Հայաստանը շահագրգռված է ԵԱՏՄ-ում ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացմամբ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունը մեր կառավարության գերակայություններից մեկն է: ԵԱՏՄ երկրների հետ առեւտրատնտեսական համագործակցությունը դառնում է կարեւորագույն դրական գործոններից մեկը, որն ազդում է երկրի տնտեսական աճի եւ արտաքին առեւտրի ներուժի վրա:  Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի ընթացքում ունեցած ելույթում այս մասին ասել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսպիսով, 2018 թ.-ի առաջին 10 ամիսներին Հայաստանի եւ Եվրասիական տնտեսական միության երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության աճը 2017 թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ  կազմել է 15%: Նույն ժամանակահատվածում ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման ծավալներն ավելացել են ավելի քան 22%-ով, իսկ Հայաստանի ընդհանուր արտահանման ծավալը` 11.7%-ով: Ավելանում է նաեւ ԵԱՏՄ երկրների բաժինը Հայաստանի ընդհանուր արտահանման կառուցվածքում: Այս փաստերը, կարծում եմ, վկայում են ոչ միայն մեր ապրանքների համար ԵԱՏՄ շուկաներում ստեղծված բարենպաստ կոնյուկտուրայի, այլեւ մեր միության ներսում գործող ազատ առեւտրի գործիքների արդյունավետության մասին»,- ասել է Փաշինյանը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ԵԱՏՄ-ում ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացմամբ: «Մենք պատրաստ ենք հետայսու նույնպես գործադրել բոլոր ջանքերը ինտեգրացիոն ինստիտուտների կատարելագործման եւ համագործակցության նոր ուղիներ ու մեխանիզմներգտնելու համար: Այս համատեքստում կցանկանայի նշել, որ Հայաստանը ողջունում է «Ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացման մասին հռչակագիրը» եւ սատարում է այդ փաստաթղթի դրույթները, որոնք սահմանում են մեր համագործակցության փիլիսոփայությունը եւ դրա զարգացման հիմնական ուղղությունները: Մենք համոզված ենք, որ մեր երկրների ինտեգրումը, ի վերջո, պետք է ծառայի գործարարության համար հարմարավետ միջավայրի ստեղծմանը եւ մարդկային ներուժի լիարժեք իրացմանը: Եթե այս հարցում կարողանանք հասնել տեսանելի արդյունքների, ապա ի հայտ կգան մի շարք տնտեսվարողներ եւ անհատներ, որոնք հետաքրքրված կլինեն ինտեգրացիայի խորացմամբ: Ինտեգրացիան կդառնա անշրջելի, եթե երկրների քաղաքացիները տեսնեն կոնկրետ արդյունքներ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenia interested in further deepening of EEU integration processes, Pashinyan says
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. Membership to the Eurasian Economic Union (EEU) is one of the Armenian government’s priorities, trade-economic cooperation with EEU countries is becoming one of the most important positive factors that is influencing the country’s economic growth and foreign trade potential, caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks at the Eurasian Economic Supreme Council session.
“In the first ten months of 2018 trade turnover growth between Armenia and EEU countries has amounted 15% against the same period of 2017. In the same time period, export volumes of EEU countries grew more than 22%, while Armenia’s general exports volumes 11,7%.
EEU countries’ share in Armenia’s general exports structure is also increasing. This facts, I believe, prove not only the favorable conjuncture for our products in EEU markets, but also the efficiency of active free trade tools within our union,” Pashinyan said.
He added that Armenia is interested in the further deepening of integration processes in the EEU.
“We are ready to further make all efforts for perfecting integration institutions and finding new paths and mechanisms for cooperation. In this context I would like to note that Armenia welcomes the Declaration on Further Deepening of Integration Processes and supports the clauses of this document that define the philosophy of our cooperation and the main directions of its development. We are convinced that the integration of our countries must eventually serve for the creation of a convenient business environment and complete realization of human potential. If we will be able to achieve visible results in this matter, then a number of businessmen and individuals will appear who will be interested in the deepening of integration. Integration will become irreversible, if citizens of the countries will see concrete results,” Pashinyan said.