուպատոսության շենքն ունի պատմական նշանակություն և կառուցվել է 1912 թվականին: Շենքը, որի տարածքը 320 քմ է, Հայաստանի հյուպատոսությանն է տրամադրվել 49 տարով` անվարձահատույց: Նոր շենքն ամբողջությամբ վերանորոգվել է տեղի հայ համայնքի միջոցներով: Հյուպատոսության նախկին տարածքը 2000 թվականին տրամադրվել էր վարձավճարով, ուներ ընդամենը 100 քմ տարածք և անհարմար աշխատանքային պայմաններ:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ներկաներին հյուպատոսության նոր շենքի բացման կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ դա կնպաստի հայ համայնքին մատուցվող ծառայությունների բարելավմանը, հյուպատոսության արդյունավետ աշխատանքին: «Հայ ժողովուրդը ջերմ զգացմունքներ ունի Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ, և նման միջոցառումներն ամրապնդում են մեր հարաբերությունները: Հույս ունեմ, որ Ռուսաստանում Հայաստանի հետ կապված նոր գրասենյակներ ևս կբացվեն, և ռուսական ներդրումները մեր երկրում կշարունակեն ավելանալ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия нового здания генерального консульства Республики Армения в Санкт-Петербурге
Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия нового здания генерального
консульства Республики Армения в Санкт-Петербурге
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия нового здания генерального консульства Республики Армения в Санкт-Петербурге. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, оно расположено в центре города по адресу: Большой проспект Васильевского острова. Никол Пашинян прошелся по новому зданию консульства, ознакомился с созданными условиями.
Было отмечено, что здание консульства имело историческое значение и было построено в 1912 году. Здание площадью в 320 квадратных метров было безвозмездно предоставлено консульству Армении на 49 лет. Новое здание было полностью отремонтировано на средства местной армянской общины. Бывшая территория консульства была взята в аренду в 2000 году, территория составляла всего 100 квадратных метров и имела неудобные рабочие условия.
Никол Пашинян поздравил присутствующих с открытием нового здания консульства и выразил уверенность, что оно будет способствовать улучшению обслуживания армянской общины и эффективному функционированию консульства. “У армянского народа теплые чувства к Российской Федерации, и такие мероприятия укрепляют наши отношения. Я надеюсь, что в России будут открыты связанные с Арменией новые офисы, а российские инвестиции в нашу страну продолжат увеличиваться”, - отметил Никол Пашинян.