Հարցման արդյունքներով ընտրողների 69,4 տոկոսը ձայնը տալու է «Իմ քայլին». GALLUP
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում անցկացված վերջին հարցումների համաձայն՝ ընտրողների 75,7 տոկոսը միանշանակ մասնակցելու է դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին, 14.6%-ը հայտնել է, որ ավելի շուտ մասնակցելու է, իսկ հաստատ չի մասնակցելու հարցվածների 5,7 տոկոսը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «GALLUP International association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ «Էմ Փի ՋԻ» ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյանը` ներկայացնելով դեկտեմբերի 1-ից 4-ը անցկացված «Նախընտրական ճեպընթաց՝ Վերջին կանգառ» խորագրով հարցումների պատասխանները:
«Ընտրությունների մասնակցել պատրաստվող քաղաքացիների 69,4 տոկոսն իր ձայնը տալու է «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքին, 5,7 տոկոսը` «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը, 3.8 տոկոսը «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը»,-ասաց Նավասարդյանը:
Նրա խոսքով` «Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցությանն իր ձայնը պատրաստվում է տալ հարցվածների 1.4%-ը, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը` 1.3 տոկոսը, Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցությանը 1.2%-ը, «Մենք» կուսակցությունների դաշինքին` 0.8%-ը, «Օրինաց Երկիր» կուսակցությանը` 0.4%-ը, «Քաղաքացու Որոշում» Սոցիալ-Դեմոկրատական կուսակցությանը՝ հարցվածների 0.3%-ը, «Ազգային Առաջընթաց» կուսակցությանը 0.1%, Քրիստոնեա-Դեմոկրատական Վերածնունդ կուսակցության անունը հարցվածներից որևէ մեկը չի տվել:
Հարցումներն անցկացվել են դեմ առ դեմ սկզբունքով` 1100 հոգու միջև: Հետազոտության ընթացքում կիրառվել է բազմաստիճան, քվոտային ընտրանք: Ընտրանքի առաջնային միավորները` բնակավայրերը, ընտրվել են ՀՀ բոլոր վարչական-տարածքային միավորներից` համամասնորեն: Հարցազրույցներն իրականացվել են Հայաստանի 10 մարզերում և Երևանի բոլոր վարչական շրջաններում` ՀՀ բնակչության բաշխմանը համամասնորեն:

69.4% of voters say will vote in favor of My Step alliance during upcoming elections – GALLUP poll
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. According to the recent polls conducted in Armenia, 75.7% of voters say they will definitely participate in the December 9 early parliamentary elections, 14.6% say they will rather participate and 5.7% say they will not participate in the elections, Gallup International Association’s Armenia member MPG director Aram Navasardyan told reporters, presenting the results of the surveys conducted from December 1 to 4, reports Armenpress.
“69.4% of citizens who are going to participate in the elections said they will vote in favor of the My Step party alliance, 5.7% will give their votes to the Prosperous Armenia party, 3.8% to the Bright Armenia party”, he said.
He added that 1.4% of the voters will vote for the Sasna Tsrer Pan-Armenian party, 1.3% for the Republican Party of Armenia (RPA), 1.2% for the ARF, 0.8% for the We alliance, 0.4% for the Rule of Law party, 0.3% for the Citizen’s Decision Social-Democratic party, 0.1% for the National Progress party, but none of the survey respondents mentioned the name of the Christian-Democratic Revival party.
The polls were conducted by face to face format. 1100 people were surveyed. The surveys were conducted in 10 provinces of Armenia and all administrative districts of Yerevan in proportion to the distribution of the population of Armenia.